Barışı istemiyorum, özgürlük istiyorum!

Rojava’nın anarşistleri...

Ölsek bile kazanan biziz!

Adulê’yim, kaç Dewrêş yitirdim...

KHK ile ihraç edilmiş 'Barış İçin Akademisyen' Betül Havva Yılmaz: Pişmanlık mı? Asla!

Dizi

Adulê’yim, kaç Dewrêş yitirdim...

22.02.2017
“Bir Adulê-Dewrêş Destanı kendini tekrarlıyor. Önderlik bizleri, kadın gerillayı Adulê’ye benzetiyor. Dewrêş, Adulê ve 12’ler destanı bu çağda kendini yeniliyor” diye geçen cümlelerde Kürdistan’da yaşanan direnişlerin tarih yazan gerçeğini ortaya koyuyor Zeryan. Geçmişteki direnişler gibi Şırnak’taki direniş de gelecekte anlatılacak, ilham kaynağı olacak. Ve bu direnişin şahidi olan YPS JIN komutanlarından Zeryan Deniz Amed’in günlükleri anlatmaya devam ediyor...

Ölsek bile kazanan biziz!

21.02.2017
Bu savaş göğüs göğüse değil; TSK’nin yüksek tekniğine karşı keleşlerleyiz. Tank, kirpi, kobra ve tamamen zırhlı araçlarla geliyorlar. Tek tük indiklerinde ise mermi sesleriyle yerlerine kaçıyorlar. Düşman gücünü tekniğinden alıyor. Bu durum bize düşmanın bittiğini gösteriyor. Bu şekilde ölsek bile kazanan ve başaran bizleriz.

Barışı istemiyorum, özgürlük istiyorum!

20.02.2017
'Dışarıda yağmur yağıyor. Şırnax sessizliğini koruyor. Şırnax sessizce ıslanıyor. Kömür kokusu sinmiş şehre. Yürürken nefesimi daraltıyor. Bacalardan kara dumanlar yükseliyor. Sessizliği birkaç çocuk bozuyor. Yağmura aldırmayan bizler ve çocuklar. Gündüzcü nöbetçiler barikatlar arasında nöbet tutuyor.'

Rojava’nın anarşistleri...

17.02.2017
6 Kasım 2016’ydı tarih. YPG olarak bilinen Kürt milisler, IŞİD’in merkezi olan Rakka’yı kurtarmak için büyük bir saldırı başlatmıştı. Safları içinde, çok az haber olsa da, Avrupa ve Amerika’dan gelmiş solcu, anarşist ve komünistlerden oluşan 75 kişilik bir grup da vardı. Brace Belden bunlardan biriydi. Massachusetts büyüklüğünde bir sosyalist bölgeyi savunmak için savaşmak amacıyla gelmişti.

KHK ile ihraç edilmiş 'Barış İçin Akademisyen' Betül Havva Yılmaz: Pişmanlık mı? Asla!

16.02.2017
Bak bugün, hadi geri dönelim Ocak ayına ve ben bütün bu 1 seneyi, bugünü biliyor olayım, bin kere daha atarım. Benim o metne imza atmamak gibi bir durumum asla olamaz. İlk imzacı olmasaydım bile o başlatılan linç kampanyasından sonra atardım imzamı.

Aydar:‘O süreci’ doğru düzgün yönetemedik

15.02.2017
ASLINDA biz o süreci doğru düzgün yönetemedik. Örgüt olarak zayıf kaldık o dönemde. Sürecin daha geniş ele alınması gerekiyordu. Gizlilik adı altında Başkan'ın durumu dar bir grupla sınırlı kaldı. Avrupa yönetiminden birkaç kişi... Onlar da yetersizdi. Başkan yanlış bilgilendirildi.

Remzi Kartal, Komplo'yu anlattı: Zalim bir dünya!

14.02.2017
Uluslararası düzeyde çelişkili olan bütün güçler, o zamanın Rusya’sı, Amerika’sı, Avrupa’sı, Türkiye’si, Yunanistan’ı, hepsi bir araya geldi. Önderliğe ayak basacak, yaşayacak bir toprak parçası bırakmadılar. Bir halkın özgür gelecek umudunu ortadan kaldırmayı hedefleyen zalim bir dünya…

İngiliz silahları Kürtleri öldürüyor

13.02.2017
İNGİLTERE’NİN EN BÜYÜK SENDİKASININ DİREKTÖRÜ VE İKİ MİLLETVEKİLİ KAYGILI...

Zilan’ın tarihi eylemine Mehmet Tunç da tanık olmuştu

11.02.2017
Kürdistan tarihinin iki ayrı kesitinin iki halk kahramanı: Zilan (Zeynep Kınacı) ve Mehmet Tunç... Bir tesadüf, yollarını birbirine bağlamıştı. Zilan’ın destansı eylemini gerçekleştirdiği ‘96 yılının yazında Mehmet Tunç, o askeri birliğin bando şefiydi. Zilan, gözlerinin önünde yaptı eylemini; Mehmet Tunç, Kürt Halk Önderi’ne hitaben tuttuğu günlükte bir bir anlattı tanıklığını... O günden tam 20 yıl sonra, bu kez kendisi Kürdistan tarihine geçecek Cizre Direnişi’nin sembolüne dönüşecekti.

HDK-A YÜRÜTME KURULU ÜYESİ TUNCAY YILMAZ: Yalnız eylemleri değil, insanları da örgütleyeceğiz

10.02.2017
HDK, adında da geçtiği gibi bir kongredir, halkların demokratik kongresidir. O yüzden mesela HDK'de üyelik yoktur, katılım vardır. Kongrelere isteyen herkes katılabilir. Kuruluş felsefesini kabul eden herkes, görev alabilir. HDK, eylemini örgütleyen değil sadece, kendini de örgütleyen bir yapı olarak ilerlemek zorunda. İnsanları örgütlemeyi hedefleyeceğiz.