Satıldığı köle pazarını özgürleştirdi!

Emektar Canda şimdi Reqa’da

Bütün 'Umut'ların anneliği için...

Her şey çiçek tadında olsa

‘Yerin dibine batsın bu karanlık!’

Sanatta duygu, özlem var

Reqa’dan Şengal’e bir kaçış hikayesi

Kadın

‘Anne özgürlük işte budur’

24.07.2017
Yaklaşık 6 yıldır DAİŞ çetelerinin cirit attığı Reqa sokaklarında artık özgürlük naraları yankılanıyor. DAİŞ çetelerinin zulmünde görmedikleri eziyet, yüzleşmedikleri acı ve korku kalmayan siviller, onları özgürleştiren QSD savaşçılarına ‘hayır sahipleri’ diye hitap ediyor.

‘Yerin dibine batsın bu karanlık!’

24.07.2017
DAİŞ çetelerinin Reqa’yı işgali sırasında zorla evlendirilen Düha Mistefa Hammad, kente getirilen iki esir Êzîdî çocuğun kaçışına yardım ettiği için işkence edildi.

Suudi kadınlar için iş arama sitesi kurdu

24.07.2017
Biyomedikal mühendisi Naziha Deriche, Suudi Arabistan’da kadının iş gücüne katılımını artırmak amacıyla “Alajnabia” adında ücretsiz bir web sitesi kurdu.

Emektar Canda şimdi Reqa’da

22.07.2017
Reqa cephesinde büyük zorluklarla kurulan, adeta yoktan var edilen ilk yardım noktasının görünmeyen emektarı Canda, her gün bölgede yüzlerce savaşçı ve sivile derman oluyor.

Bütün 'Umut'ların anneliği için...

22.07.2017
Her gerilla gibi özgür yaşam arayışlarının sonucunda PKK ile tanışan Bêrîvan, 5 yıldır hayalini kurduğu gerilla saflarında. Bêrîvan, bir kadın olarak aldığı kararı uygulama iradesine kavuştuğunda bir yaşındaki oğlu Umut ve bütün Umutların geleceği için gerilla olmayı tercih etti.

Satıldığı köle pazarını özgürleştirdi!

21.07.2017
DAİŞ çetelerinin 3 Ağustos 2014’te esir aldığı binlerce kadın ve çocuktan biri Hêzda Şengal’di. Kurtulduktan sonra esir tutulduğu Reqa’ya bir YJŞ savaşçısı olarak döndü. Sînaa Mahallesi’nde bulunan kırmızı çatılı bir okulu gösteren Hêzda, "Bu okul ve çevresi kadınların satıldığı pazar olarak kullanılıyordu. Şimdi bizi köle olarak tuttukları yerleri özgürleştirdik" diyor.

Can yoldaşı için eylemde

21.07.2017
Türk devletinin Kürdistan’da işlediği insanlık suçlarına ‘Hayır’ diyen Akademisyen Havva Betül Yılmaz, işlerine dönebilmek için 135 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın sesine bulunduğu ülkeden ses katmaya çabalıyor. Birçok organizenin yanısıra haftanın iki günü eylemlerini sürdüren Yılmaz, "Sesimizi duyurduğumuz kanısındayım. taleplerimize vaat edilen karşılıkları alacağımıza da inanıyorum" dedi.

Tebqa Kadın Meclisi kuruldu

21.07.2017
Geçtiğimiz Mayıs ayında özgürleştirilen Tebqa’da iki ayı aşkın süren örgütleme hazırlıklarından sonra Tebqa Kadın Meclisi ilan edildi.

Reqa’dan Şengal’e bir kaçış hikayesi

20.07.2017
Bir yıl 10 gün boyunca DAİŞ'in elinde esir kalan E.H.E. isimli Êzîdî kadın, kendi imkanlarıyla DAİŞ'in elinden kurtulma hikayesini anlattı. 3 kızı, eşi ve 7 kardeşi halen DAİŞ’in elinde bulunan ve 80 yaşındaki annesini de yanına alarak zorlu bir yolculuktan sonra Şengal’e ulaşan E.H.E., umutla esir olan Êzidîlerin kurtarılacağı günü bekliyor.

DAİŞ’ten çaldığı çocukluğunu alacak

20.07.2017
Özgürleşeceği anları umutla bekleyen çok sayıda kadın, YPJ ile buluştukları ilk anda karar verip saflara katılıyor. Bunlardan biri de 18 yaşındaki Maya El Hadi.