‘Hayallerini yarım bırakmayacağız’

KCK Kültür ve Sanat Komitesi Rojava’nın Tirbêspî’ye kentine önceki gün El Nusra çeteleri tarafından düzenlenen intihar saldırısında yaşamını yitiren için açıklama yayınladı.

23 Ekim 2013 Çarşamba | Kültür-Sanat

KCK Kültür ve Sanat Komitesi Rojava’nın Tirbêspî’ye kentine önceki gün El Nusra çeteleri tarafından düzenlenen intihar saldırısında yaşamını yitiren Rojava kültür çalışanı Osman Elî Asu, Yusuf Çığ (Welat Dêrik) ile Cizre’deki Mem û Zîn Kültür Merkezi çalışanı olan Mehmet Karana ve YPG savaşçı Ömer Karana için açıklama yayınladı. KCK Kültür ve Sanat Komitesi, “KCK Kültür ve Sanat Komitesi olarak ne onların icra ettikleri sanatı yarım bırakacağız, ne de hayallerini. Onları kendimizle birlikte, kendimizde yaşatacağız. Hayallerini gerçekleştirerek de onlara olan saygı ve minnet borcumuzu ödeyeceğiz” dedi.

Kültür ve Sanat Komitesi açıklamasında, “Bu arkadaşlarımız kültür çalışmalarının yılmaz birer üyeleri olarak kültür örgütlenmesinde ve direniş tarihimizdeki yerlerini almışlardır. Onlar Şehit Yekta, Şehit Hêvî ve tüm diğer kültür şehitleri gibi, kültür çalışmalarının Kutup Yıldızları olarak bize hep yol göstereceklerdir. Onların şehadetleri karşısında saygı ve minnetle eğiliyor, kültür ve sanat çalışanları ile aynı saldırıda yaşamlarını yitiren iki YPG savaşçısının ailelerine başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Kültür ve sanat çalışanlarına ve Kürdistan halkının başı sağ olsun diyoruz“ denildi.
Açıklamada, Kürt halkının göstermiş olduğu onurlu duruş ve evlatlarını sahiplenişi de selamlandı.

ANF/BEHDİNAN753

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA