O helikopter darbelendi

HPG Basın İrtibat Merkezi, Lice’de halkı tarayan Türk ordusuna ait bir helikopterin gerilla güçleri tarafından darbelendiğini açıkladı.

08 Eylül 2017 Cuma | Haber

HPG Basın İrtibat Merkezi, Lice’de halkı tarayan Türk ordusuna ait bir helikopterin gerilla güçleri tarafından darbelendiğini açıkladı.

Yazılı açıklama yapan HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM) eylem ve operasyonlarla ilgili şu detayları paylaştı:


7 mevziye aynı anda

* Şehit Bedran Gundikremo ve Şehit Nalin Muş Devrimci Hamlesi kapsamında 6 Eylül günü Saat 17.00’da Çelê’ye bağlı Şehit Colemerg tepesindeki Türk askerlerine kapsamlı bir eylem  yapıldı. 7 ayrı mevzinin aynı anda isabetli bir şekilde vurulduğu eylemde 1’i A4 ağır silah mevzisi olmak üzere 4 mevzi tümüyle imha edildi, diğer 3 mevzi de darbelendi. Eylemde 8 Türk askeri öldürüldü, sayısı tespit edilemeyen Türk askeri de yaralandı. Eylemden sonra alanı yaklaşık 2 saat boyunca bombalayan işgalci Türk ordusu, gece saatlerinde ölü ve yaralı askerleri Skorksy tipi helikopterlerle alandan uzaklaştırdı.

* Gerillalar, saat 15.30’da Şemzînan’a bağlı Şikerê Sipî tepesindeki Türk askerlerini hedefleyen bir eylem gerçekleştirdi; ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilemedi.

* YJA Star gerillaları, aynı gün saat 20.30 sıralarında Şemzînan’a bağlı Şapatan alanındaki Sênala tepesinden Kanî Botkê’ye doğru ilerleyen bir Türk birliğine yönelik sabotaj eylemi düzenledi. Saat 21.20’de ise yine Şemzînan’a bağlı Serero ve Meleyan vadisi arasında bulunan Merga Sîrîk mıntıkasında Türk askerleri etkili bir şekilde vuruldu. İki eylemin sonuçları da netleştirilemedi.

* Gever’e bağlı Baye tepesinde konumlanan Türk askerlerine yönelik saat 16.30 sıralarında suikast eylemi yapıldı; 1 asker öldürüldü.


Ağrı ve Şırnak haberlerine yalanlama

* Türk savaş uçakları 5 Eylül günü saat 10.00’da Ağrı’nın Diyadin ilçesine bağlı Gordê alanını bombaladı; 11.00 ile 15.00 saatleri arasında da Kobra tipi taarruz helikopterleri aynı alanı vurdu.

* Türk savaş uçakları, 6 Eylül günü saat 09.30 sıralarında Şırnak’a bağlı Cudi alanındaki Navsera Cudi’yi bombaladı. Eş zamanlı olarak alanda bulunan Türk karakolları da çevresini obüs ve havan toplarıyla bombaladı. 

Türk medyası yapılan bombardımanlar sonucunda Şırnak’ta 2, Ağrı’da ise 5 gerillanın şehit düştüğünü ileri sürdü. Bu haberler yalandır, iki alanda da gerilla kaybı yok.


Lice’de Türk güçlerine müdahale

* Türk ordusu 3 Eylül günü saat 20.00’de İnsansız Hava Araçları (İHA) ve Atak tipi taarruz helikopterleriyle Amed’in Lice ilçesine bağlı Mişref köyünü taradı ve ardından Skorsky tipi helikopterlerle köye indirme yaptı. Türk askerleri evleri tarayıp halka şiddet uyguladı. Bölgeye yakın bir noktada bulunan bir gerilla birimi, halka yönelik saldırıya müdahale ederek, operasyon birliğini hedefledi. İlk vuruş ardından çatışma yaşandı. Aynı çatışmalar içinde indirme yapmaya çalışan bir Skorsky tipi helikopter de vurularak darbelendi. Köy halkına yönelik saldırıya karşı fedaice savaşan Dıjwar Botan (Mehmet Barkın / Şırnak) şehit düştü.  


 ANF/BEHDİNAN


1280

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA