Lêgerîn Çiya sonsuzluğa uğurlandı

Burada var olmayı öğrendim

Ulusal birliğe odaklanmalıyız

Şexmaqsud Direnişi’nin kıvılcımı oldu

Hikayeleriyle toplumsal yaralara dokunuyor

Motivasyonum Sakine Cansız

EVEKSEN’li kadınlar emeklilik hakkı istiyor

Kadın

Motivasyonum Sakine Cansız

26.04.2018
Kendisine sunulan hayatı reddederek marangozluk dahil birçok işte çalışan 49 yaşındaki Gulê Varto, şimdilerde üniversiteye hazırlanıyor. Motivasyonunu ise Kürt özgürlük mücadelesinin öncülerinden olan Sakine Cansız’dan aldığını belirtiyor.

‘Yüzleşme Öyküleri’ okurla buluştu

26.04.2018
Kadının kendisiyle yüzleşmesi ve kendini keşfetmesi amacıyla atölye çalışması yapan Kadın Yazarlar Derneği, atölye çalışmaları sonucunda “Ayna Ayna Söyle Bana-Yüzleşme Öyküleri” adlı kitabı okurla buluşturdu.

2017’de göçmenlere cinsel saldırı iki buçuk kat arttı

26.04.2018
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nün raporuna göre, dokuz yılda toplam bin 21 göçmen cinsel istismara ve saldırıya maruz bırakıldı.

EVEKSEN’li kadınlar emeklilik hakkı istiyor

25.04.2018
Kayıt dışı çalışan ev eksenli kadınlar, emeklerinin sömürülmesine karşı 1 Mayıs’ta taleplerini dile getirecek. Büyükannesinden kalan bez dokuma işiyle hem kültürünü yaşatan hem de geçimini sağlayan Habibe İnan, “İstanbul, Ankara, Bodrum, Aydın, İzmir’e koştuk. 65 yaşına girdim, halim yok ama koşacağım” diyor.

AKP’ye en iyi cevabı kadınlar verecek

25.04.2018
Baskın seçim kararı sonrası çalışmalarını hızlandırdıklarını ifade eden HDP Ankara İl Eşbaşkanı Nur Aytemur, bu zamana kadarki politikalarıyla kadınlardan ne kadar çok korktuğunu gösteren AKP’ye en iyi cevabı yine kadınların vereceğini söyledi.

Şair Kejal Îbrahîm hayatını kaybetti

25.04.2018
Ünlü Kürt Şair Kejal Îbrahîm Xidar, geçirdiği beyin kanaması sonucu yaşamını yitirdi.

Yarsan kadınlara onur kırıcı işkence

25.04.2018
İran‘da Yarsan inancına mensup 10 kadın, işkence ve onur kırıcı muamelelere maruz kalıyor. Şukufe Yadullahi, gördüğü ağır işkencelerden sonra tedavi edilmiyor.

Şexmaqsud Direnişi’nin kıvılcımı oldu

24.04.2018
Şêxmaqsud’ta gençleri gözaltına almaya çalışan rejim güçlerine karşı direnişiyle hafızalara kazınan ve Heleb’te rejim güçlerinin katlettiği 50 yaşındaki Gulê Selmo, Kürtlerin 6 yıllık direniş mayasını oluşturdu. Çalışma arkadaşı Fatma Hesen, “O devrimin kıvılcımı oldu. Herkes silahlanmaya başladı. Efsane bir direniş sergilendi. Bugün Şêxmaqsud Şêxmaqsud ise onun sayesindedir” dedi.

Mevcut yasalar uygulanırsa zaten suçlar azalacak

24.04.2018
Kimyasal hadım yöntemini içeren Cinsel İstismar Yasa Tasarısı’nın Meclis’e sunulmasını değerlendiren Av. Şenay Tavuz, mevcut yasaların uygulanması durumunda yeni bir yasal düzenlemeye gerek olmadığını söyledi. HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ise öngörülen cezaların kimseyi korkutmadığını kaydederek; “Bu cezalara bakarak ‘suç işlemeyeyim’ diyen yok. Çünkü cinsel taciz ve saldırı erkeklik sorunun bir sonucu” dedi.

Hayatımıza dokunan bir kitap

23.04.2018
Daha genç ve güzel görünmek zorunda hissederek bedenlerimize yaptığımız her şey hakkında bu kitabı okuduktan sonra bir kere daha düşünebiliriz. Bu kitap biraz da kimseyi yargılamadan birbirimizi anlamayı ve yaralarımızı sarmayı amaçlıyor.