Hakaret, zulüm; her şey vardı

Karayazı’nın Yahya Mahallesi’ne yapılan baskında gözaltına alınanlardan 77 yaşındaki Mehmet Göksu: 77 yaşındayım, böylesini görmedim. Köyün içinde asker/polis araçları, kepçe, dozer; üzerinde de helikopter geziyordu. Hakaret, zulüm her şey vardı.”

14 Eylül 2017 Perşembe | Haber

Karayazı’nın Yahya Mahallesi’ne yapılan baskında gözaltına alınanlardan 77 yaşındaki Mehmet Göksu, özel harekatçıların “Namaz falan yok, çeneni kırarım” diyerek, namaz kılmasına dahi izin vermediğini anlattı.

Erzurum’un Karayazı ilçesine bağlı Yahya Mahallesi’nde 8 Eylül’de bini aşkın polis ve askerle yapılan baskında gözaltına alınan ve önceki gün yurt dışı yasağı konularak serbest bırakılan 77 yaşındaki Mehmet Göksu, yaşadıklarını anlattı.

Sabah namazı için abdest aldığı sırada köyün asker, polis, onlarca zırhlı araçla kuşatıldığını söyleyen Göksu, köyün baskın boyunca helikopterle izlendiğini belirtti. Göksu, şunları anlattı: “Etrafa baktım, evin etrafı tank, top ve binlerce asker ile çevrildi. Kapıyı vurdular. Çocuğum ‘Kapıyı kırmayın’ diye bağırdı. Ardından içeriye girdiler. İçeri girdiklerinde namaz üzerindeydim. Namazın üzerindeyken biri kolumu tuttu. Ben de ‘Ben namaz kılıyorum’ dedim. Bana ‘Namaz falan yok, çeneni kırarım senin’ dedi.”


Böyle zulüm görmedim

Evde torunları, gelinleri, çocuklarının olduğunu ve onların üstlerini giymelerine dahi izin verilmediğini kaydeden Göksu, “Hepimizi çıplak bir şekilde salonda topladılar. Bizi oğlumla ayırdılar. Evde arama yapmaya başladılar. Vallahi billahi ben 77 yaşındayım, ömrüm boyunca böyle bir zulüm görmedim. Köyün içinde asker ve polis araçları vardı. Köyün üzerinde de helikopter geziyordu. Hakaret, zulüm her şey vardı. Bizi imha etmeye gelmişlerdi. Kepçe gelmişti, dozer gelmişti. Evimizi yakmaya çalışıyorlardı. Oğlumun evini 7 kere baştan aşağıya arayarak dağıttılar. Kapıları kırdılar, akşama kadar köyden gitmediler. Böyle bir zulüm görmedik. Yalan üzerine evimize gelerek imha etmeye çalıştılar” diye konuştu.


Kadınların kafasına silah

Göksu, sözlerine şöyle devam etti: ”Torunumun kolunu tutup, kırmaya çalışıyorlardı. Daha sonra kadınların kafasına silah dayadılar. Bunları anlatırken gözlerim şu anda yaş doluyor. Daha önce böyle bir şey görmedim. Beni yaşlıyım diye pek dövmediler ama oğlumu hastanelik ettiler. Namaz kıldığım zaman elimi tutup sadece ‘Senin çeneni kırarım’ dediler.” 


Ahmet Göksu tutuklandı

77 yaşındaki babası Mehmet Göksu ile birlikte gözaltına alınan Ahmet Göksu (50), Gölbaşı Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından adliyeye getirildi. Sabah saatlerinde adliyeye getirilen Göksu, savcılık ifadesinin ardından “Örgüt üyesi olma” iddiasıyla mahkemeye sevk edildi. Gözaltı esnasında demir çubuk ve silah dipçikleri ile işkenceye maruz kalan Göksu, aynı gerekçeyle tutuklanarak Erzurum H Tipi Cezaevi’ne gönderildi.  


 ERZURUM


543

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA