İşgalcilere Barzan ve Oremar’da darbe

Gerilla güçleri İşgalci Türk ordusuna ağır darbeler vuruyor. Barzan’da gerçekleştirilen eylemde 11, Oremar’da da 10 askeri öldürdü.

10 Ekim 2017 Salı | Haber

Gerilla güçleri İşgalci Türk ordusuna ağır darbeler vuruyor.  Barzan’da gerçekleştirilen eylemde 11, Oremar’da da 10 askeri öldürdü.

HPG Basın İrtibat Merkezi, Şehit Bedran Gundikremo ve Şehit Nalin Muş devrimci hamlesinin ikinci aşaması kapsamında gerillaların, Hakkari’nin Gever (Yüksekova) ve Şemzînan (Şemdinli) ilçelerinde işgalci Türk ordusuna yönelik eylemler düzenlediğini belirtti. 

İşgalci Türk ordusunun 27 Eylül günü Güney Kürdistan sınırları içerisinde bulunan Barzan bölgesine bağlı Tepe Xwedê silsilesi ve çevresine yönelik başlattığı operasyon devam ettiğini ifade eden HPG, “Güçlerimiz 8 Ekim günü saat 05.30 sularında Tepe Xwedê’deki operasyon birliğine yönelik bir eylem düzenlemiştir. Düşman askerlerinin ve mevziilerinin yoğun ateş altına alındığı bu eylemde tespit edilebilen 11 asker öldürülmüştür” dedi.

6 mevzi imha edildi

HPG, Oremar ve Cilo bölgelerinde de operasyonun sürdüğünü kaydetti. HPG, gerillaların Oremar bölgesine bağlı Qela Perixane mıntıkasında konumlanan işgalci güçlere yönelik eylem gerçekleştirdiğini bildirdi. HPG şu bilgileri verdi: “İki koldan ateş altına alınan düşman mevziilerinden 6 mevzi imha edilmiş, tespit edilebilen 10 asker öldürülmüştür. Eylem ardından alanı savaş uçakları, obüs ve havan topları ile bombalayan işgalci TC ordusu, skorsky tipi helikopterler ile ölü ve yaralı askerleri alandan uzaklaştırmıştır. 

Yine aynı gün saat 11.00’da YJA Star güçlerimiz, Şemzînan’a bağlı Girê karakoluna yönelik bir eylem düzenlemiştir. Karakol binasının ve mevziilerin hedeflendiği bu eylemde ölü ve yaralı düşman askeri sayısı tespit edilememiştir.”

HPG, 8 Ekim’de de Şırnak’ın Qileban (Uludere) ilçesine bağlı Sinek ile Maymun tepeleri arasında bulunan bir tepedeki düşman birliğinin hedeflendiğini duyurdu. HPG, birliğin yoğun ateş altına alındığını belirtti.


Amed’de operasyon 

HPG, 4 Ekim günü işgalci Türk ordusunun Amed’in Farqin (Silvan) ilçesine bağlı Şelema köyü, Hazro ilçesine bağlı Zilek köyü ve Lice ilçesine bağlı Reşanê köyü çevresinde bir operasyon başlattığını da ifade etti.


Farqin’de sabotaj eylemi

Şehit Azad Farqin ve Şehit Jinda Özgür devrimci hamlesi kapsamında gerçekleştirilen eylemlere ilişkin de şu bilgileri verdi: “8 Ekim günü saat 23.15’te güçlerimiz, Şehit Azad Farqin ve Şehit Jinda Özgür devrimci hamlesi kapsamında Farqin’e bağlı Tepe Klon mıntıkasındaki düşman birliğine yönelik bir sabotaj eylemi düzenlemiştir. Eylemde yerel kaynaklara göre 2 asker öldürülmüş, 4 asker yaralanmıştır. 

Eylem ardından işgalci güçler ölü ve yaralı askerleri skorsky tipi helikopterler ile kaldırmıştır. Operasyon kısmi olarak geri çekilmiş, alanda gizli birliklerin hareketliliği devam etmektedir.


Savaş uçakları Xeregol’u bombaladı

HPG, Türk ordusuna ait savaş uçakları, dün Medya Savunma Alanları’ndan Xakurke bölgesine bağlı Xeregol yamaçlarını bombaladığını bildirdi.


3 gerilla şehit düştü

23 Eylül günü Türk ordusunun Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Faraşin bölgesindeki Çalyan mıntıkasına yönelik bir operasyon başlattığını belirten HPG, “Operasyonda işgalci güçler ile gerillalarımız arasında çatışmalar yaşanmıştır. Bu çatışmalarda ölü ve yaralı düşman askeri sayısı tespit edilememiştir. Düşman güçlerine karşı kahramanca savaşan Emine Yorulmaz (Zilan Adar), Ferhat Aydemir (Canfeda Legerin) ve Sinan Kahraman (Xebat Mamxori) arkadaşımız şehadete ulaşmıştır.”   n

  ANF/BEHDİNAN


627

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA