Suriye Kadın Meclisi yaraları iyileştirecek

Oldukça coşkulu bir atmosferde gerçekleşen Suriye Kadın Meclisi Kurucu Kongresi’nde, “Hep birlikte uzun dönemlerin yaralarını iyileştirelim ve kendi kararımızla demokratik toplumu inşa edelim” vurgusu yapıldı. Kongre sonunda Suriye genelini kapsayacak bir meclisin oluşturulması planlanıyor.

09 Eylül 2017 Cumartesi | Kadın

Minbic’te gerçekleştirilen Suriye Kadın Meclisi Kurucu Kongresi’nde özgür ve demokratik Suriye’nin inşasında Suriyeli kadınların öncülük rolü tartışıldı. Kongre sonunda Suriye genelini kapsayacak bir meclisin oluşturulması planlanıyor.

Suriye Kadın Meclisi Kurucu Kongresi, Minbic kentinde 150 delegenin katılımı ile başladı. “Örgütlü Kadın, Merkezi Olmayan Demokratik Suriye İnşasının Temelidir” şiarıyla gerçekleştirilen kongreye, Lazkiye, Şam, Tartus, Humus, Heleb,, Dêrazor, Reqa, Tebqa kentleri ile Efrîn, Kobanê ve Cizîr kantonlarından kadınlar katıldı. Kuzey Suriye Demokratik Federasyon Sistemi Kurucu Meclisi Eşbaşkanı Hedîye Yûsif ve Cizre Eşbaşkanı Hîva Erebo da kongrede hazır bulundu.

Saygı duruşu ile başlayan kongrenin açılış konuşmasını Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Eşbaşkanı Îlham Ehmed yaptı.


‘Krizden kurtuluşun yolu, yeni bir anayasadır’

Kadınları selamlayarak konuşmasına başlayan Ehmed, Suriyeli kadınların, eskide olduğu gibi erkek iktidarının çıkarları için kullanabileceği eski kadınlar olmadığını söyledi. Son 7 yıllık süreçte Suriye’de yaşananların erkek egemen zihniyetin ve eski sistemlerin sonucu olduğunu belirten Ehmed, ”Bu nedenle köklü bir çözüme ihtiyaç var. Bizim amacımız da zaten demokratik kadın kültürü temelinde bir Suriye’nin inşa edilmesidir” diye konuştu. 

MSD Eşbaşkanı, Suriye krizinin aşılabilmesi için ülke genelinde tüm kadınlar, halklar ve inançların haklarının güvenceye alındığı yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğunu söyledi. 


‘Yaralarımızı iyileştirelim’

Kongre’de Minbic Meclisi Eşbaşkanı Zeyneb Qenber de söz aldı. Qenber, Suriyeli kadınların özgür ve demokratik Suriye’nin inşasında öncülük rolü oynayarak, halkların ortak yaşam örneği olacaklarını ifade etti. Suriye’nin içinden geçtiği zor koşullara rağmen çözümün çok yakın olduğunu vurgulayan Qenber, “Hep birlikte uzun dönemlerin yaralarını iyileştirelim ve kendi kararımızla demokratik toplumu inşa edelim” diye konuştu.


Ortak mücadeleye çağrı

Kongrede Şam kadınları adına konuşan Suhêr Sermînî ise, “Biz mücadeleci kadınlar haklarımızın sağlanması için mücadele veriyoruz. Tarafların çoğu çözümün önünde engel oluşturma çabası içindedir. Meclisimizin yaşamın her alanında  iyi bir rol oynayacağını umut ediyoruz. Umuyoruz ki toplum içine huzur ve güveni yerleştirecek” dedi. Sermînî konuşmasının sonunda tüm kadınlara seslenerek, kadın haklarının güvenceye alınması ve kadına yönelik şiddete karşı ortak mücadele için meclise katılmaya çağırdı.

Konuşmalar ardından çeşitli kadın kurumları ve bağımsız kadın şahsiyetlerinin gönderdiği kutlama mesajları okundu. 

Kongrenin öğleden sonraki oturumu kongre perspektiflerinin okunup tartışılması şeklinde geçti. 

Kongre katılımcıların değerlendirmeleriyle devam ederken, kongre sonunda Suriye genelini kapsayacak bir meclisin oluşturulması planlanıyor. 


 ANHA/MINBIC 



731

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA