Mahkeme bu tanıkla kaç yıl ceza verecek?

Almanya’nın Frankfurt kentinde 16 Şubat 2016’da tutuklanarak başkent Berlin’e getirilen Kürt siyasetçi Hıdır Yıldırım’ın Berlin Yüksek Mahkemesi’nde devam edilen davasının 3. duruşması görüldü.

14 Eylül 2017 Perşembe | Haber


HIDIR ATEŞ/BERLİN


Almanya’nın Frankfurt kentinde 16 Şubat 2016’da tutuklanarak başkent Berlin’e getirilen Kürt siyasetçi Hıdır Yıldırım’ın Berlin Yüksek Mahkemesi’nde devam edilen davasının 3. duruşması görüldü. Önceki gün bütün gün devam eden duruşmada tanık olarak dinlenen kriminal polis Wachmann; Alevi inancında temel kurum olan ‘Ocak’ sahiplerinin tümü için kullanılan Pir kelimesini örgütsel faaliyet olarak  tanımladı.

Davanın 3.duruşmasında Savcılık Makamı; Hıdır Yıldırım’ın Sachsen-Anhalt eyaleti yöneticisi ve üst bölge sorumlusu olduğu yönündeki iddiaları tekrarladı. Daha sonra tanık olarak dinlenen kriminal polis kemsilcisi Wachmann, ifadesinde ağırlıklı olarak telefon dinlenmeleri üzerinden bilgiler verdi. 

Wachmann, telefonların ve Yıldırım’ın Frankfurt plakalı arabasının dinlenmesi için resmi başvuru yaparak izin aldıklarını söyledi. Wachmann şimdi tutuklu bulunan Kürt siyasetçi Zeki Eroğlu ve Mehmet Demir ve Yıldırım’ın samimi arkadaş oldukları için  birbirlerine Pir, Piro diye hitap ettiklerini ifade etti. Avukatların; ‘Pir’, ‘Piro’ kelimesinin arkadaşlık anlamına geldiğini kim tercüme etti sorusuna; Wachmann “kesin bilmiyorum” yanıtı verdi. Avukatın “Yıldırım’ın Alevi olduğunu biliyor musun” sorusuna; tanık “Öyle bir şey olduğunu biliyorum” dedi.


Hakim,  tanık polise inanmadı

Hakimin, “Bana sorumlu olduğu için yapması gerekiyor demeyin. Yıldırım’ın para, bağış topladığıyla iligili somut bir bilginiz, kanıtımız var mı” sorusuna tanık Wachmann; “Kesin bir şey söyleyemem” dedi. 

İfadesinde, Yıldırım’ın Sachsen sorumlusu olduğunu söyleyen Wachmann; ağırlıklı olarak Magdeburg’dan bahsedince Hakim, Magdeburg’un Sachsen Eyaleti’nde olmadığını hatırlattı. Duruşmada takipte çekilmiş  ve dosyaya konulan resimler üzerinde duruldu. 

Duruşma heyeti yaptığı kısa değerlendirmede; kriminal polis görevlisi Wachmann’ın örgüt toplantısı diyerek üzerinde çok durduğu 14 Aralık 2013 tarihinde Magdeburg’da yapılan toplantının herkese açık bir gece olduğuna karar verdi. Duruşmaya, bugün aynı yer ve saatte devam edilecek.


123

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA