Demirtaş'tan MGK'ye sert cevap YPJ’nin ilk şehidi için anma töreni düzenleniyor QSD Komutanı Dêrik: Kontrollü ilerliyoruz Kalkan: Faşizme karşı direnilerek zafer kazanılır! Görkemli direnişiyle hükümeti 'deviren' Nusaybin... Alevileri asimilasyona karşı direniyor Çelikten bir irade Hediye Külter: Parça parça etseler bile... Sonay, Nucan, Roza, benliğini Sur'lara fısıldayan bir efsane...

Kürt derneği gibi restaurant

Kaybolmadı, kendini buldu

Analiz: Güney Amerika’da solumsu iktidarlar yeniliyor

'Hesap sormadan ölmeyeceğim'

Zerdüşt ve Zerdüştlük: Ortadoğu’nun kadim dini ne anlatıyor?

Bremen’de 4 meclis, 1 komün

O kendi yoluna gitti, ben kendi dağıma

Güney Amerika’da rüzgar sağdan esiyor

Tıp’tan Kürdistan dağlarına

Abdülhamit’ten Kemalist cumhuriyete devredilen Alevi düşmanlığı

‘Kofisiz çıkmam dışarı’

Analiz: Gorbaçov’un hayal kırıklığı

Kalkan: HBDH özeleştirel yaklaşımın sonucu

Sinema onun kavga silahıydı

Egemen ulus kibri ve Kürt kadınlar

Tüm iller harekete geçmeli

Kadın 18 yaşın altındaki çocuklara gelin saçı ve damat traşı yapmayarak, çocuk evlilikleri önlemede ilk adımı attıklarını belirten kuaförler, projenin amacına ulaşması için tüm illeri projeye destek vermeye çağırdı.

7’inci Hamburg Kürt Film Günleri

Kültür-Sanat 7. Hamburg Kürt Film Günleri’nin Kürt kadın devrimci Sakine Cansız’ın hayatını konu alan ‘Sara - Jiyana Min Her Şer Bû’ isimli belgesel ile start aldı.

FC Kandil hedefinden uzak kaldı

Toplum-Yaşam Saarland Landesliga’da top koşturan FC Kandil Saarbrücken, sezon başında koyduğu hedefine ulaşamadı. FC Kandil, yeni sezonda ise takımı gençleştirerek ilk beşe girmeyi hedefliyor.

Kürt düşmanlığı ekonomiyi göçertti

Dizi Kürdistan'daki savaşa milyar dolarlar harcayan Türk devleti, her yıl "büyüme" rakamları açıklasa da ekonomide zorlu bir kavşağa girmiş bulunuyor. Dış borç üç kat arttı; savaş ve politik riskler sonucu 7,5 milyar dolarlık yabancı sermaye ülkeyi terk etti; işsizlik vahamete ulaştı.

PYD: Federalizmden vazgeçmeyeceğiz

Dünya PYD Eşbaşkanı Salih Muslim, ABD, Rusya, Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan'ın kendi çıkarlarını esas aldıkları için Suriye'de çözüm üretemediklerini söyleyerek, "Çözüm federal yapıya geçiştedir. Suriye’nin bütünlüğünü koruyacak tek sistem federalizmdir. Bundan vazgeçmeyeceğiz" dedi.

100 SERRÎ NEHEQÎYA GIRDE Sykes-Picot

Kirmanckî Tam 100 serran ra ver, yanî 16’ê gulane 1916 de, peymana Sykes-Picotî kewte fealîyet. Peymana ke netîceyê kombîyayîşanê nimiteyan mabênê hukmatanê Brîtanya û Fransa de bîye, seba Rojhelato Mîyanên sînorê ewroyî xêz kerdî.

Paris ve Düsseldorf'ta adalet eylemi

Fransa'nın başkenti Paris'te 9 Ocak günü katledilen üç kadın devrimci Sakine Cansiz, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez için Fransa'nın başkenti Paris ve Almanya'nın Düsseldorf kentinde Adalet Nöbet Eylemleri düzenlendi.

Tedip, tenkil ve tehcirin yeni temsilcisi Tayyip!

Bugün Türkiye şehirlerine ve Avrupa’ya on milyondan fazla Kürt göçertilmişse, bu tehcir ve soykırım politikası değil de nedir? Fırat’ın batısı tümden Kürtsüzleştirilmişse bu tehcir ve soykırım değil midir? Erzincan ve Serhat alanı olarak ifade edilen Kars, Erzurum ve çevresindeki şehirlerde Kürtlerin topraklarından koparılması tehcir ve soykırım değil midir? Yakın zamana kadar İstanbul’da en fazla

Japonya’dan Kürdistana ses oluyorlar

Kürtlerin siyasi veya ekonomik nedenlerle yapmış olduğu göçler sonucu yerleştikleri ülkelerden birisi de Uzakdoğu ülkelerinden Japonya.

Dersim dağlarının dili Banga Roj

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen FilmAmed Belgesel Film Festivali kapsamında ilk gösterimi Salı günü Cegerxwîn Kültür Merkezi’nde yapılan Banga Roj Belgeseli izleyiciden büyük beğeni topladı.

Kılıçdaroğlu derin devlete hizmet ediyor…

Uzun zamandır yazı yazmıyordum, içimden gelmiyordu, bu kadar pisliğin ve çelişkinin yaşandığı bir ortamda elim gitmedi, beynim izin vermedi.

Can pazarı!

Tayyip Erdoğan Kürdistan'ı fethetme amaçlı Türkiye'deki saltanatını toplumu ve gençleri açlıkla terbiye ederek korumaya çalışıyor. Kendisi gün geçtikçe zenginleşiyor, ama halk gittikçe daha da yoksullaşıyor.