HDP’yi mi destekledin? İfade ver!

Essen’de yaşayan Cemil Gültekin’in Kürdistan’da HDP seçim çalışmalarına katılması suç oldu. Türkiye dava açtı, dosya Almanya’ya gönderildi. Türkiye’nin işlediği suça ortak olan Alman mahkemesinin ‘savunma’ istediği Gültekin ise ifade vermeyi reddediyor.

07 Eylül 2017 Perşembe | Haber

SAVAŞ ŞAHBUDAK/ESSEN 


Alman Adalet Bakanlığı, Türk yargısının Alman vatandaşları için yaptığı siyasi suçlamalar konusunda hukuki yardımda bulunmayacağını taahhüt etse de Erdoğan yargısına hizmet etmeye devam ediyor. Ali Cebir, İdris Ak gibi Kürdistanlılar ardından Cemil Gültekin hakkında Türkiye’de açılan dava da Alman yargısına taşındı. Üstelik Gültekin hakkındaki suçlama, HDP’nin seçim çalışmalarına katılmak!

Almanya’da yaşayan Kürdistanlı Cemil Gültekin, Haziran 2015’te Türkiye’de katıldığı seçim etkinlikleri suç gösterilerek Türkiye’de hakkında ‘terör örgütü üyesi’ olduğu iddiasıyla açılan dava nedeniyle Alman mahkemesi tarafından ifadeye çağrıldı. Türk yargısının hukuki yardım talebiyle harekete geçen Essen Yerel Mahkemesi, Erzurumlu 68 yaşındaki Cemil Gültekin’i 11 Ağustos’ta ifade vermeye çağırdı. Essen Yerel Mahkemesi’nden gelen mektupla Türkiye’de hakkında açılan davadan haberdar olan Gültekin, savunma vermeyi reddediyor. 


21 yıl sonra Kürdistan’a gitti

Erzurum Hınıslı olan Cemil Gültekin, Türk devletinin baskılarından dolayı 1994’te Almanya’ya sürgüne çıkmış. Gözaltı ve işkenceler nedeniyle ülkesini terketmek zorunda kaldığını belirten Gültekin gazetemize şöyle konuştu: “1990’ların başında ablam yakalanmıştı. Daha sonra köyümüze baskınlar yapıldı. O dönem 3 defa gözaltına alındım ve JİTEM tarafından işkence gördüm. Bir oğlumun elleri sakat; bir şey tutamaz halde. Bizim Serhad bölgesi kışın çok soğuk olurdu; o soğukta ailece işkence edildik. Daha sonra beni metropollere gönderdiler. Devam eden davalarımdan sonra da Avrupa’ya çıkış yaptım. Almanya’nın Essen şehrinde iltica ettim. Bu süre ülkedeki avukatlarımdan da bilgi alıyordum, iletişim halindeydim. 21 yıl aradan sonra hakkımda açılan davalar zaman aşıma uğradığı için avukatım artık dönebilme imkanımın olduğunu söyledi. Ben de 2015 Mayıs ayında 21 yıl sonra ülkeme gittim.”


HDP’nin seçim çalışmalarına katıldı 

Kürdistan’ı ziyaretinin Haziran’da yapılan genel seçimlere denk geldiğini ifade eden Gültekin, HDP ile dayanışma ve destek amaçlı etkinlikliklere katıldığını aktardı: “Kürt Özgürlük Hareketi’nde 10’dan fazla şehidimiz var. İki oğlum, yeğenlerim, amca çocuklarım, yakın akrabalarım bu mücadele de yaşamlarını yitirip şehitler kervanın katıldı. Bu duygu ve düşüncelerle Hınıs (Erzurum) ve Karakoçan (Elazığ) ilçelerinde destek amaçlı seçim çalışmalarına katıldım. Çok güzel sonuçlar da alındı.”

Hakkında Türkiye’de dava açıldığını Essen Yerel Mahkemesi tarafından gönderilen ‘ifade vermeye gelin’ mektubuyla haberdar olan Gültekin, “Haziran seçimlerinde katıldığım eylem, etkinlikler, geceler, yürüyüşler, festivaller; yani kısacası yasal olan seçim etkinlikler suç unsuruymuş gibi delil sayılmış ve hakkımda dava açılmış. Türk devleti hukuki yardım talebinde bulununca Alman yerel mahkemesi beni ifade vermeye çağırdı. İlk duyduğumda şok oldum. Almanların böyle bir nasıl yaptıklarını anlamıyorum” diyerek tepki gösterdi. 


Hakime anlattı

Mektupta Türkiye’de hakkında neden dava açıldığına ilişkin bilgi olmadığı için öğrenmek için mahkemeye gittiğini, ifade vermeyi reddettiğini ama hakimle konuştuğunu belirten Gültekin, hakime şunları söylediğini aktardı: “Sanık sandalyesinde oturduğum için çok üzgünüm. Ben bunu hak etmedim. Bizim topraklarımız işgal edildi biz de Almanya’ya göç etmek zorunda kaldık. İnsan hakları, demokrasi var diye Almanya’yı seçtik. Alman devleti Türklerin isteği üzerine beni çağırıyor ve ifade istiyor. Türkler, Almanlardan aldığı silah ile Kürtlere karşı savaş açıyor. Faşizmin ne olduğunu siz de çok iyi biliyorsunuz. Erdoğan, Hitler’den beterdir. Dersim’de ormanlarımız yanıyor, Hasankeyf sular altında, Kürt halkı gibi tarihi de yok ediliyor.”


‘Hukuki yardım yok’ denmişti

Geçtiğimiz Temmuz ayında Saarland Eyaletinde Kürdistanlı İdris Ak, Türk Cumhurbaşkanına ‘hakaret ettiği’ gerekçesiyle Türkiye’de hakkında açılan dava nedeniyle ifade vermeye çağrılmıştı. Gazetemizin “Açılan davanın hukuksal dayanağı nedir” sorusuna Saarland Eyalet Savcılığı “Sözünü ettiğiniz dava gibi başka davalarda da Türkiye’ye hukuki yardımda bulunulmayacak” diyerek geri adım atmıştı. 


2002

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA