Kürt düşmanlığı Türk devletini iflah etmeyecektir

Zeki AKIL

10 Mart 2018 Cumartesi | Forum

Türk devletinin Efrîn’e saldırısı artık ikinci ayını bitirmek üzere. NATO’nun ikinci, Ortadoğu’nun en büyük ordusunu harekete geçirmiş durumda. Bunun yanında DAİŞ, El Nusra vb örgütlerden de devşirdiği on binlerce çeteyi öne sürmüştür. Dünyada Kürtlere karşı savaştıracağı kimi bulursa getirmekten geri durmamaktadır. Saldırdığı Efrîn ise küçük bir bölge. Efrîn’in hedef olmasının tek nedeni Kürt olması. Ne nüfusu ne de gücü Türkiye’yi tehdit edecek durumda değil. Ayrıca bugüne kadar Türkiye’ye hiçbir saldırı da olmamıştır. Ayrıca Erfîn bir barış bölgesi. Nüfusu kadar savaştan kaçan Arapları da içinde barındırmaktadır. Dini, inancı, kavmi ne olursa olsun hepsi bir kardeşlik havası içinde yaşamaktadırlar.

Suriye’nin en sakin, en güvenlikli bölgesini Türkiye neden bu kadar iştahla ortadan kaldırmak istemektedir? Türkiye’de on milyonlarca Kürt yaşamakta. Her yıl yüzbinlerce Kürt genci bu orduya askerlik yapmakta. Milyonlarcası okullarında okumakta, fabrikalarında ve tarlalarında ter dökmekteler. Bunların hiçbir hatırı ve hukuku yok. Varsa yoksa Kürt iflah olmasın. Bu bitmez ırkçı saldırganlık ve düşmanlık bugün yeni bir Kürt jenosidine girişmeyi getirdi.

Türk devleti açıktan etnik temizlik yapacağını ilan ediyor. “Efrîn’i temizleyip Türkiye’ye göçen Arapları getirip yerleştireceğim” diyor. Bu uluslararası hukuka göre bir insanlık suçu, soykırım. Türkiye neden bu kadar pervasız? Sorunun can alıcı yanı burada işte. Çünkü Kürtlerin uluslararası ittifakları yok. Düşmanı ve haini çok. Devletler çıkarlarını esas aldığı için Türkiye bu olgudan sonuna kadar yararlanıyor. Herkes Kürtler üzerinden pazarlık yapabiliyor.

En son Rusya, Erdoğan’la anlaşıp Efrîn’i katliam ve yıkıma yol açtı. Efrîn bölgesi Rus hava savunması alanına giriyordu. Rusya evet demeden Türkiye giremezdi. Diğer devletler de buna ya sessiz kaldılar ya da bir biçimde onay verdiler. Ateşe ve felakete atılan yine Kürtler oldu.

Türkiye devleti 1922’de savaştan çıktıktan sonra günümüze kadar başka bir devletle savaşa girmiş değil. O zamandan beri Türk ordusu ve devleti aralıksız olarak Kürtlerle savaş halinde olmuştur. Katliam, tehcir ve asimilasyon aralıksız devam etmiştir. Türkiye tarihi düşmanlarıyla bile Kürtler karşısında ittifaklar yapmaktan geri durmamıştır. Ki, Kürtler sayesinde cumhuriyeti kurmuşlar. Kürtler Türkiye’de özgürlükleri hep geliştirme isteğinde olmuşlardır. Hep demokrasinin yanında yer almışlardır. Türk halkına bir zararları olmamış.

Kürtlerin örgütlenmemeleri için ne gerekliyse yapılmıştır. Adları inkâr edilmiş, varlıkları yok sayılmıştır. Kürtlerin tarihten gelen varlıkları devlet için tehdit ve tehlike sayılmıştır. Bu ırkçı ve hastalıklı zihniyet yüz yıl geçmesine, dünya değişmesine rağmen hiç mi hiç değişmedi. Türklük ve devletin bekası tehlikede diye Kürt halkı ve tüm kazanımları yok edilmek istenmektedir. 1940’lara kadar yapılan katliam ve sürgünler dünyanın gündemine fazla giremiyordu. Devletler aralarında işi bağlıyorlardı. Şimdi teknik bu kadar gelişmiş, Efrîn’de olduğu gibi katliamlar artık canlı yayınlarda görünür ve seyredilir olmuştur. Buna rağmen Türkiye bildiğini okumaya devam etmektedir. Bu gücü ve cesareti mevcut devletlerin çıkarlarını önde tutmasından almaktadır. Devleti yok diye isteyen istediği gibi Kürtler üzerinde pazarlık yapabilmektedir.

Bugün Rusya ve diğer devletler Kürtlerin katliamına onay verip suç ortağı oluyorlar. Kürtler kaderi söz konusu olan mazlum bir halk. Ama kimse ona danışmıyor, ona sormuyor bile. Böylesine zalim ve kirlenmiş bir devletler sistemi var.

Türk ırkçılığı kendisine yeni suç ortakları bulabilir. Devletin yüz yıllık birikimini Kürtlere karşı pazara sürmüşler. Tüm sistem partileri, silahlı güçleri ve çeteleri el ele iştahla Kürtleri nasıl öldürdüklerini ve öldürmekte kararlı olduklarını övünerek anlatıyorlar. Daha çok da öldürebilirler. On milyonlarca Kürt’ü öldürmekle bitiremezler ve teslim alamazlar. Yüz yıldır bunu yapıyorlar. Kürtler ağır bedel ödeyebilir, şurada burada darbe yiyebilirler ama kimse artık onları karanlığa ve yokluğa gömemez. Kürtler örgütlü ve direnişçi güçleriyle her zaman küllerinden yeniden dirileceklerdir. Faşistlerin ve ırkçıların her zaman korkulu rüyası olmaya devam edeceklerdir. 

Özgürlük ve direniş yüklü kadınların 8 Mart’ını zafer arzusuyla kutluyoruz.


207

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA