Avrupa Parlamentosu Türkiye’yi uyardı: Usulsüzlükler netleşirse tavrımız sertleşir

AP Başkanı Antonio Tajani, AGİT raporundaki suçlamaların kesinleşmesi halinde, Türkiye ve Erdoğan’a sert bir mesaj vermek zorunda kalacaklarını söyledi.

20 Nisan 2017 Perşembe | Dünya

AP Başkanı Antonio Tajani, AGİT raporundaki suçlamaların kesinleşmesi halinde, Türkiye ve Erdoğan’a sert bir mesaj vermek zorunda kalacaklarını söyledi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Antonio Tajani, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) referandumda usulsüzlükler yapıldığına ilişkin ön raporundaki suçlamaların kesinleşmesi halinde, 26 Nisan’daki oturumlarında Türkiye üzerine tartışmaya hazır olduklarını söyledi.

İtalyan kökenli AP Başkanı, nihai raporunu bekledikleri AGİT’in ön raporunun endişe verici olduğunu ve bu bulguların kesinleşmesi halinde Türkiye ve Erdoğan’a sert bir mesaj vermek zorunda kalacaklarını söyledi.  Tajani, "Avrupa, otoriterlik riskine kararlı bir tepki vermelidir. Gazetecilerin ve binlerce insanın tutuklanması konularında ise sesimizi yükseltmeliyiz" dedi. 

İdam cezası AB’nin kırmızı çizgisi 

Tajani, Erdoğan’ın gerekirse bir oylama da onun için yapılacağını söylediği idam cezasının kabulü halinde Türkiye’nin kendini tamamen Avrupa perspektifinin dışına atacağının altını çizdi. 

İdam cezasının kendileri için "kırmızı çizgi" olduğunu bir daha vurgulayan AP Başkanı, bunun gerçekleşmesi halinde Türkiye’nin, Avrupa’da bir geleceği olmadığına karar vermiş olacağını ifade etti.

Kaybeden Türkiye olur

Türkiye ile AB arasındaki ekonomik ilişkilere de atıfta bulunan Tajani, Erdoğan rejimine şu uyarıda bulundu: "Diyalog, onların da çıkarınadır, bizi birleştiren ticari anlaşmalarımızı düşünmek yeterli. İş yapma konusunda birlik olduğumuzu unutmamalıyız."  


 HABER MERKEZİ


561

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA