‘Ümidin düşmanları’

Nick BRAUNS*

05 Ocak 2018 Cuma | Forum

Yaklaşık 38 yıl önce TKP üyesi Celalettin Kesim Berlin’de katledildi. Bu cinayetin arkasında MİT var. 

5 Ocak 1980... Soğuk bir cumartesi akşamı. Yaklaşık üç düzine TKP (Türkiye Komünist Partisi) üyesi Berlin-Kreuzberg’de bulunan Kottbusser Tor önünde toplanarak, Türkiye’de olası askeri darbe tehlikesine dikkat çeken bildiriler dağıttı. Bir anda Ülkü Ocakları üyesi ve Milli Görüş’e bağlı olan ve Mevlana Camisi’nden çıkan 70’e yakın faşist, ellerinde bıçak, zincir ve coplarla saldırıya geçti. “Allah’ını seven vursun” ve “Ruslar, Afganistan’dan defolun” diye haykırdılar. Bildiriyi dağıtanlardan biri de 36 yaşındaki Celalettin Kesim idi. Kesim, kalçasından bıçaklandı. Ambulans yarım saat gecikmeli geldi. Kesim, daha sonra yoldaşları tarafından güvenli görülen Landwehrkanal’e götürüldü. Orada kan kaybından yaşamını yitirdi. Kesim, arkasında hamile eşini ve 7 yaşında oğlunu bıraktı. Cenaze törenine yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Cinayetten bir hafta sonra düzenlenen eyleme aralarında radikal Türkiyeli ve Alman solcular, SPD (Sosyal Demokrat Partisi) ve Alternatif Listesi’nden oluşan yaklaşık 15 bin kişi katıldı. 

Kesim için üzerinde şair Nazım Hikmet’in “Onlar ümidin düşmanıdır” sözüyle, Hanefi Yeter tarafından tasarlanan anıt, 1990’ların başında itibaren Kottbusser Caddesi’nde bulunuyor. Kreuzberg’in antifaşistleri, caddenin adını Celalettin-Kesim-Platz olarak değiştirilmesini talep etti. 

1973’te Türkiye’den Berlin’e gelen Celalettin Kesim, Borsig firmasında tornacı olarak çalıştı. Daha sonra aynı firmada sendika temsilcisi seçildi. Bunun yanı sıra Anadolu Halk Müziği eğitimi de veren Kesim, meslek okulunda öğretmen olarak çalıştı; GEW üyesi olarak da çalışmalar da yer aldı. Kesim, aynı zamanda TKP üyesiydi. TKP 1925’te yasaklanmasına rağmen 1970’lerde sol sendika çatı örgütü Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) içerisinde en etkili akımdı. Aynı zamanda Batı Almanya’da yaşayan Türkiyeliler arasında da dayanak kazandı. Kesim, TKP’nin öncü örgütü Berlin Türkiyeliler Merkezi’nin de sekreteriydi. 

Kesim’in ölümü siyasi çatışma sonucunda ortaya çıkan trajik bir sonuç değildi; basının ve polisin de ifadelerine göre, Kesim, MİT’in planlı cinayetiydi! Yoldaşları da bunda hemfikirdi. Cinayetin meydana geldiği dönemde Türkiye iç savaş halindeydi. Radikal sol ve ülkücüler arasında yaşanan çatışma sonucunda özellikle solcuların çoğunlukta olduğu binlerce kişi hayatını kaybetti. Faşist terör, 1977’de Taksim Meydanı’nda Kanlı 1 Mayıs saldırısı ve 1978’de Maraş Alevilerine yapılan katliam ile gerilim, NATO’nun kontrgerillası Gladio tarafından sistematik olarak kızıştırıldı. Hedef, Sovyet blokuna karşı, Batı’nın cephe ülkesi olarak görülen Türkiye’de bir askeri darbenin önünü açmaktı. 

Federal Almanya Haber Alma Servisi’nin (BND) yardımıyla ve CSU başkanı ve Bavyera Başbakanı Franz-Josef Strauß tarafından korunan ülkücüler zamanında Almanya’da da kuruluşlarını ilan edebiliyorlardı. Strauß, Türk faşistlerini emekçi sol aktivistlerin karşısında denk bir karşı güç olarak görüyordu. Sonuç olarak Almanya’da Türkiyeli sendikacı ve solculara baskın düzenlendi. 

Kesim, Berlin’de tanınan bir solcuydu ve aynı zamanda Batı Berlin Sosyalist Birliği (SEW) üyesi olarak da irtibat ilişkisini sağlayandı. Böylece MİT’in gözetimine girdi. Mevlana Camisi’ne gidenler, cinayetten önce bir süre boyunca tanınmayan kişilerin camiye geldikleri yönünde ifade verdi. Bu kişiler komünistlere karşı savaşan, camiye silah getirip bildiri dağıtan komünistlere karşı saldırıyı düzenleyendi. 

Ancak Alman istihbaratı Türk partnerini koruma altına alarak soruşturmalarında cinayette MİT’in parmağı olup olmadığına dair bilgileri esas almadı. Böylece bu saldırıya ilişkin sadece iki kişi hakkında soruşturma açıldı. Biri serbest bırakılırken, diğeri ise “Ayaklanma ve arbedeye katılmak” suçuyla yargılandı. Milli Görüş Berlin tarafından “manevi lideri” olarak görülen kişinin cezasının hafifletici nedeni ise “fikirleri ile iyi bir şey yaptığına inandığı” için. 

Bugün Türk hükümeti yine 1970’lerde iç siyasi gerilim politikasını Batı Avrupa’ya taşımaya uğraşıyor. Sürgünde yaşayan Kürt ve Türk siyasetçilere ve muhalif gazetecilere karşı suikast planlarına ilişkin bulgular var. ZDF’te yayınlanan Frontal 21 programında ortaya çıkan bilgilere göre, Erdoğan’ın danışmanlarından biri, paramiliter örgüt Osmanen Germania’yı silahlandırdı ve para yardımında bulundu. 24 Aralık’ta Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile verilen karara göre, devlet adına muhalifleri katleden, konut basan, mülkiyet gasp eden ‘sadık vatandaşları‘, hiçbir cezai müeyyideyle karşılaşmayacak. Bu kararname, Osmanen Germania ve Avrupa’da benzeri Erdoğan karşıtlarına karşı savaşan örgütlemeler için de geçerli. Bu örgütler Türkiye’de cezasız kalacak!

Celalettin Kesim’in 38’inci; Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan’ın Paris’te gerçekleşen 5’inci ölüm yıldönümünde Almanya’da bir siyasi katliamın daha gerçekleştirilmesi riski çok yüksek. Tetikte olun! 


* Tarihçi-gazeteci
Çeviri: Dilan Biçer


Yazının orjinali için buraya tıklayınız489

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA