115 gün sonra duruşmaya

İşlerine iade talebiyle 190 gündür açlık grevinde ve 23 Mayıs’tan beri tutuklu olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça, bugün ilk duruşmalarına çıkacak.

14 Eylül 2017 Perşembe | Haber

İşlerine iade talebiyle 190 gündür açlık grevinde ve 23 Mayıs’tan beri tutuklu olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça, bugün ilk duruşmalarına çıkacak.

Ankara'da İnsan hakları Heykeli'nin bulunduğu Yüksel Caddesi'nde işlerine iade talebiyle başlattıkları direniş eylemi boyunca defalarca gözaltına alınıp bırakıldılar. En son 22 Mayıs'ta gözaltına alındılar, 23 Mayıs'ta tutuklandılar. Gülmen ve Özakça hakkında Cumhuriyet Savcısı Cengiz Akgül’ün hazırladığı iddianamede iki eğitimci “Silahlı terör örgütüne üye olma, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ve terör örgütü propagandası yapmak” ile suçlanıyor.

25 sayfalık iddianameni 11 sayfası DHKP/C tarihine, eylemlerine, Kamu Emekçileri Cephesi ve örgütle bağlantılı olduğu iddia edilen çeşitli internet sitelerine ve dergilere dair bilgilere ayrılmış. 1972’den beri yapılan ölüm orucu eylemleri iki sayfa sürüyor. Gülmen ve Özakça’nın eylemleri ve gözaltına alınışları bir buçuk yer alıyor. Bu bölümde açlık grevinin “… Ölüm orucu direnişi evi’ adı altında devam edebileceği’, “açlık grevi eyleminin ölüm orucu eylemine dönüştürülebileceği, açlık grevi eyleminin şahısların vücut bütünlüğüne zarar vermeye başladığı, eylemin diğer sol gruplarca provoke edilerek Tekel işçileri direnişi ve gezi olayları eylemlerine benzer şiddet içerikli eylemlere dönüştürme çabası olabileceği” gibi ifadeler yer alıyor.

Gülmen ve Özakça’nın açlık grevi yapması, dergilerdeki yazılar ve çeşitli Twitter hesaplarının onlar hakkında sosyal medyada yaptığı paylaşımları “örgüt bağlantısı” olarak gösteriliyor. Bu bölüm beş buçuk sayfa sürüyor. Semih Özakça ve Nuriye Gülmen’in, kendileri hakkında paylaşım yapan başka hesapların gönderilerini paylaşmaları da bir buçuk sayfa yer alıyor.

İki eğitimci, iddianamede üç sayfa yer alan savunmalarında örgüt bağlantısı iddialarını reddediyor, işlerini istediklerini bu nedenle Yüksel Caddesi’ndeki eyleme ve açlık grevine başladıklarını anlatıyor.

 İddianamenin sonuç bölümünde “eylemlerin devam etmesi halinde olası eylemcilerin durumunun kötüleşmesi ile devletin sorumlu tutulacağı ve bu kapsamda kampanyalar yürütülerek Gezi benzeri kalkışma eylemlerine dönüştürülmesinin planlandığı” iddiaları yer alıyor.  


Nuriye Gülmen kimdir?

1982’de Kütahya doğdu. Üç kardeşler. Üniversiteye dek Kütahya’da okudu. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nden mezun oldu.

2006-2009 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı bölümünde yüksek lisans eğitimi aldı.

2012’de Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında Konya Selçuk Üniversitesi'ne yerleşti, aynı yıl Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde görevlendirildi. 2012 Mayıs ayında siyasi suçtan yargılandığı bir davadan 109 gün Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu kaldı. Daha sonra bu davadan beraat etti.

Yüksek lisans tez çalışmasını tamamlamış olmasına rağmen azami süre içerisinde yüksek lisans eğitimini tamamlayamadığı gerekçesiyle ilişiği kesildi. Eskişehir İdare Mahkemesi’nde açtığı davayı kazandı ve işine dönmeye hak kazandı.

Eylül 2016’da göreve döndükten bir gün sonra hakkında "FETÖ-PDY (Fetullahçı Terör Örgütü- Paralel Devlet Yapılanması)" iddiasıyla açılan soruşturma gerekçe gösterilerek görevden uzaklaştırıldı.

9 Kasım 2016’da “İşimi istiyorum” pankartı ile Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları anıtı önünde eyleme başladı.

6 Ocak 2017'de yayınlanan Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında ilan edilen 679 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildi.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası üyesi.


Semih Özakça kimdir?

1989 Eskişehir doğumlu. İki kardeşler. Sinop Üniversitesi Sınıf Öğremenliği Bölümü’nü kazandı. Aynı bölümde okuyan Esra Özakça ile evlendiler. Mezuniyetten sonra KPSS sınavlarına girdiler. 4+4+4 sisteme geçilmesiyle sınıf öğretmenliği atamaları düşmüştü, yüksek puanlara rağmen ilk sene atamaları yapılmadı.

İkinci sene ilk ataması yapıldı. Erzurum Horasan’ın bir köyünde çalıştı. Erzurum’daki bir yılın ardından eş durumu ile Mardin Mazıdağı Cumhuriyet İlkokulu'nda görevlendirildi.

Mardin’de ikinci sınıf öğrencilerini okuturken 9 Eylül 2016’da ikisi de bir genelge ile açığa alındı. 29 Ekim 2016'da Resmi Gazete'de yayınlanan 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile görevden ihraç edildi. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası üyesi.

Esra Özakça, Aralık 2016’da göreve iade edilse de Şubat ayındaki KHK ile ihraç edildi.


 ANKARA


404

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA