Orta Anadolu Kürtlerine kıskaç!

Reşîlerin tarihi İSYAN TARİHİDİR

Sosyalizmin ‘Eko’su mu ‘Apo’su mu

Siyasalın Yasası: Ölüm ve Yaşam

95 yıl durmadan kılam söyledi

Ekolojik ÇÖKÜŞ

Dizi

Reşîlerin tarihi İSYAN TARİHİDİR

20.01.2018
Osmalılar ve onların arşivlerinde “Rışvan” ismi belki 50 ayrı biçimde yazılmıştır. Bu, devletin Kürtleri asimile etme ve orijinal isimlerini Türkçeleştirme politikasının bir sonucudur. Oysa Rışvanların gerçek Kürtçe adı “Reşî”dir.

Orta Anadolu Kürtlerine kıskaç!

19.01.2018
TRT’nin Orta Anadolu Kürtleri üzerine hazırladığı belgeselde idida edildiği gibi Reşîler, Türkmen değil, Kürt’tür. Koyunlarının arkasından gelmediler! Zorba güçler tarafından, yurtlarından zorla çıkmak zorunda kaldılar ama atlarından inmeyip, mızrak ve kılıçları ile işgalcilere karşı her yerde direndiler.

Siyasalın Yasası: Ölüm ve Yaşam

18.01.2018
Ölü beden üzerinde devreye konan uygulamaların diri bedenleri teslim almaya yönelik olduğuna dair en bariz örnekler teşhir etme ve sahipsizleştirme pratikleridir. Teşhir edilen bedenle geriye kalanlara şu mesaj verilir: “Bildiğiniz tüm ahlaki değerler yok hükmündedir!”

Sosyalizmin ‘Eko’su mu ‘Apo’su mu

17.01.2018
Venezuela ilk kez Ekososyalist Enternasyonal Konferansına ev sahipliği yaptı. Konferansta ekososyalizmin geleceği tartışıldı; önemli kararlara ulaşıldı. Mezopotamya Ekoloji Hareketi adına bu konferansa katılan Ercan Ayboğa izlenimlerini yazdı.

95 yıl durmadan kılam söyledi

16.01.2018
Karapêtê Xaço, bir asırlık ömre sürgünü, kıyımları ve ölümü sığdırdı. 15 Ocak 2005’te 103 yaşındayken aramızdan ayrılan Mezopotamya’nın en büyük dengbêji Karapêtê Xaço 95 yıl durmadan klam söyleydi. 1902 yılında Bişêri’de doğan Xaço’nun anne ve babası 1915 soykırımında katledilir. Ondan sonra Xaço’nun sürgünlük hayatı başlar.

Ekolojik ÇÖKÜŞ

15.01.2018
İnsanlar doğayı, onun da ötesinde, evrimin gerçekleştiği ekolojik koşulları şekillendirir. Ama doğa bizim niyetlerimizden bağımsızdır ve diğer organizmalar ve ekosistemler bizim kurallarımıza uymazlar. İklim değişikliği ve hastalık evrimi, insanlık tarihinin hesap edilmemiş unsurları olmuştur.

12 kampta 80 bin mülteci

13.01.2018
Suriye’nin 7 yıldır yaşadığı savaş ortamında tüm saldırılara ve ekonomik ambargolara karşın tek istikrarlı alanı olan Rojava ve Kuzey Suriye’ye göçmen akışı sürüyor. Yoğun göç alan Rojava sınırlı imkanlarına rağmen mültecileri geri çevirmiyor ve ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Başta BM ve uluslararası kuruluşlar Rojava’daki mültecilere gerekli desteği sunmuyor. Ancak Demokratik Özerk Yönetimi Kuzey Suriye’de 12 mülteci kampında sağlık, eğitim ve kültürel çalışmalar başta olmak üzere 24 saat hizmet veriyor.

Fasarya Cezmi İnce Memed’i nasıl öldürdü

12.01.2018
Düzmece araştırmacı Cezmi Yurtsever’in “büyük” tarihçiliğine “Geçmişten Günümüze Kürt Kadını” çalışmamı yürütürken tanık oldum. Kürt Fatma’yı gerçek kimliğinden kopararak Türk/İslam dünyasına aktaran zat, 1915 Ermeni Soykırımı’nı, ters-yüz ederek Türklere uygulanmış bir soykırım gibi sunar.

Bir gezici kütüphanenin ardından

11.01.2018
Gezici kütüphane aktivistleri olarak otobüste olmak ayrıcalık ve gururdu. Her gittiğimiz şehirde bizleri karşılayan halkımızın emeği, fedakarlığı ve coşkusu etkinliğimizin bir parçası oldu. Yolculuğumuz, Strasbourg’da sona erdiğinde, birbirimizden ayrılmak istemedik. Duygusallığımız, heyecanımız, coşkumuz birbirine karışmıştı.

12 Eylül’den beter

10.01.2018
Baskı rejiminin kurumsal olarak oluşturulmakta olduğunu; baskı uygulamalarının ise yasaya dayalı ya da değil, uygulanmakta olduğunu gözlüyoruz. Hukuk devleti, Yüksek Seçim Kurulu ve Anayasa Mahkemesi eliyle tasfiye sürecine sokulmuştur. Hükümet de bu süreci yönetiyor.