Jake Gyllenhaal YPG saflarında!

Kürt mutfağı esasen vejetaryendir

‘Anadili istiyorum’ dedi diye ceza aldı, şimdi çocuklara anadilini öğretiyor

YPG/YPJ’ye katılanları görelim!

Devrimi karikatürle anlattı

Amara’dan yeni bir kitap: Sivil Direnişin Bugünü

Joker'in belgeseli geliyor

Kültür-Sanat

YPG/YPJ’ye katılanları görelim!

30.03.2017
Alman tiyatrocular, Rojava’yı anlatmak için tiyatro oyunu sahneliyor. Oyunun bir yerinde seyirciye dönüp, “Herkes bu devrime gıptayla bakıyor. Bunu gerçekleştiren ise YPG. Buyrun, katılanları görelim!” diyorlar; böylelikle savaşın ve devrimin gerçeğiyle empati kurdurmak istiyorlar.

‘Anadili istiyorum’ dedi diye ceza aldı, şimdi çocuklara anadilini öğretiyor

29.03.2017
Darmstadt DKTM’de çocuklara Kürtçe kursu veriliyor. ‘Mamoste’ Güler Ateş, 3 yıl önce, ‘Anadilimde eğitim istiyorum’ dediği için aldığı hapis cezası nedeniyle Almanya’ya geldi.

Ölü Adamlar Masal Anlatamaz

29.03.2017
Amerikan sinemasının son yıllarda en fazla dikkat çeken yapımlarından biri olan Karayip Korsanları’nın beşinci bölümü yayınlanıyor.

Kürt mutfağı esasen vejetaryendir

28.03.2017
Başlıktaki iddia, Kürt mutfağıyla ilgili yıllarca araştırma yapan, yazdığı kitapla dünya çapında ödüller alan Hülya Baba’ya ait. Baba, Kürt mutfağının farklı lezzetlerini kitabında topladı ve o sırada fark etti: Vejetaryen ağırlıklıydı ve temel malzemeler bulgur, un, yoğurt ve sarımsaktı.

Kitap cüzdana sığar mı ?

28.03.2017
“Kitap Fuarı’na ödeme yaparak girmek normal mi?” sorusu Fransa’da özellikle gazeteci ve yazarlar arasında sosyal medya ağlarında haftanın sorusuydu.

Yılmaz Güney Sineması’nı kepçelerle yıktılar!

28.03.2017
Şüpheli yangınla kullanılamaz hale gelen Yılmaz Güney Sineması kepçelerle tamamen yıkıldı.

Kürk Mantolu Madonna, Amerika raflarında

28.03.2017
Sabahattin Ali’nin askerdeyken kaleme aldığı ve ilk kez 1943 yılında yayımladığı unutulmaz romanı “Kürk Mantolu Madonna”, bu kez de Amerika’da yayımlanıyor.

İkinci ‘anti-prenses’: Violeta Parra

28.03.2017
Notabene Yayınları, kız çocuklarına yönelik cinsiyetçi eğitime karşı başlattığı “Anti-Prenses” serisinde ikinci kitabı yayımladı. İlk bölümünde Frida Kahlo’nun hikayesi yer alan serinin şimdiki konuğu, Violeta Parra.

Jake Gyllenhaal YPG saflarında!

27.03.2017
Rojava ve Kuzey Suriye’de DAİŞ’e karşı savaşta YPG saflarında yer alan Amerikalı anarşistlerin hikayesi filme çekiliyor. Yönetmenliğini Daniel Espinosa’nın yapacağı filmde başrolde ABD’li oyuncu Jake Gyllenhaal oynayacak.

Nazik Armenakyan, 1915’ten bugüne bir köprü

27.03.2017
Nazik Armenakyan, Ermeni bir haber ve portre fotoğrafçısı. Sanatçı, kurucusu olduğu kadın fotoğrafçılar kolektifi 4plus’ın bastığı “Survivor” (Hayatta Kalanlar) adlı kitapta soykırımdan kurtulan 45 Ermeni’yi fotoğrafladı.