Kerboran'da 10 bin yıllık mezar bulundu

Kerboran'da (Dargeçit) yapılan kazılarda 10 bin yıl önce Neolitik dönemi yansıtan mezar kalıntıları bulundu.

17 Temmuz 2017 Pazartesi | Kültür-Sanat

Kerboran'da (Dargeçit) yapılan kazılarda 10 bin yıl önce Neolitik dönemi yansıtan mezar kalıntıları bulundu.

Mardin’in bilinen en eski yerleşimi olan Kerboran'da ‘Boncuklu Tarla’da sürdürülen kazılar Seramiksiz Neolitik Dönem’e ışık tuttu. Kazı çalışmaları sırasında M.Ö., 10 bin yıl öncesi dönemi yansıtan ‘Seramiksiz Neolitik Dönem’deki yaşamın yanı sıra ölenlerin nasıl gömüldüğüne ilişkin önemli bilgi ve verilere ulaşıldı.

Ilısu Barajı göl alanında kalacak olan Kerboran ‘Boncuklu Tarla’ yerleşiminde Mardin Müze Müdürlüğü tarafından arkeolojik kazı çalışmalarına hafta içerisinde başlandı. Günümüzden 10 bin yıl önceki Kuzey Mezopotamya’da yaşayanların kültürler, sosyal yaşamları ve ölü gömme geleneklerine ilişkin önemli bilgi ve verilere ulaşıldı. Seramiksiz Neolitik Dönem’i yansıtan M.Ö. 10 bin – 7 bin yılları arasındaki dönemde temelleri moloz taşlarla örülmüş duvar ve sertleştirilmiş kil tabanları olan konutlar açığa çıkarıldı.

Belirli bir düzene göre inşa edilen yapı, taş ya da kemik alet ve silahları, süs eşyaları ile ilk yerleşik köy örneklerini yansıtan Mardin’deki Boncuklu Tarla Neolitik yerleşim yerinde ölülerin ev tabanlarının altına, dizleri karın bölgesine çekik ana rahmindeki biçimde yeniden doğuş inancı ile gömüldüğü belirlendi. Bunun yanı sıra mezarların içerisinde çok sayıda boncuktan oluşan takı ve yontma taş aletler bulundu.  


 MARDİN


452

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA