Dêrazor’da büyük ilerleme

Dêrazor Askeri Meclisi, Cizîr’in Fırtınası Hamlesi’nin 6. gününde bir koldan 40, diğerinden 60 kilometre ilerledi.

14 Eylül 2017 Perşembe | Haber

Dêrazor Askeri Meclisi tarafından 9 Ekim tarihinde ilan edilen ve YPG YPJ güçlerinin de dahil olduğu Cizîr’in Fırtınası Hamlesi, 6. gününde devam ediyor. 

QSD savaşçıları, Ebu Fas kanadında 60 km ilerledi ve Dêrazor’un kuzeydoğusunda bulunan Mehlec Bulvarı’nı özgürleştirdi. Bulvarın özgürleştirilmesinin ardından savaşçılar pamuk atölyesine geçti ve burada şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Yine aynı kanatta QSD savaşçıları dün sabah saatlerinde 40 sivili kurtararak güvenli bölgelere ulaştırdı. Ebu Xeşeb kanadında da QSD savaşçıları 40 km ilerledi ve Dêrazor’un kuzeyinde Ebu Xeşeb Köprüsü, 113.Tugay, El Niran Taburu, El Cehif Tepesi ve Cehif Raif noktaları özgürleştirildi.

Hamleyi değerlendiren YPJ Komutanı Sariya Evîndar, kadınların gücü ile Dêrazor’u ve bölgedeki kadınları özgürleştireceklerini ifade etti. YPJ’nin temel güç olarak hamlede yer aldığını belirten Evîndar, Ezawi-Şedadê hattından Fırat’ın doğusuna kadar ilerlemeye düşündüklerini söyledi. Evîndar, Dêrazoreli pek çok kadının da YPJ içerisinde yer alıp Cizîr’in Fırtınası Hamlesi’ne katıldığı bilgisini verdi. Evîndar, ”Kadınların özgürlük çağrılarını ve ailelerine yapılan zulmü hiçbir zaman unutmadık. Bu yüzden onlara sahip çıkarak özgürleştirmemiz gerekiyor” dedi. 

Bir kısım BAAS rejim gücünün daha önce Dêrazor’a yerleştiğini anımsatan Evîndar, ”Halkın istekleri bizler için esas olandır. Zaten QSD’nin amacı da halkların özgürlüğünü sağlamak” diye konuştu.  


 REQA152

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA