‘Che’yi Kim Öldürdü’

Amerika’da sivil haklar avukatı olan Michael Ratner ve Michael Steven Smith, ‘Che’yi Kim Öldürdü?’ kitabıyla efsanevi devrimci Ernesto Che Guevara’nın öldürülmesinde CIA’in rolüne ilişkin yeni kanıtlar sunuyor.

14 Kasım 2011 Pazartesi | Kültür-Sanat

Michael Ratner ve Michael Steven Smith adlı iki hukukçunun kaleme aldığı ‘Che’yi Kim Öldürdü’ kitabı OR Yayıncılık’tan çıktı.
İki hukukçu Michael Steven Smith ve Michael Ratner tarafından kaleme alınan ‘Che’yi Kim Öldürdü? (Who Killed Che?) CIA Bu Cinayetten Nasıl Yakasını Kurtardı’ ismiyle yayınlanan kitap, Ekim ayında OR Yayıncılık’tan çıktı. 160 sayfalık kitabın önsözü Küba Ulusal Meclis Başkanı Ricardo Alarcón tarafından kaleme alındı.
Amerika’daki Anayasal Haklar Merkezi’ne bağlı sivil haklar avukatı olan Michael Ratner ve Michael Steven Smith, kitapta olağanüstü yaşamı ile dünyanın en çok anlattığı devrimci Ernesto Che Guevara’nın öldürülmesinde CIA’in parmağı olduğuna ilişkin okuyucuya yeni kanıtlar sunuyor. Kitabı yazan avukatlar, Che’nin yaşamının olağanüstü rotasını, onun erken politizasyonundan bahseden Motorsiklet Günlükleri’nden, yoldaşı Fidel Castro ile Meksika’da yaptığı toplantılar aracılığıyla Küba devrimindeki hayati rolü, Afrika ve Latin Amerika’ya kadar yurtdışına yaptığı seferlerinden yola çıkarak inceliyorlar.

‘Marat’ı öldüremezsiniz’

Yazarların kitaptaki odak noktası ise, Che’nin aylar süren mücadele sonrası Havana’da başlayan devrimi yaymak için Bolivya’daki son günleri. Bilindiği gibi Che, yaralı yakalandı ve kısa bir süre sonra da katledildi. Che’nin, Bolivya ordusuna mensup asker katiline son sözleri, „Hatırla, bir insanı öldürüyorsun“ olmuştu. Ratner ve Smith, avukat olarak kanıtları incelemek üzere adli becerilerini biraraya getiriyor. CIA’nin, Che’nin öldürüleceği bilgisine sahip olmanın dışında, bu infazın CIA tarafından onaylandığını ortaya koyacak, çürütülemez bir iddiayı kanıtları ile okuyucuya sunuyor.
‘Demokrasi Şimdi’ radyosu yayıncısı Amy Goodman da kitap hakkında, „Ratner ve Smith, yalanlar ve çarpıtmaların önünü kesmek için, Che cinayetinin ayrıntılı belgelenmiş öyküsünü sunuyorlar“ ifadelerin kullanıyor. Yazarlar kitabı, Victor Hugo’nun Jean-Paul Marat cinayetine atıfta bulunduğu „O, soğuk ucuz bir apartman dairesinde doğdu, işsizlik ve sizin acımasız kanunlarınız arasında bir gelecek sunmayan okullarınızda yoksulluğun yaşattığı sefaleti öldürmeyene kadar, Marat’ı öldüremezsiniz. Ne de Che’yi...“ alıntısı ile sonlandırıyor. 

Tahakküme karşı tavizsiz bir sembol

Ernesto Che Guevara, 42 yıl önce Bolivya’da yakalanarak ABD mangası tarafından soğukkanlılıkla infaz edildi. İnfazından sonra, şimdi olduğu gibi, fedakarlık, silahlı mücadele, enternasyonalizm ve ABD tahakkümüne karşı tavizsiz muhalefetin önde gelen bir sembolü oldu. Bir simge ve bir ilham kaynağı olarak Che’nin ruhu, bugüne kadar canlılığını hep korudu.


SUNA KÖSE - LONDRA


2006

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA