NATO ve cihat

1980’lerde Afganistan’da, sağcı Reagan yönetiminin mücahitleri gizli müdahalesiyle nasıl kurmuşsa Clinton yönetimi de 1990’larda Balkanlara açık müdahalesiyle din savaşçılarının küreselleşmesinde o kadar katkı da bulundu. Ve aynı güçler bu kez Suriye’de DAİŞ’le, ÖSO’yu kurarak sahaya çıktılar. Türk ordusunun El Kaide ile olan ittifakı ise münferit bir mesele değil. NATO, 40 yıldır cihatçıları yardımcı güç olarak kullanıyor.

24 Şubat 2018 Cumartesi | Dizi

NICK BRAUNS


Türk ordusunun El Kaide ile olan ittifakı münferit bir mesele değil. NATO, 40 yıldır cihatçıları yardımcı güç olarak kullanıyor. Türk ordusunun Kuzey Suriye’deki Efrîn Kantonuna yönelik saldırısına çok sayıda cihatçı çete katılıyor. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bayrağı altında hareket eden birlikler, uluslararası alanda hareket eden terör ağı El Kaide ile ideolojik, hatta örgütsel yakınlık gösteriyorlar. El Kaide’nin Suriye’deki resmi şubesi olan El-Nusra Cephesi, gerçi 2013’de yabancı ülkelerden askeri yardım almak için El Kaide ile arasına taktiksel mesafe koydu, ancak ne Suriye’de İslam devletini kurma hedefinde, ne muhalif olan ve farklı inanca mensup olanları katletme hedefleri değişmedi. 

El-Nusra-Cephesi, 2017’den bu yana Suriye’nin İdlib bölgesini kontrolü altında tutan cihatçı ittifak Hayat Tahrir El-Şam’ın (HTŞ) öncü gücü. Rusya ve İran ile yapılan Astana Antlaşması gereğince İdlib’te ihtilafsız alanı korumak için Türk birlikleri konuşlandırıldı. Ancak gazeteci Fehim Taştekin’in Al-Monitor adlı haber sitesi için HTŞ kaynaklarına dayandırarak verdiği haberde bildirdiği gibi, Türk ordusu HTŞ’a operasyonun sadece Efrîn’deki Kürtlere yönelik olduğunu garantiledi. Nitekim Ekim 2017’de HTŞ savaşçılarının refakatiyle ülkeye giren Türk ordusu, böylelikle fiilen El Kaide’nin koruyucu gücü oldu.

Batılı medyanın bazı liberal yorumcuları, Türk NATO ordusunun İslamcılarla ittifaka girmesi karşısında şoka uğradılar. Aslında bu hiddetlenmeleri anlaşılırdır. Ne de olsa NATO, Amerika’da yapılan 11 Eylül 2001 saldırılarından bu yana dünya çapında “teröre karşı savaş” yürüttüğünü ilan etti ve ABD 2014 yazından bu yana sözde DAİŞ‘e karşı oluşturulan uluslararası koalisyonun başını çekmektedir. Şimdi Türkiye’nin El Kaide ile işbirliği nedeniyle NATO’dan atılması çağrılarını görünce, liberal kesimlerin hafızasının ne denli zayıf olduğu görmek şaşırtıcı. Çünkü Batılı askeri ittifakın cihatçı din savaşçıları ile olana ilişkisi her zaman düşmanlıkla örülmemişti, tam tersine.


Veritabanından El Kaide’nin doğuşu 

Hikaye, 1979’da ABD başkanı Jimmy Carter’in Afganistan’daki sol-laik hükümetin İslamcı karşıtlarının desteklenmesini öngören gizli bir operasyon emrini vermesiyle başladı. Amaç, Sovyetlerin saldırması için kışkırtmaktı. ABD başkanının ulusal güvenlik soruları konusundaki tanınmış danışmanı Zbigniew Brzezinski, daha sonra gönüllü itiraf ettiği gibi, hedef “Rusların Afgan tuzağına düşmesini ve böylece kendi Vietnam savaşları ile boğuşmalarını sağlamak için” Sovyet saldırısını provoke etmekti. Plan başarılı oldu. Hindukuş’taki on yıllık ve büyük kayıplı savaş Sovyet egemenliğinin yıkılmasındaki önemli faktörlerlerden birisi oldu. Carter’in halefi Ronald Reagan’ın para ve silahla desteklenmesi, ABD gizli servisi CIA’nın tarihindeki en büyük gizli operasyonlarından birisi haline geldi. 

 CIA bunu yaparken cihatçılarla doğrudan ilişkiye girmemeye çalıştı, çünkü bunlar kendi anlayışları gereğince sadece anti-komünist değil, aynı zamanda anti-amerikancılardı da. Silah ve eğitim yardımları Pakistan gizli servisi ISI üzerinden yürütüldü. 1982 ve 1992 arasında Sovyetler Birliği’ne karşı açılan “cihat” için 40 ülkeden yaklaşık 35 bin cihatçı örgütlendi. Pakistan’da Suudi paralarıyla finanse edilen vahabi medreselerde gönüllüler ideolojik eğitimden geçirildi. Ardından Pakistan gizli servisinin yönettiği eğitim kamplarında CIA’nın gerilla antrenmanından geçirildiler. Din savaşçılarını başarıyla kazananlardan biri de Suudi zengini Usama bin Ladin’di. Mücahit Er Toplama Ofisi (MAK) ile 1980’li yılların ortasından itibaren Ladin’in 1990’ların başında El Kaide olarak adlandırılan örgütünün kurulmasının operatif temeli oluşmuştu.

Eski Britanya dışişleri bakanı Robin Cook, 7 Temmuz 2005’te Guardian’a yazdığı bir yazısında, El Kaide’nin kelime anlamının “veritabanı” olduğunu ve başlangıçta CIA yardımıyla Rusları yenilgiye uğratmak için devşirilen ve eğitilen binlerce mücahitin verilerinin toplandığı bilgisayar dosyası olduğunu kaydetti. Mücahitlerin örgütleme ofisi MAK’ın ABD’deki tabanı, Brooklyn’deki El-Faruk camisinde bulunan El Kifah Mülteci Merkezidir. Orada yardım kuruluşu kisvesi altında “Arap-Afgan lejyonerler” için savaşçılar örgütlendi. 

Fransız gazetesi Le Nouvel Observateur, 1998’de ABD’li stratejist Brzezinski’ye, geleceğin teröristlerine silah ve teknik bilgi verdiği için pişmanlık duyup duymadığına sordu. Brzezinski, “Dünya tarihi dersi için hangisi daha anlamlı? Taliban mı yoksa Sovyetler İmparatorluğu’nun parçalanması mı? Birkaç kafası karışık Müslüman mı yoksa Orta Avrupa’nın kurtuluşu ve Soğuk Savaşı’nın sonu mu?” diye cevap verdi. 


Din savaşçılarının küreselleşmesi

CIA, Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra da mücahitlerden yararlanmaya devam etti. CIA, Ortadoğu, Orta Asya, Balkan ve Güneydoğu Asya’da harekete mücahitlerden faydalanmaya devam etti. 1992’den itibaren İslamcı savaşçılar, parçalanmış Yugoslavya’daki kanlı iç savaşına akın ederek Bosna’daki Müslümanların yanında savaştı. Daha önce Afganistan’da da olduğu gibi burada da ABD ve El Kaide’nin taktiksel çıkarları örtüştü. 

Slobodan Milosevic’in devlet başkanı olduğu dönemde NATO, Yugoslavya’nın arda kalan dirençli kesimini dize getirmek için Boşnak Müslümanların yanında iç savaşa askeri müdahale etti.

ABD yönetimi bunun için BM Güvenlik Konseyi tarafından kararlaştırılan silah ambargosunun ezeli düşmanı İran başta olmak üzere Türkiye ve Suudi Arabistan’dan tarafından kırılmasını onayladı. Aynı zamanda Viyana’da bulunan Third World Relief Agency, Bosna için El Kaide savaşçıları örgütleniyordu. Saraybosna’da Batı yanlısı Alija Izetbegovic’in hükümeti tarafından Usame Bin Ladin’e Bosna pasaportu verildi. Batılı gözlemcilerin tahminine göre sayıları en az 4 bin olarak verilen El Kaide savaşçıları, NATO savaş uçakları destek saldırılarında bulunduğu esnada, ABD Başkanı Bill Clinton’un onayıyla Müslüman Boşnak ordusu tarafından silahlandırıldı ve eğitildi. Akıncı müfrezeleri olarak kullanılan mücahitler, savaşın gidişatı üzerinde oldukça küçük bir etkisi oldu. Bölgedeki Müslüman halkı da mücahitlerin fanatizmi ve yarattıkları vahşetten dolayı kendilerini açıkça reddetti. Ancak Bosna’daki angajmanlarından dolayı Afganistan sonrasında diğer operasyonları için Avrupa’da bir mevzi elde etmiş oluyorlardı.  Bu nedenle, Cumhuriyetçiler Partisi, 1997 yılına ait bir kongre raporunda Clinton yönetimini “Bosna’da militan İslancılar için bir temel yaratmakla” suçladı. Hala, Bosna’da sayısız köyler, radikal cihatçıların kontrolü altında. Suriye’de cihat için katılan gönüllülerin nüfus karşısındaki oranı Bosna’da başka Avrupa ülkesinde olmadığı kadar yüksek. 1980’lerde Afganistan’da, sağcı Reagan yönetiminin mücahitleri gizli müdahalesiyle nasıl kurmuşsa Clinton yönetimi de 1990’larda Balkanlara açık müdahalesiyle din savaşçıların küreselleşmesinde o kadar katkı da bulundu. Bazı cihatçılar Bosna’dan Çeçenistan’a ve daha sonra NATO’nun 1999’da yoğun hava saldırısıyla Sırplara karşı Kosova Kurtuluş Ordusu’nun (UÇK) yanında Kosova’ya geçti. 


ABD’ye savaş ilanı

El Kaide elbette kendisini ABD ve NATO’nun lejyonerleri olarak görmedi. ABD daha çok Afganistan ve Bosna’da taktik ittifakları dışlamayan stratejik düşman olarak görüldü. 1996’da ABD’ye bizzat Usama bin Ladin tarafından resmen savaş ilan edildi. 1998’de ABD’nin Kenya büyükelçiliğine ve Aden limanındaki USS Cole uçak gemisine eş zamanlı saldırılar gerçekleştirildi. 11 Eylül 2001’de Dünya Ticaret Merkezi ve Pentagon’a yapılan saldırı, başkan George W. Bush’un “Terörizme karşı uluslararası savaş“ gerekçesi oldu. NATO bu bahaneyle, Suudi’ler ile CIA’nin yardımıyla Pakistan’da kurulan medreselerdeki öğrencilerle, yani Taliban’ın bir terör rejimini kurdukları Afganistan’a saldırdı. ABD ordusu 2003’te, Kürtlere karşı zehirli gaz kullanan ama El Kaide ile yakınlığı olmayan diktatör Saddam Hüseyin’in Irak’ını işgal etti. 

Daha önce Sünnilerin hakimiyeti altında olan Irak devletinin parçalanması ve Bağdat’ta, bu sefer Sünnilere karşı kanlı baskı uygulayan bir Şii hükümetinin yerleştirilmesiyle, El Kaide’nin “Sünnilerin intikamını alan örgüt” olarak algılanmasına katkı sunuldu. El Kaide’nin Şii camilerine yönelik saldırılarıyla tam da Şii ve Sünni direnişin yakınlaştığı bir dönemde mezhepsel savaşını başlatmış olması ABD’nin çıkarına oldu. Obama yönetimi Afganistan ve Pakistan’da El Kaide’ye karşı insansız hava araçlarıyla yürüttüğü savaşı derinleştirirken, 2011’den itibaren Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da tekrar NATO ve El Kaide arasında taktiksel omuzdaşlık yürütüldü. 


Guantanamo’dan NATO’nun yanına

2011’de Libya’da albay Muammer El-Kaddafi’nin rejimine karşı ayaklanma başladı. Daha önce Libya İslami Mücadele Grubu (LIFG) veya Afganistan ve Irak’ta ABD’ye karşı savaşan El Kaide taraftarları ayaklanmacıların askeri açıdan en deneyimli öncü müfrezelerini oluşturuyordu. Ayaklanmanın ilk günlerinde kurulan “Geçici Ulusal Konseyi” içerisinde CIA’nın yönlendirdiği darbecilerin ve rejimi terk edenlerin yanı sıra El Kaide’ye yakın olanlar da yer aldı. NATO’nun ilan ettiği hedef, petrol zengini ülkeyi yeniden sömürgeleştirilmek için her defasında emperyalist devletlerin çıkarlarına meydan okuyan Kaddafi’nin devrilmesiydi. 1973’te BM Güvenlik Konseyi tarafından verilen uçuş yasağı bölgesinin kararı ile NATO’ya Libya’ya karşı hava saldırısı gerçekleştirilebilmesi için yeşil ışık yaktı ve fiili olarak El Kaide’nin hava kuvvetleri olarak görev yaptı. NATO’nun El Kaide’ye karşı pervasızca yaklaşımı, Libya’daki ayaklanmacılar arasındaki kişilikleri açıklığa kavuşturuyor.

