Kyme Arkeoloji Müzesi karakola dönüştürülüyor Almanya’da seçimlere rekor düzeyde parti katılacak  Şırnak'ın yüzde 70'i yıkıldı Kayyum soyguna doymuyor

Cizre’nin Xanê Çengzêrînî Mehmet Tunç

Köylerde Kürtçe'nin yerini Türkçe alıyor

Dilin direnişi, direnişin Kürtçesi

Sermayenin yeni köleleri: Çocuk işçiler

11 yıl sonra ilk buluşma

Dilniya: Annem devrimci bir kadındı

Kirmanckî’yi keşfetmenin mutluluğu

Bir Özgürlük ve Direnişin Öyküsü: 14 Temmuz

Şengal’de ilk kurşun

PKK’nin Şengal’e müdahalesi

Asla unutmayacağım

Zap’ta hüsrana uğradılar

‘Hayatımda ilk kez Kürt görüyorum!’ - 3. Bölüm

20 bin Kürtçe eseri arşivledi

Soykırım sonrası: Annem Kürtçe konuşuyordu ben Türkçe... - 2. Bölüm

38 içimde bir çıban başıdır - 1. Bölüm

Kızıl Meydan’ın sosyalist dengbêjî Sûsika Simo

Barış Anneleri: Hepimiz tecritteyiz eyleme geçelim

Kadın TJA’nın geçtiğimiz gün startını verdiği “Tecrit kaybedecek, Özgürlük Kazanacak” kampanyasına destek veren Barış Anneleri, İmralı tecridinin kadınlara da uygulandığını belirterek, meydanlara çağırdı.

Yılmaz Güney sahnelere dönüyor

Kültür-Sanat Yılmaz Güney belgeseli ‘Çirkin Kral Efsanesi’, birçok filmin dünya prömiyerini yaptığı Toronto Film Festivali’nde gösterilecek.

Dişeti hastalığı bunamayı arttırıyor

Toplum-Yaşam Bilim insanları, uzun süreli dişeti hastalarının bunama ihtimalinin diğer insanlara göre yüzde 70 daha fazla olduğunu ortaya çıkardı. Tayvan’da 28 bin kişiyle 10 yıl boyunca yapılan araştırmanın sonucunda uzmanlar, dişeti hastalığının doğrudan Alzheimer hastalığına yol açtığı anlamına gelmeyeceğini, fakat konunun daha fazla araştırılması gerektiğini söyledi.

Türk buhranı

Dizi Girard, dinsel, etnik ya da ulusal azınlıklara yönelik saldırgan tutumların, farklı oldukları için değil, kendilerinden beklendiği biçimde farklı olmadıkları için geliştiğini söylemektedir.

Irak güçleri Tel Afer’de

Dünya Irak ordusu ve Haşdi Şabi, DAİŞ’in bir kalesine daha girdi. 20 Ağustos’ta başlayan operasyonda Irak ordu ve milis gruplarının Tel Afer kentine girdiği belirtildi. ABD Savunma Bakanı James Mattis, Tel Afer’in DAİŞ’ten kurtarılmasıyla çete örgütünün bir çok sırrının ortaya çıkacağını ifade etti.

‘Doktorî ma tehdît kenî’

Kirmanckî Avûkata Nurîye Gulmene û Semîh Ozakçayî Ayşegul Çagataye derheqê rewşa Nurîye Gulmene de qisey kerde û wina va: “Seba ke hesasîyetê Nurîye vera şewqî de zêde bîyo, eciz bena. Doktoran ra yewe vatbî ‘ma do perdeyê tarîkerdişî pabikerî’ labelê heta nika çîyêk çin o. Çermê înan rizîyeno”

Özerklik özgürlüğü getirecek

Şengal’de yaşayan kadınlar, pazar günü kamuoyuna sunulan demokratik özerklik projesini selamlayarak, bunun aynı zamanda kadınların özerkliği olduğunu söyledi. Kadınlar birlik, topraklara dönme ve örgütlenme çağrısı yaptı.

Siyasi tutarsızlık

Kenan BAŞTU*

Kürt takımları gol olup yağdı

Almanya ve İsveç’in farklı liglerinde top koşturan Kürt takımları çıktığı maçlardan başarılı sonuçlar elde etti.

Üretmek iyileştiriyor

KADAV'ın “Kadın kadının yurdudur” sloganıyla yürüttüğü projesinde bir araya gelen Suriyeli mülteci kadınlar, ürettikleri el işleriyle savaşın izlerini resmediyor.

Kurtuluş cadı avıyla başlar Fransa’nın kafası kazınan kadınları

Resimlerdeki silahlılar çoğu kez direniş savaşçıları ve hatta polislerdir. Kurtuluş ve temizliğin ilk gününün intikam adaletinin, böylece resmi bir rengi de vardır; belediye binasının kapısında saç kazımak gibi örneğin.

Koçer: Melodilerimizle faşizmi yükseltiyorlar

Serhad Eyalet Lordu’nun açığa çıkardığı “Ölürüm Türkiyem” müziğinin çalındığı “Dayê dayê” eserinin sahibi şair Gernas Koçer, kayda aldıkları kaset, talan edilen kültür hakkında dihaber’e konuştu.

Aslan eylemini sonlandırdı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Hasankeyf’teki Darphane Kalesi’nin dinamitlerle havaya uçurulmasına karşı 17 Ağustos’ta kendini kayalara zincirleyerek başlattığı eylemi, yaptığı basın toplantısıyla sonlandırdı.