Operasyona karşılık eylem

Türk ordusunun askeri operasyonları sürerken; Çukurca İlçesi’nde jandarma karakoluna gerillalar tarafından eylem düzenlendi. Muş’un Varto İlçesi’nde silahlı saldırı sonucu Astsubay Erdinç Aydın öldü.

25 Mayıs 2012 Cuma | Haber

Ardından başlatılan askeri operasyonda çatışma çıktı.
Hakkari’nin Çukurca İlçesi’nde Çığlı Köyü yakınlarında bulunan Serbestan Jandarma Karakolu’na dün gerillalarca ağır silahlarla eylem yapıldı. Öğlen saatlerinde gerçekleşen eylemin ardından kısa süreli çatışma yaşanırken kayıplarla ilgili bilgi alınamadı. Hakkari Vali Vekili Önder Bozkurt, ölen ve yaralanan olmadığını ileri sürerken, bölgede yoğun bir operasyonun başlatıldığını söyledi.

Varto’da çatışma
Muş’un Varto ilçe merkezinde önceki akşam Astsubay Erdinç Aydın silahlı saldırı sonucu öldü. İlçe Jandarma Trafik Tim Komutanı Erdinç, kimliği belirlenemeyen kişi veya kişilerin silahlı saldırısına uğradı. Olay ardından Varto kırsalında askeri operasyon başlatıldı. Çaylar, İçmeler ve Armutkaşı köyleri kırsal alanında sürdürülen operasyonda dün sabah çatışma çıktı. Bir uzman çavuşun yaralandığı açıklandı. Yerel kaynaklar, çok sayıda askerin yaralandığını belirtirken, 2 gerillanın yaşamını yitirdiği, 1 gerillanın da yaralı yakalandığı aktarıldı. Hava destekli operasyon devam ederken köylere giriş-çıkışların yasaklandığı öğrenildi.

Vali: İntikam alacağız
Varto’ya giden Muş Valisi Ali Çınar, İlçe Kaymakamlığını ziyareti ardından yaptığı açıklamada, “Bunun intikamını kesinlikle alacağız” diye konuştu.

Üçgendeki operasyon sürüyor
Öte yandan AKP Kulp İlçe Başkanı Veysel Çelik’in esir alınması ardından Amed, Muş, Bingöl üçgeninde bulunan Şenyayla, Serî Sipî ve Kozme Dağı’nda 13 gün önce havadan ve karadan başlatılan askeri operasyon da sürüyor. Geniş bir alana yayılan operasyon, özel birlikler, askerler, korucular ve özel harekat polislerince yürütülüyor. Operasyon bölgesinde dün sabah saatlerinde bazı noktaların helikopterler tarafından bombalandığı bildirildi.

Meymun’daki kayıplar artıyor
Türk ordusunun Şırnak’ın Uludere İlçesi’ne bağlı Meymun tepesindeki kayıpları da giderek artıyor. HPG Basın ve İrtibat Merkezi(BİM) 22 Mayıs’ta tepede bulunan askerlere yönelik eylemde 2 askerin öldüğünü bildirdi. 18 Mayıs’tan itibaren şiddetli çatışmaların yaşandığı bölgede HPG, daha önce 20 askerin öldüğünü, 3 gerillanın da yaşamını yitirdiği açıklamıştı.
Uzman çavuş öldü
 Öte yandan Şırnak kırsalında 19 Mayıs’ta düzenlenen operasyonda meydana gelen patlamada yaralanan uzman çavuş tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Korucular öne sürülüyor
HPG-BİM, Siirt’in Pervari İlçesi ile Osyan beldesi arasında karakola erzak taşıyan aracın imhasına yönelik eylemi üstlendi. Eylemin ardından korucuların bölgeye müdahale olarak gönderildiğini kaydeden HPG, son dönemde Türk ordusunun bilinçli olarak korucular ile gerillaları karşı karşıya getirme politikası nedeniyle koruculara yönelik eylem gerçekleştirilmediğini duyurdu.

Havan ve obüs saldırısı

HPG, Türk ordusunun 20 Mayıs gününden bu yana Medya Savunma Alanları sınırları içinde bulunan Zap’ın Cilo ve Ertuş alanı ile Amediyê’nin Şeladizê kasabasına bağlı Çiyareş alanına yönelik olarak havan ve obüs saldırısı yapıldığını kaydetti. Dün de Diyarbakır Askeri Havaalanı 2. Taktik Hava Kuvvetleri Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü’nden çok sayıda savaş uçağı kalkış yaptı.


HABER MERKEZİ
4 gerillanın kimliği açıklandı


Halk Savunma Güçleri (HPG) Şırnak’ın Uludere ve Bingöl’ün Genç ilçesi kırsalında yaşanan çatışmalarda hayatını kaybeden 4 HPG gerillasının kimliklerini açıkladı.
Uludere’de 17-23 Mayıs tarihleri arasında Türk ordusu ile HPG gerillaları arasında yaşanan ve 22 askerin öldürüldüğü çatışmalarda 3 gerilla da hayatını kaybetti. HPG Basın İrtibat Merkezi’nin açıklamasına göre yaşamanı yitiren gerillaların kimlik bilgileri şöyle: 1975 Maraş/Elbistan doğumlu Musa Bostan (Welat Garzan); 1976 Halep doğumlu Lokman İbrahim Hüseyin (Dersim Agiri) ve 1988 Batman doğumlu Dursun Aslan (Baran Berxwedan).
Gerilla Rızgar defnedildi
HPG-BİM ayrıca 19 Mayıs günü Bingöl’ün Genç ilçesi Reşgül ve Deşt alanları civarında göreve giden bir grup gerilla ile operasyona çıkan Türk ordusu arasında çıkan çatışmada 1988 Amed doğumlu Ramazan Ceylan’ın (Rızgar Brusk) hayatını kaybettiğini duyurdu. Cenazesi Malatya’ya götürülen gerilla önceki gün ailesi tarafından alınarak memleketi Amed’de toprağa verildi.

Cenazeler karakolda
Dersim’in Ovacık İlçesi’nde 22 Mayıs’ta yaşanan çatışmada hayatını kaybettiği belirtilen 3 gerillanın Merkez Jandarma Karakolu’nda bekletildiği öğrenildi. Cenazeleri Malatya Adli Tıp Kurumu’na gönderileceği belirtilen gerillaların HPG’li olmadığı ileri sürüldü.

2655

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA