Sur’da 5 aylık direniş

Amed’in Sur ilçesine bağlı Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde halkın, yıkıma karşı direnişi, 5 aydır devam ediyor. 5 aydır direnişlerinden taviz vermeyen halkı yıldırmaya çalışan hükümet, her türlü tehdit ve şantaj yolunu denedi.

14 Eylül 2017 Perşembe | Haber

Amed’in Sur ilçesine bağlı Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde halkın, yıkıma karşı direnişi, 5 aydır devam ediyor. 5 aydır direnişlerinden taviz vermeyen halkı yıldırmaya çalışan hükümet, her türlü tehdit ve şantaj yolunu denedi. 

TOKİ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sur ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyeleri ortaklığıyla 2009 yılında kentsel dönüşüm başlatılmış, Lalebey ve Alipaşa mahallelerinde tescilli yapıların dışında 850'yi aşkın yapının yıkılması kararlaştırılmıştı. Ancak yapıların büyük bölümü çoklu hisselerden oluştuğu için hak sahibi sayısı 10 bin 25'i buluyordu. Sur'da 2 Aralık 2015’te ilan edilen yasaklar hala devam ederken, devlet bu defa yönünü Alipaşa ve Lalebey mahallelerine döndü. Yasaklı mahallelerin yakılıp yıkılması yetmezmiş gibi yasağın olmadığı Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde de yıkım kararı alındı. 23 Mayıs 2017’de iş makineleri mahalleye yıkım için giriş yaptı. Camilerden elektrik ve su kesintisi yapılacağına dair anonslar yapılarak mahallenin boşaltılması istendi. Yurttaşlar da bu anonslara kulak asmayacaklarını ve evlerini terk etmeyeceklerini defalarca yineledi.

 

Su ve elektrikler kesildi

 23 Mayıs’tan itibaren Sur'da yaşayan yurttaşlar, her sabah güne yeni bir tehditle uyandı. İlk olarak mahalleler ablukaya alındı, Ramazan ayına denk gelen günlerde sular, ardındansa elektrikler kesildi. 


Suç duyurusunda bulunuldu 

Yurttaşlarla dayanışma amaçlı Ramazan ayında Sur'da yeryüzü sofraları kuruldu. Surlulara farklı kesim ve kurumlardan destek ziyaretleri gerçekleşti. Ramazan ayının bitimiyle kepçeler mahallelere tekrar girerek yıkıma başladı. Sur’un Yıkımına Hayır Platformu üyeleri, kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu. 


Halkın evi başına yıkılmak istendi

Mahallelerde her gün bir ev yıkılırken, buna Alipaşa Yas Evi de eklendi. “Sessiz kalmayın. Bu sessizlik hepimizi yakar” diyen yurttaşların çağrıları ise yeterince destek bulamadı. Boş evleri yıkmakla korku politikasını sürdüremeyeceğini anlayan hükümet, bu kez çocuk ve kadınlar ev içerisindeyken yıkımı hayata geçirmek istedi. Bu duruma tepki gösteren Sur halkının direnişi karşısında geri adım atılsa da halka biran önce evlerini terk etmeleri ve terk etmedikleri süre zarfı içerisinde evlerinin başlarına yıkılacağı duyuruldu.


İHD’nin raporuna yansıyan

İHD'nin Sur’a ilişkin hazırladığı raporda şunlar dikkat çekti: 

* 22 Mayıs’tan bu yana Lalebey ve Alipaşa mahallelerinde okul, cami gibi kamusal hizmet yerleri de dahil olmak üzere tüm yaşam ve barınma alanlarının içme ve kullanma suyu şebekelerinin kesildiği heyet tarafından gözlemlendi.

* Mahalle sakinlerinin tehdit, baskı ve taciz edildikleri, yine hakaretlere maruz kaldıkları heyete aktarıldı.

* Mahalleye tankerle taşınan içme ve kullanma suyu nedeniyle, özellik çocuk ve yaşlı kesimde ishal vakalarının arttığı bilgisi heyet ile paylaşıldı.  


 AMED

TOKİ rantı devreye girdi


Sur'da yıkım devam ederken rant peşinde olan TOKİ, indirim vaadiyle devreye girdi. TOKİ, evlerini terk etmeyen aileleri evlerinden çıkarmak için yeni bir plan devreye soktu.

TOKİ, çıkmak istemeyen aileleri çıkarmak amacıyla ev imkanı sunacağını öne sürerek, sözleşme imzalatıyor. Sabah saatlerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Diyarbakır İl Müdürlüğü tarafından Lalebey Mahallesi Kutlu Sokak'ta stant açan TOKİ yetkilileri evlerinden çıkmak istemeyen aileleri yerinden çıkarmak için "indirim" adı altında yeni bir konsept ile yurttaşları ev sahibi yapacağını vaat ediyor. Üçkuyular’da yapılan TOKİ'lere yerleştirilmek istenen Surlulara imzalatılan sözleşme de "Konutun indirimli bedeli yüzde 30 indirimli belirli ödeme planı ise yüzde 25, geri kalan kısmı faiz ödemesiz 10 yıl vadeli ödeme" ibaresi geçiyor. 

Sur Platformu Eş Sözcüsü Talat Çetinkaya, şunları söyledi:

“Vatandaşı kendi rızasıyla çıkacakmış gibi bir durum yaratmaya çalışıyorlar. 10 gün önce sadece 'çıkın burayı yıkacağız' denilirken bugün TOKİ Bakanlıktan gelip rızaya dayalı bir uygulama peşine düşmüş. Bu tartışmaya platform olarak biz de dahil olup üç talepte bulunduk:

* Evi yıkılan yurttaşa TOKİ’ye borçlandırılmadan ev verilmesi

* İnşaat temeli vb. kazılarda tarihi yapıların çıkması halinde inşaatın acilen durdurulması

* Yurttaşların taleplerinin yazılı bir şekilde bakanlığa iletilmesi.

Önerimiz: HDP ve CHP den duyarlı vekillerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile bir görüşme alması. Talep olarak Sur'un açık hava müzesi olduğundan kaynaklı dönüşüm ve kazılar sürecini bir grup bağımsız arkeolog ve sivil toplu kuruluşunun gözetiminde yapılması, tarihi yapıların çıktığı yerde kazıların durdurulması. Evleri yıkılan yurttaşlara evinin karşılığında ev verilmesi.”


412

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA