Türkiye’yi boykot et!

Türkiye turistler için tehlikeli!

1915 bir daha olur!

1915 Alman silahlarıyla yapıldı

Nûjîn’in sözleri

Modern erkekliğin krizi

OHAL’de kitap yasak

Dizi

Nûjîn’in sözleri

26.04.2018
Keşke dizlerimde biraz daha derman olsa da her yeri dolaşsam diyorum. Ülkesiz bırakılan bir çocukluğa inat yaşamımın kalan kısmını bu buluşmanın paha biçilmezliğiyle tamamlasam.

1915 Alman silahlarıyla yapıldı

25.04.2018
Almanya, Ermeni Soykırımı’nda Osmanlı İmparatorluğu için silah sağladı, ideolojik destek verdi, katliamın organizesinde yer aldı.

1915 bir daha olur!

24.04.2018
Türk Nüfus Mühendisliği’nin icraatı, Abdülhamid’in 1890’lara giden geçmişi olup, 1910’larda temellendirildi ve 1920’lerdeki inşasıyla bugüne kadar devam etti. Bu anlamda İttihat ve Terakki’den AKP’ye milim sapma olmamıştır, programatik bir bütünlük ve icraatta devamlılık vardır.

Türkiye turistler için tehlikeli!

23.04.2018
Sol Parti Milletvekili Ulla Jelpke: AKP iktidarı Türkiye’yi açık bir faşist diktatörlüğe dönüştürdü. Sivil toplumla birlikte Erdoğan rejimini baskı altına almak için tatil boykotu önemli bir adım olacaktır.

Modern erkekliğin krizi

21.04.2018
Bir iktidar hülyası olarak erkeklik, ne kadar şiddetli peşinde koşulursa o kadar ulaşılmaz olma eğilimdedir; dolayısıyla monoton ekonomik, siyasi ve sosyal güçlerle iğdiş derinleşmeye devam etti. Güçlü, korkusuz erkeklik ideali, kaslı bireylikler, uluslar, imparatorluklar ve ırklarda cisimleşti. Bu zorlu ideali yakalayabilmek, feminen çekingenliğe ve çocuksuluğa dair tüm izleri silmeyi gerektiriyordu.

Türkiye’yi boykot et!

20.04.2018
Türkiye’de artan gerilim ve savaş nedeniyle Almanya, Hollanda, ABD gibi birçok ülke 2017 yılında vatandaşlarını “Türkiye’ye gitmeyin” diyerek uyardı. Kürtler ise Türk turizmini boykot kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında sokaklara çıkan Kürtler Türk devletinin kirli yüzünü teşhir ediyor.

OHAL’de kitap yasak

19.04.2018
Kayyumdan evvel, son katıldığımız Diyarbakır Kitap Fuarı’nda stantların yerleştirildiği gün polisler salonu dolaşıp bütün stantlardaki kitapların fotoğrafını çekti. Ertesi gün, fuarın ilk günü, uzun namlulu silahlarla komşumuz Aram Yayınları’nın standı basıldı… Sonra OHAL’li günlere geldik. Evrensel Yayınları KHK ile kapatıldı… Birçok kitap hakkında toplatma kararı çıktı…

Alevileri Şiileştirmek

18.04.2018
Araştırmacı-Yazar Mehmet Bayrak, Türk devlet aklının Alevileri Şiileştirilme politikasının temellerini İttihat Terakki döneminde uygulamaya sokulduğunu belirtti. Bayrak İttihat ve Terakki’nin ardından Mustafa Kemal’in de aynı yolu izlediğine dikkat çekti.

Perspektifim KÜRDİSTAN

17.04.2018
Bana göre Kürt Hareketi önerdiği proje ve perspektifle Ortadoğu’ya iyi bir çözüm önerisi sunmakta. Hatta Avrupa’ya da. Öcalan’ın, Kürt hareketinin önerdiği ideoloji, bu topraklarda harmanlandı, büyüdü. Bu Ortadoğu için çok değerli bir şey.

ZAD iktidara kafa tutuyor!

16.04.2018
Her şey on yıl önce Nantes şehri yakınlarında ikinci bir havaalanı inşa edilmesine karşı gelişen yerel direnişle başladı. Bu direniş 8 yıl önce ZAD (Savunma Bölgesi) olarak bilinen otonom alanın kurulması ile taçlandı.