Hayalim Amed’de pizza okulu açmak

En iyi İLAÇ doğadır

Karadeliklerin ortası yok (!)

Akıllı telefonlar çocukların aklını çalıyor

Çiçekli bitkiler nasıl yayıldı?

Karşılığını alamayan el emeği-göz nuru bir sanat: Ferş

All Koerd Zeeziht’i devirdi 3-0

Toplum-Yaşam

Mücadeleyle örülü bir ömür

22.01.2018
Rojava devriminin bu kadar gelişeceğine tahmin edememiştik ama Başkan orada çok emek vermişti. Ev ev dolaşmıştı. Başkan Apo adeta taşı yumuşatır ve helva yapar. Bambaşka biridir o. Dağı taşı örgütler, O’nun bambaşka bir dili ve tarzı vardır.

Hrant Dink için Hamburg’ta anma

22.01.2018
Hamburg’da Hrant Dink için düzenlenen anmada ’Hepimiz Hrant Dink’iz, Hepimiz Ermeni’yiz, Kürt’üz, Alevi’yiz, Hristiyan’ız, Êzîdî’yiz, Tahir Elçi’yiz’ vurgusu yapıldı.

Külli ve Tatos şehitleri Dortmund’da anıldı

22.01.2018
Dortmund’da Erzurum’un Tekman ilçesine bağlı Tatos (Galareş) ile Külli Köyü şehitleri Tatos (Galareş), Külli köy meclisi ve Şehit ve Kayıp Aileleri Kurumu (KOMAW) öncülüğünde anıldı.

Karadeliklerin ortası yok (!)

20.01.2018
Bilim-Teknik GÜNDEMİ: Karadelikler üzerinde çalışılması oldukça zor gökcisimleri. O kadar yoğun bir kütleye sahipler ki kendilerine çok yaklaşan her şeyi yutuyor ve ışığın dahi kaçmasına izin vermiyorlar. Hiçbir yansıma göstermediklerinden neredeyse tamamen görünmez durumdalar.

Karşılığını alamayan el emeği-göz nuru bir sanat: Ferş

19.01.2018
Süleymaniye’de bulunan Ferş dokuma atölyesinde önceleri 120 işçi çalışıyormuş. Şimdi sadece 50 kadının emeğiyle ayakta kalıyor. Binbir emekle bu sanatı icra eden kadınlar emeklerinin karşılığını maalesef alamıyor.

Enerji içecekleri için sağlık uyarısı

19.01.2018
Yaşları 12 ila 24 arasında değişen 2055 genç üzerinden yapılan araştırmada gençlerin yüzde 55,4’ünde olumsuz sağlık etkileri görüldü.

İnsan, dünyayı tüketiyor!

19.01.2018
Bilim insanlarına göre “Dünya’daki yaşam koşullarının insanlar ve diğer memeliler için uygunsuz hale geleceği zamanların yakın.” Nedeni ise iklim değişikliği.

Çiçekli bitkiler nasıl yayıldı?

18.01.2018
Biliminsanları, çiçekli bitkilerin dünya genelindeki ekosistemler içinde nasıl bu kadar hızlı yayıldığı ve dominant türler haline geldiklerine bir açıklama getirmeyi başardı.

Almanya’da grip aşısı uyarısı

18.01.2018
Almanya’da uygulanan aşıların yeni tip grip virüsüne tesir etmediği açıklandı. Hekimler dört bileşenli aşıyı tavsiye ediyor. Uzmanlar tarafından, üç maddeli karma grip aşısının etkisinin sınırlı olduğu açıklandı.

Hapşırığı tutmayın boğaz yırtılabilir!

18.01.2018
İngiltere’nin Leicester kentinde, 34 yaşındaki bir kişinin boğazında, ağzını ve burnunu kapatıp hapşırığını tutunca yırtık oluştu. Hapşırığın tutulmaya çalışılmaması uyarısında bulunan doktorlar, basıncın dışarı çıkamaması nedeniyle boğazdaki yumuşak dokuyu yırttığını belirtti.