Fatih Akın Rojava ile geliyor

Gutti kralı mı, Part süvarisi mi, Bûk û Zava mı ?

Sahnelerde Pêl rüzgarı

Öcalan'ın manifestosu Almanya'da

Kaybolan Keldanice’nin izinde

Kızıl Meydan’ın sosyalist dengbêjî Sûsika Simo

İki ’Anons’ arası bir film

Kültür-Sanat

Kızıl Meydan’ın sosyalist dengbêjî Sûsika Simo

24.07.2017
Sûsika Simo, konser verirken, sarı, yeşil, kırmızı elbiseler giyer ve başına da kefiye bağlardı. O sosyalist bir kadın dengbêjdi. Simo ile dengbêjlik sosyalist söylemle tanışır.

DTK’dan Kürtçe-Türkçe Sağlık Terimleri Sözlüğü

24.07.2017
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Sağlık Meclisi Anadil Komisyonu, sağlık alanında kullanılan kelimeleri birçok başlık altında bir araya getirerek, Sağlık Terimleri Sözlüğü’nü oluşturdu. Aram Yayıncılıktan çıkan sözlük, ”doğal sağlık” perspektifiyle geliştirildi.

Qamişlo’da kitap fuarı

24.07.2017
Cizre Kantonu Kültür Sanat Konseyi, Şehit Hisên Şawın (Herekol) anısına 1. Rojava Kitap Fuarı’nı açtı. ‘Okumak Ufku Genişletir’ şiarı ile kitapseverleri karşılayacak fuar, Zana Salonu’nda düzenlendi. Fuarda çok sayıda yazar ve aydının yanı sıra YPG-YPJ savaşçıları, TEV-DEM üyeleri ile kitapsever katıldı.

Sahnelerde Pêl rüzgarı

22.07.2017
Pêl, Rojavalı üç mülteci gencin kurduğu yeni bir müzik grubu. Kürtçe müziği Avrupalılarla buluşturan Pêl’in solistlerinden Azad Pola, ‘’Sahneleri Rojava’daki şavaşçılarımızın sesini yükselttiğimiz yerler olarak görüyoruz” diyor.

Aborjinlerin tarihi 65 bin yıllık

22.07.2017
Arkeologlar, Aborjinlerin Avustralya'ya tahmin edilenden en az 18 bin yıl önce geldiklerini gösteren yeni kanıtlara ulaştı.

Fatih Akın Rojava ile geliyor

22.07.2017
Fatih Akın’ın filmografisi bir hayli çeşitli. Belki bazıları için Fatih Akın demek sadece Duvara Karşı’dan ibaret; ama onu tek bir filme göre tanımlamak haksızlık olur...

Rojava en büyük matbaasına kavuştu

22.07.2017
Derik’te Şehit Komutan Hisên Şawîş (Herekol) adını taşıyan matbaa törenle açıldı.

Müzik devletin huzurunu kaçırmış

22.07.2017
Dersim’de sokakta müzik yapan Baran ve arkadaşlarının başı Türk polis ile dertte. Seyit Rıza Meydanı’nda sanatını icra eden gençleri engelleyen polisin gerekçesi ‘müziğin huzur’ kaçırması. Devletin soğuk yüzüyle özdeşleşen meşhur ‘sûretiyle…’ ibaresiyle başlayan gerekçede müzik, ‘gürültü’ olarak değerlendiriliyor.

Öcalan'ın manifestosu Almanya'da

22.07.2017
Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın 5 ciltten oluşan Demokratik Uygarlık Manifestosu'nun tanıtımı Hamburg Üniversitesi'nde yapıldı.

Weitling-Marx Çatışması

21.07.2017
”Adına burjuvazi denilen masalsı hayvanlar aleminin paralı ve estetik olarak eğitilmiş parazitleri, maymunları ve papağanları ezilenlerin duygu ve düşün dünyasını sakatlayarak belirlemeye devam ediyor.“ (Wilhelm Weitling, 1848)