Öcalan’a onursal vatandaşlık

Kutsal devlet, kutsal ordu buraya kadar

Türkiye’de biter Kürdistan’da sürer

Çok boyutlu mücadeleye devam

HDP olağanüstü toplandı

Êzîdî kadınlar sessizliğe tepkili

Öcalan’dan haber yok

Haber

Devlete güvenmiyoruz

23.07.2016
5 NİSAN 2015’ten beri haber alınamayan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın yaşayıp yaşamadığına dair bilgi yok. Ailesi ve avukatlarının ısrarla her gün yaptığı başvuru reddediliyor. AKP’nin yayın organları, bir haftadır farklı senaryolar yayınlayarak kaygıları daha arttırıyor. Hükümet, talepleri geçiştiriyor, uluslararası kurumlar da harekete geçmiyor.

Öcalan için CPT’ye mektup kampanyası: Hedef onbinlerce mektup

23.07.2016
Öcalan’ın sağlık durumundan endişe duyan Kürt kurumları yoğun eylem ve etkinlik kararından sonra, CPT’ye mektup kampanyası da başlattı. Onbinlerce fax, mektup ve e–mail ile CPT’nin bir an önce harekete geçmesi istenecek.

Türkiye’de biter Kürdistan’da sürer

23.07.2016
Dersim Barosu Başkanvekili Av. Özgür Ulaş Kaplan, OHAL’nin bir süre sonra sadece kürdistan ile sınırlandırılacağını söyledi. HDP’li Fırat, başkanlık sisteminin OHAL ile yürürlüğe girdiğini belirtirken Van Milletvekili Botan, Kürdistan kentlerini yakıp yıkanların bugün ‘hain’ ilan edildiğine işaret ederek, AKP’nin darbe zemini yarattığını vurguladı.

Yüzleri de kızarmaz

23.07.2016
Kürt illerini yakıp, yıkan askerlere yönelik “katliamcı” ifadesi kullandığı için AKP’liler tarafından linç edilmek istenen HDP’li Ferhet Encu, daha sonra darbe girişiminde bulunan aynı askerlere aynı AKP’lilerin “Asker kıyafeti içindeki teröristler” demeye başladığına işaret etti. Encu, AKP’lileri kast ederek “Yüzlerinin kızardığını zannetmiyorum” dedi.

OHAL’e karşı öz savunma

23.07.2016
OHAL ilanını değerlendiren gençlik örgütleri, mevcut durum karşısında devrimcilerin sokaklardan örgütlenerek öz savunmalarını oluşturması gerektiğini söyledi.

8 asker öldürüldü

23.07.2016
HPG / YJA Star gerillaları Hakkari, Mardin, Siirt ve Amed’de Türk askerlerine yönelik eylemlerde 7 askeri öldürdü, 3 zırhlı aracı da darbeledi. HBDH ise Ovacık’ta 1 askeri öldürdü.

KCDK-E’den üyelik kampanyası

23.07.2016
Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi (KCDK-E), demokratik ulus paradigmasının özü olan meclislerin yeterince üyeye ulaşmadığını belirterek, “Güçlü toplum, örgütlü toplumdur” şiarıyla, Demokratik Kürt Toplum Merkezleri’ne üyelik kampanyası başlattı.

Kassel, Bremen ve Cenevre’de eylem

23.07.2016
Almanya’nın Kassel, Bremen ve İsviçre’nin Cenevre kentlerinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 15 Temmuz’daki askeri darbe girişiminden sonra sağlık durumundan haber alınmamasını dış kamuoyuna duyurmak ve konu hakkında duyarlılık yaratmak için eylemler yapıldı.

Zaten sıkıyönetim var

23.07.2016
HDP Mêrdîn Milletvekili Ali Atalan, Nisêbîn başta olmak üzere Kürdistan’da devam eden kuşatma halinin ilan edilen OHAL ile daha da derinleşeceğine dikkat çekti.

Darbe içinde darbe

23.07.2016
Hükümetin maruz kaldığı darbe girişimi sonrası aldığı OHAL kararını “darbe içinde darbe” olarak tanımlayan ceza hukukçusu Av. Ercan Kanar, toplumun tekçi, militer ve monolitik tarzda “Azerbaycan tipi” bir faşizan ‘Başkanlık Sistemi’ için dizayn edilmeye çalışıldığını söyledi.