Türkiye zindanda işkence etti, Almanya yaşamını zindana çevirdi

JOHN HARDING: Rojava’nın İngiliz ‘ilkyardım’ komutanı

Tartışmak yetmez, örgütlemek için

‘Zo’ diyenleri bitirdik, sıra ‘Lo’ diyenlerde!

MÜLKİYE BİRTANE: Birbirimizin lehçelerini öğrenmeliyiz

Kuzey-Güney hattındaki savaş

Dizi

Kuzey-Güney hattındaki savaş

25.04.2017
Kuzey - Güney Kürdistan hattında askeri, siyasi ve psikolojik bir savaş yürütülüyor. Türk devletinin zor çemberi ve işbirlikçilik zinciri nasıl işliyor? Metina ve Heftanin’in iki tarafında neler oluyor?

JOHN HARDING: Rojava’nın İngiliz ‘ilkyardım’ komutanı

24.04.2017
Rojava’da örgütlenen ‘Taktik Doktorlar Birliği’, katıldığı operasyonlarda hem savaşıyor hem de yaralanan savaşçıların ilkyardım ihtiyaçlarını gideriyor. Birliğin İngiliz komutanı John Harding, birliğin gün geçtikçe geliştiğini ve cephede önemli görevler üstlendiğini anlatıyor.

Türkiye zindanda işkence etti, Almanya yaşamını zindana çevirdi

22.04.2017
Roza Karayiğit, 46 yaşında bir Kürt kadını. Türk devleti, ona, çocuklarına ve ailesine türlü eziyeti etti: Sürgün, zindan, işkence, ölüm. Almanya’ya sürgün gelmek zorunda kaldı ama zulüm bitmedi: 11 yıldır pasaportuna el koyulmuş, 10 kilometrenin dışına çıkması yasak, her hafta imza atmak zorunda.

‘Zo’ diyenleri bitirdik, sıra ‘Lo’ diyenlerde!

21.04.2017
1915’te Ermeniler, Süryaniler ve Êzidiler, daha sonra Rumlar büyük ölçüde tasfiye ediliyordu. Bu katliamlarda rol alanlardan Sakallı Nureddin Paşa, "Zo diyenlerin işini bitirdik, sıra lo diyenlere geldi” dedi. Gerçekten de öyle oldu.

MÜLKİYE BİRTANE: Birbirimizin lehçelerini öğrenmeliyiz

20.04.2017
Anlayış değişmeli. Lehçelerimizi egemen kılmaya çalışmamalıyız. Hepsi de bizimdir ve Kürtçe’dir. Ticari, kültürel ve siyasi alışverişler bizi birbirimize daha da yakınlaştırır. Ben üç lehçeyi de iyi bilmeme rağmen hala kendimi yüzde 75 Kürt sayıyorum. Kürtler çok lehçelidir ve özellikle parçaların birbirini anlayabilmesi için diğer lehçeleri de öğrenmemiz gerekiyor.

Tartışmak yetmez, örgütlemek için

19.04.2017
Holloway’in dediği gibi, kapitalizm bizi yok etmeden biz onu yok etmeliydik. Hamburg’daki konferans da artık tartışmanın ötesine geçmek, örgütlenmek istiyordu.

Katalonya’dan BİR DOST... Rock Brossa

18.04.2017
Madrid direnişçisi bir ailenin anarşist oğlu Rock Brossa’nın hayatı, Kürtlerle tanıştıktan sonra çok değişti. O ve arkadaşları, İberya Yarımadası’nın kent ve köylerinde Rojava’yı ve Kürtleri anlatan yüzden fazla panel ve seminer düzenledi, sayısız metni İspanyolca’ya çevirdi. Peki dertleri, meramları neydi? Sorduk, anlattı...

Türkçe dersi değil, ‘tek dil, tek millet’ dersi!

15.04.2017
Türk konsolosluklarının hazırladığı derslerin müfredatı Ankara'dan geliyor ve içeriği entegrasyona aykırı; Türk milliyetçisi, tek din ve tek düşünce isteyen bir formda. ‘Atatürk yoktu, düşman çoktu' gibi şarkılar söyletiliyor. Tüm bunları iyi bulan da vardır, komik bulan da; ama doğru değil. Biz de bu zihniyete karşı çıkıyoruz.

Kürt’ü ‘küçük kardeş’ görenler, Mazlumder’i tasfiye etti

13.04.2017
Eski rejimin Kürt’ü Türklüğe katılınca hakkı lütfedilirdi; Fatih İslamcılığının Kürt’ünün hakkı ümmete katılınca lütfediliyor. Yani Kürt iki tasavvurda da Kürt olarak bir değer taşımıyor; ancak birilerinin projesine Türk'ün abiliği altında, payandası olarak katılınca onlara göre kıymet taşıyor.

Kadim Ermeni yerleşkelerinde hüzünlü bir gezinti...

12.04.2017
Bu yazımızda Agos gazetesindeki bir çağrıyı esas almak istiyoruz. Gazete, şöyle söylemişti: "Adıyamanlı, Amasyalı, Arapgirli, Dersimli, Diyarbakırlı, Harputlu, Hemşinli, İstanbullu, Kastamonulu, Kayserili, Malatyalı, Musadağlı, Sasonlu, Sinoplu, Sivaslı, Tokatlı ve Zaralı Ermeniler, Surp Hagop’u kutluyor...” Peki bu kentlerde Ermenilerden geriye ne kaldı?