Babası çetelere satmıştı: Umudumu hiç yitirmedim

Rakel, Türkan, Emel ve diğerleri

Rojava’da ‘Kadından Kentler’ kuruluyor

‘Cevabımız sistemsel’

ÖRGÜTLÜLÜK BÜYÜTÜLMELİ

Müzik özgürleştirir

‘Kürt kadınlar ilham kaynağımız’

Kadın

Babası çetelere satmıştı: Umudumu hiç yitirmedim

20.01.2018
Babası tarafından DAİŞ çetelerine satılan Edela Dolamic, İtalya’dan Reqa’ya uzanan yaşam öyküsünü anlattı. YPJ savaşçılarına ulaşarak özgürlüğün tadına yeniden varan Dolamic’in isteği ülkesine geri dönmek.

Arjantinli kadınlardan 8 Mart çağrısı: Greve gidiyoruz!

20.01.2018
Arjantinli kadın hareketi Ni Una Menos, 8 Mart 2018’de Küresel Kadın Grevi çağrısı yaptı. Yayımlanan çağrıda, “Bedenlerimizi savaş ganimeti olarak gasp eden zalimliğe karşı greve gidiyoruz” denildi.

‘Haklılığımızla geri döneceğiz'

20.01.2018
Darbe girişimi ardından ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) binlerce kamu emekçisi ihraç edildi. Özellikle; muhalif kesimlerin hedef alındığı bu dönemde birçok kişi hem işsiz hem de güvencesiz yaşama mahkum edildi.

Polonyalı kadınlar yine direnişte

20.01.2018
Polonya meclisinde kürtaj yasasının sıkılaştırılması yönündeki tartışmalar üzerine kadınlar yine sokağa çıktı. Hafta boyunca Polonya’nın birçok kentinde gösteri düzenleyen kadınlar, “Kendi kararımızı kendimiz vermek istiyoruz” dedi.

Rakel, Türkan, Emel ve diğerleri

19.01.2018
Eşlerini kaybeden bu kadınlar güçlü olmak zorunda da değillerdi ve hâlâ değiller. Ancak haklılıkları ve kayıplarına duydukları sevgi, onları mücadelenin devasa bir parçası haline getirdi. Yüzlerine yansıyan üzüntüleri, bırakmadıkları mücadeleleri ve uğradıkları haksızlıklar, hepimizin ortak mücadelesi şimdi.

Faillerin bulunması için halk isyanda

19.01.2018
Hindistan’ın kuzeyindeki Haryana eyaletinde son dönemlerde kız çocukları ve kadınların katledilmesi üzerine halk sokağa çıktı. Başkent Yeni Delhi'de önceki gün eylem yapan aktivistler, katı muhafazakar bir eyalet olan Haryana’nın başbakanı Manohar Lal Khattar’ın fotoğrafının asılı olduğu temsili yaktı.

Hastanede istismar skandalı: 115 hamile çocuk bildirilmemiş!

19.01.2018
stanbul Küçükçekmece’de Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’ne 5 aylık süreçte hamile bırakılan toplam 115 çocuğun getirildiği ve bu bilginin adli birimlere bildirilmediği ortaya çıktı.

Rojava’da ‘Kadından Kentler’ kuruluyor

18.01.2018
“Rojava Devrimi kadın devrimidir” gerçekliğinden yola çıkarak yeni yaşamı örgütleyen Rojavalı kadınlar, Jinwar köyü ile “Kadından Kentler” kurmaya hazırlanıyor.

‘Kürt kadınlar ilham kaynağımız’

18.01.2018
Kürt kadınlarının Rojava’da savaşarak elde ettikleri kazanımlar dünyaya örnek oluyor. İngiltere’nin başkenti Londra’da SOAS Üniversitesi ve Ulusal Adalet ve Barış Ağı tarafından SOAS’ta düzenlenen konferansta Rojava kadın devrimi selamlandı.

Müzik özgürleştirir

17.01.2018
7 yaşından beri müzikle ilgilenen ve 14 farklı enstrümanı çalabilen Eda Ağgül, her yaştan insana müzik eğitimi vermek istediğini söylüyor. Kadınlara “Müzik kadını özgürleştirir, evlere hapsolmayın” diyor.