Abdülhakim Belhac, 80’lerde Usame Bin Ladin’in mücahitlerinin yanında Afganistan’a karşı savaştı. 1990’larda Libya’da İslam devleti için silahlı savaşan Libya İslami Mücadele Grubu’nu (LIFG) yönetti. Belhac, 1990’ların sonunda Libya’dan kaçtı. Belhac, LIFG’nin 11 Eylül 2001 saldırısı sonrası ABD terör listesine girdiği için 2003’te Malezya’da Britanya ve CIA ajanları tarafından El Kaide üyeliği suçlamasıyla tutuklandı. Tayland ve Hong Kong’da ifadesi alınan Belhac, bir yıl sonra Libya istihbaratına teslim edildi. 6 yıl işkence cezaevinde tutulduktan sonra Mart 2010’da serbest bırakılan Belhac, LIFG ve rejimin görüşmelerin sonucunda serbest bırakıldı. O zamanlar, LIFG’nin emiriydi. LIFG, 2007’den itibaren resmen İslami Mağrip’te El Kaidesi ile birleşti. 2011’de Libya’da başlayan ayaklanma/başkaldırış ile LIFG, Geçici Ulusak Konseyin emrine geçti ve Belhac Trablus Askeri Konseyi’nin başkanı oldu. Kaddafi’nin öldürülmesinden sonra İslami muhafazakar Libya Vatan Partisi’nin başkanı olan Belhac, El Kaide ile her türlü ilişkiyi reddetti; ABD ve Britanya’dan daha önceki kaçırılmasından ötürü bir özür istedi. Bu talebi başarısızdı. Bir diğer Askeri-endüstriyel kompleks (MIC) militanı Abu bin Qumu, Guantanamo’da El Kaide üyeliği nedeniyle 5 yıl hapsedildi. 2007’de Libya’ya sınır dışı edilen Abu bin Qumu, bir yıl sonra aftan yararlanarak serbest kaldı. Qumu, 2011’de “Derne Tugayı“ ile NATO’nun desteklediği ayaklanmacıların yanında savaştı. 


Suriye’deki Selefi Emirliği

Özellikle Türkiye ve Körfez ülkeleri başta olmak üzere ABD ve müttefikleri; Suriye’de Beşar Esad rejimini devirmek için cihatçı paralı ordularını silahlandırmaktan çekinmedi. 

Batı basının büyük bir kesimi silahlı muhalefet Özgür Suriye Ordusu’nu (ÖSO) asil isyancı olarak yansıtılırken, ABD istihbaratı bu savaşçıların ne tür görüşte olduğuyla hiç ilgilenmedi. Bu, 2012’de ABD ordusunun Savunma Gizli Servisi’nin (DIA) hazırladığı raporunda da geçiyor. Raporda, “Suriye’deki ayaklanmanın genişletilmesi” giderek “sekter bir yönelim” alarak, “Selefi’lerin, Müslüman Kardeşlerin ve Irak’taki El Kaide’nin Suriye’deki ayaklanmanın ana taşıyıcıları olduklarından, Suriye’nin doğusunda bir Selefi Halifeliğin kurulmakta olduğu veya henüz resmen ilan edilmediği yer alıyordu. Raporda, Suriye’deki ayaklanmanın genişletilmesinin giderek mezhepsel bir hal aldığı, Selefilerin, Müslüman Kardeşlerin ve Irak’taki El Kaide’nin Suriye’deki ayaklanmanın ana taşıyıcıları olduklarından ve Doğu Suriye’de bir kurucu ya da gayriresmi selefi halifelik yaratma imkanının mümkün olacağı öngörüldüğü yer aldı. 

DIA, “Ve işte muhalefet destekçilerinin, Suriye rejimini izole etmek ve İran’ın Irak’taki Şii yayılmasını sınırlamak için tam olarak istedikleri budur” diyerek, Batının, Körfez Ülkeleri’nin ve Türkiye’nin jeopolitik hedefleri için stratejik fırsata dikkat çekiyordu.

Ancak El Kaide/El Nusra’nın bir parçasından İslam Devleti (DAİŞ) oluşunca ve sınır ötesinde bir halifeliği ilan edince ABD, 2014’te DAİŞ’e karşı uluslararası koalisyonun başına geçti. Çünkü artık kontrol edilemez hale gelen din savaşçıları yurt dışında da Batı dünyasının güvenlik çıkarlarını tehlikeye attı ve bu tekrardan kontrol altına alınması gerekir. NATO ortağı Türkiye’nin, Kobanê için savaşılırken din savaşçılarına sınırları açık tutup DAİŞ’e lojistik yardımda bulunması, aynı zamanda DAİŞ’e karşı koalisyon üyesi olması bir çelişki olarak görülmedi; en azından dışarıya yansıdığı boyutuyla. 

ABD, 2015’ten bu yana Kuzey Suriye’de Suriye Demokratik Güçleri’ni (QSD) uluslararası koalisyon çerçevesinde desteklemek için bir düzine askeri üs inşa etti. Gerçi QSD ve ABD arasındaki ideolojik farklılıklar nedeniyle sadece (DAİŞ’e karşı) taktiksel askeri ittifak olarak görülüyor. Ancak zengin doğal kaynaklarıyla QSD’nin kontrolü altında olan Şam bölgesinin rejimin tasarrufu dışında olması, Washington’un uzun vadeli stratejik çıkarlarına uydu. Bu nedenle Reqa ve Dêra Zor’un özgürleştirilmesinden sonra devam eden DAİŞ tehdidi, ABD ordusunun Suriye’de uzun süreli konuşlandırılması için gerekçe gösterildiği anlaşılıyor. Bununla birlikte ortaya çıkmasında ve yayılmasında ABD’nin de payı olan DAİŞ, Washington’un jeopolitik planları için görevini yerine getirmiş oldu. 

DAİŞ’e karşı askeri mücadele sürdürülürken batı hükümet ve basının Suriye’de El Kaide yakınlığı ile bilinen, temize çıkarılan “ılımlı isyancılar”a siyasi ve askeri destek devam ediyordu. Geçtiğimiz yıl Türkiye öncülüğünde ÖSO içinde yer alan 30’dan fazla milis, Suriye Kara Kuvvetleri adı altında 22 bin kişi bir araya getirildi. 

Türkiye’nin doğrudan paralı askeri olarak çalışan, İdlip’te hegemonya savaşı veren El Nusra altındaki Ehrar El Şam, Nureddin Zengi Hareketi ve Ehrar El-Şarkija cihatçı grupları içeriyor.

Suriye’deki El Kaide’ye güzellemeler düzen Washington Ortadoğu Enstitüsü (Middle East Institute) uzmanı Charles Lister, Efrîn saldırısında Türk ordusu içerisinde yer alan tüm örgütlerin ABD tarafından desteklendiği şu sözlerle onayladı: “Türkiye’nin saldırısına katılan tüm gruplar ABD tarafından daha önce desteklenmiş ve tam gözden geçirilmişlerdir.” Bu açıklama şaşırtmamalı. ABD ve NATO, 1980’lerden bu yana ara ara jeopolitik hedefleri için cihatçıları yardımcı ordusu olarak kullanmıştır. Ancak bu, radikal İslamcıların kontrolden çıktığında yeniden askeri olarak sınırlamayacaklarının anlamına gelmiyor. 

Anti-terör mücadelesi de sonradan NATO tarafından askeri müdahaleler ve dünya çapında yeni üsler yaratmak için kullanılacaktır. NATO’dan El Kaide ve türevlerine karşı tutarlı bir mücadele sürdürmesini veya Türkiye’den cihatçılarla arasına mesafe koymasını talep eden, bu emperyalist askeri ittifakın özünden hiç bir şey anlamamış demektir.


* Çeviri: Dilan Biçer 

Yazının orijinali için: http://www.yeniozgurpolitika.org/index.php?rupel=nuce&id=83680


1169

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA