Geniş tepe dar edildi

Şemzînan’a bağlı Geniş tepedeki Türk askerleri iki koldan ateş altına alındı; 4 mevzi imha edildi, 12 asker öldürüldü. Bir gün önce de Bedevê ile Bêzelê karakolları arasında Türk ordusuna ait 3 transit vuruldu; 1’i imha edildi, 10 Türk askeri öldürüldü.

17 Temmuz 2017 Pazartesi | Haber

Türk ordusunun bütün konvansiyonel silahları eşliğinde savaş güçlerini saldığı Kuzey Kürdistan’daki operasyonlara karşı gerillanın etkili eylemleri devam ediyor.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından yapılan yazılı açıklamada, eylem ve operasyonlar hakkında şu detaylar paylaşıldı:


4 mevzi imha edildi: 15 asker savaş dışı

* Şehit Bedran Gundikremo ve Şehit Nalin Muş Devrimci Hamlesi kapsamında Hakkari’nin Şemzînan (Şemdinli) ilçesine bağlı Geniş tepedeki Türk askerlerine yönelik 15 Temmuz günü saat 10.15’te eylem yapıldı. Tepede bulunan mevzilerin iki koldan ateş altına alındığı eylemde 4 mevzi imha edildi, 12 asker öldürüldü, 3 asker ise yaralandı. 

* Gerillalar, 14 Temmuz günü saat 11.40’da Çelê’ye bağlı Şehit Mazlum tepesinde konumlanan Türk birliklerine yönelik bir eylem düzenledi. Askerlerin bulunduğu mevzi ve kuleler hedef alarak vuruldu; ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilemedi. 

* Yine aynı gün saat 16.00’da Şehit Mazlum tepesinde yol çalışması yapan 1 dozer imha edildi, 1 asker de öldürüldü.

* Türk ordusu 14 Temmuz günü Şemzînan’a bağlı Serero köyü alanında korucuların öncülüğünde bir operasyon başlattı.15 Temmuz günü saat 03.00 sıralarında Koordine tepesi, Kelatê tepesi, Havuza Tırıkê tepesive Bêtkarok sırtlarına kadar genişleyen operasyon, aynı gün saat 11.00’da sonuç alamadan geri çekildi.


Transitler transit geçemedi: 10 türk askeri vadide öldü

* Şemzînan’a bağlı Bedevê ile Bêzelê karakolları arasındaki yolda 14 Temmuz günü saat 17.30’da ilerleyen Türk ordusuna ait 3 transit araç Şehit Silav vadisinde hedef alındı. Yakın mesafeden etkili bir şekilde vurulan transitlerden 1’i imha edildi, 10 Türk askeri öldürüldü. 

* Olay yerine müdahale amaçlı gelen askeri birlikler de gerillalar tarafından vuruldu. Pusuya düşürülen Türk güçlerinin ölü ve yaralı sayısı tespit edilemedi. Eylemden sonra Kobra tipi taarruz helikopterleri ve savaş uçaklarının desteğiyle alana müdahale eden Türk ordusu, ölü ve yaralı askerlerini Skorsky tipi helikopterlerle uzaklaştırdı.

* YJA Star gerillaları, 14 Temmuz günü saat 10.15’te Çelê’ye bağlı Tepê Ortê ile Tepê Korek karakollarına yönelik eş zamanlı bir eylem düzenledi; 1 asker öldürüldü.


Kerboran operasyonu sonuçsuz kaldı

* Türk ordusu, 10 Temmuz günü saat 21.00’de Mardin’in Kerboran (Dargeçit) ilçesine bağlı Dêrkut, Baskın, Gızrê, Roverê ve Xelila köyleri alanında bir operasyon başlattı. 11 Temmuz günü saat 01.00 ile 02.30 arasında savaş uçakları operasyon alanını bombaladı. Operasyon gücü, 12 Temmuz günü sonuç almadan geri çekildi.


Nizamiyeden ölüsü çıktı

* Gerillalar, 14 Temmuz günü saat 16.15’te Bingöl’ün Yayladere ilçesine bağlı Seter karakolu nizamiyesini hedef aldı. Vurulan askerlerden 1’i öldürüldü.


JÖH birliğinin 3 elemanı öldü

* Türk ordusu, 13 Temmuz günü Dersim’de bir operasyon başlattı. Aynı gün YJA Star güçleri, Dersim merkeze bağlı Kurê Sipî yamaçlarında bir JÖH birliğini denetim altına aldı. Bir süre denetimde tutulan askerlere, saat 15.00’te eylem düzenlendi. Yakın mesafeden etkili bir şekilde vurulan askerlerden 3’ü öldürüldü, 2’si ise yaralandı. Eylemden sonra askerler tepeyi bıraktı, Skorsky tipi helikopterler ise ölü ve yaralı askerleri alandan uzaklaştırdı.


Hezex’teki 5 şahadet doğrulandı

* Türk ordusu, 2 Temmuz günü saat 03.00’da İHA’lar ve savaş uçaklarının desteğinde Şırnak’ın Hezex ilçesine bağlı Hedilê köyü ve Simo mezrasında bir operasyon başlattı. Yoğun çatışmalar yaşandı; en az 5 Türk askeri öldürüldü. Başarı elde edemeyen Türk ordusu, savaş uçakları ve Kobra tipi taarruz helikopterleriyle alanı yoğun bir şekilde bombaladı. Operasyonda yaşanan çatışma ve bombardımanlarda 5 gerilla şahadete ulaştı, bir gerilla da ağır yaralı bir şekilde esir düştü.


Garê’deki şehitler açıklandı

* 12 Haziran günü Şemzînan’a bağlı Garê alayının güvenlik tepesi olan Şkêrê Sipî tepesine yönelik 20 askerin öldürüldüğü eylemde şehit düşen gerillaların kimlikleri netleşti: Argeş Beroji (Hikmet Taş / Hakkari), Bawer Rubar (İzzet Yalçın / Muş), Delila Tendürek (Melek Batur / Ağrı) ve Roni Feraşin (Emrah Teker / Van)  


 ANF/BEHDİNAN


1402

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA