Rojava'nın sesi Hawar

Kuzey ve Güney Kürdistan ile Avrupa'dan sonra Rojava'da da yeni bir haber ajansı 1 Mart'ta yayın hayatına başlıyor. Hawar (ANHA) adıyla internet üzerinden yayın yapacak olan ajans, Rojava'nın sesini dünyaya duyuracak.

28 Şubat 2013 Perşembe | Kültür-Sanat

Türkiye, Güney Kürdistan ve Avrupa'nın ardından Rojava'da da Hawar (ANHA) adıyla bir haber ajansı yayın hayatına başlıyor. 1 Mart'ta yayın hayatına başlayacak olan ANHA, Kürtçe, Arapça ve İngilizce yayın yapacak olan Hawar ile Rojava'nın sesi artık daha gür çıkacak. Ajans, internet üzerinden www.hawarnews.com adlı web sitesi üzerinden izlenebilecek.  


Kürt basınına yeni soluk

115 yıl önce 22 Nisan 1898 yılında Mısır'ın başkenti Kahire'de Arapça harflerle basın sahnesine Kürdistan gazetesiyle ilk adımı atan Kürt halkı, bugün işitsel, görsel ve yazılı olarak dünyanın dört bir tarafında çok sayıda yayın kurumlarıyla basın hayatındaki yerini koruyor. Osmanlı'nın son yıllarında sürgünde başlayan ve bütün zorluklara rağmen 31 sayı çıkan Kürdistan gazetesi basın sahnesinde ilk olması açısından önemli bir yere sahipken, Kürt gazeteciliğine yeni soluklar kazandıran Hawar, Riya Teze, Özgür Gündem ve Azadiya Welat da aynı oranda baskı politikalarından nasibini aldı. Kürt basını 115. yılında da Rojava'da bir ilke imza atarak bir haber ajansı daha kurdu.

Rojava'nın sesini dünyaya duyuracak

Türkiye, Güney Kürdistan ve Avrupa'nın ardından Rojava'da da Hawar (ANHA) adıyla bir haber ajansı yayın hayatına başlıyor. 1 Mart'ta resmi olarak yayın hayatına başlayacak olan Hawar Haber Ajansı, ismini Mîr Celadet Bedirxan'ın 15 Mayıs 1932'de Şam'da çıkardığı Kürtçe dergiden alıyor. Rojava halkının sesini dünyaya duyuracak olan, yine Rojava halkını ilgilendirecek olan gelişmelerin Rojava halkı tarafından takibini sağlamak amacıyla kurulan Hawar Haber Ajansı (ANHA) Kürtçe, Arapça ve İngilizce dillerinde yayın yapacak. Ajans internet üzerinden de şifresiz yayınla www.hawarnews.com linkinden takip edilebilecek.

KÜLTÜR SERVİSİ3533

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA