Sinan ACAR: Berlin'in özgürlük mücadelesindeki yeri

Avrupa'daki Kürt özgürlük mücadelesinin tarihinde Berlin’in önemli yeri var. Birçok ilkle anılan Berlin, Kürtlerin katline de tanıklık yaptı. Sadık Şerefkendi ve arkadaşlarının katledilmesinin ardından, Gülnaz Bagistani, Eser Altınok ve 15 Şubat komplosu protestosunda İsrail Konsolosluğu’ndan açılan ateşle yaşamını yitiren Sema Alp, Ahmet Acar, Mustafa Kurt, Sinan Karakuş Berlin’in tarihine geçti.

30 Ağustos 2017 Çarşamba | PolitikART

Avrupa'da Kürt özgürlük mücadelesinin ilk örgütlendiği kentlerden birisi Berlin'dir. Sovyet bloğuna açılan kapı özelliğinden Berlin, 1960'lardan itibaren önce Kürt ve Türkiyeli sol hareketlerin kalesi oldu. 15 Ağustos 1984'te Türk sömürgeciliğine sıkılan kurşunlardan sonra Berlin'deki Kürt kitlesi yüzünü PKK hareketine çevirdi.

Berlin'deki ilk eylem 1982 yılında Diyarbakır Cezaevinde başlatılan ölüm orucu direnişine destek vermek amacıyla yapıldı. O dönem Batı Berlin'deki Kuddamm meydanında bir grup yurtsever açlık grevine girerek, Berlin'deki mücadeleyi fitillemişti.

1980'li yılının ilk yarısında Avrupa'daki bazı merkezlerin ardından Berlin'de de Özgürlük Hareketinin derneği açıldı. Ardından da peşi sıra halkın emekleriyle birçok Kürt kurum ve kuruluş hizmete girdi. Avrupa'daki Kürt özgürlük mücadelesinin tarihinde Berlin şu isim ve olaylarla önemli bir yer tutuyor:


ŞEREFKENDİ SUİKASTİ:

Kürdistan Demokrat Partisi-İran (PDK-İ) Genel Sekreteri Dr. Sadık Şerefkendi (1937-1992), Sosyalist Enternasyonal için 15-17 Eylül 1992 tarihleri arasında Berlin'e geldi. Ziyaretinin son gününde İranlı ve Kürt muhaliflerle biraraya gelmek için Şerefkendi'nin yolu Mykonos restoranına düştü. Ancak İran rejiminin ölüm timleri pusudaydı ve 17 Eylül 1992 günü gece saatlerinde restoran kan gölüne çevrildi.

Şerefkendi ile birlikte PDK-İ'nin Avrupa temsilcisi Fattah Abdoli, PDK-İ'nin Almanya temsilcisi Homayoun Ardalan ve İranlı muhalif Nuri Dehkurdi o gece can verdiler. Şerefkendi ve arkadaşlarına yönelik suikast "Berlin'deki Kürt katliamı" olarak tarihe geçti.


GÜLNAZ BAGİSTANİ

1995 yazında Türkiye ve Kuzey Kürdistan’daki cezaevlerinde PKK’li tutsakların başlattığı açlık grevine destek vermek için dünyanın birçok merkezinde açlık grevi eylemleri başlatıldı. Berlin’in kent merkezindeki Kudamm meydanında yapılan açlık grevi ise 8. günde polisin hedefi oldu. Darp edilen eylemciler polisin tutumunu protesto etmek için Temmuz sıcağı altında 8 km boyunca Kürt derneğine yürüdüler.

Eylemciler arasında bulunan ve polisin şiddetine maruz kalan Güney Kürdistan’ın Derkar kentinden olan 5 çocuk annesi Gülnaz Bagistani 27 Temmuz 1995 günü hayatını kaybetti. Polisin yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan cenaze törenine 20 bine yakın insan katıldı.


ESER ALTINOK

Bingöllü bir ailenin çocuğu olarak Berlin’de büyüyen Eser Altınok, 1990’lı yılların ortasında Kürt Özgürlük mücadelesine katıldı. Fakat daha önce işlediği bir takım suçlardan ötürü polis tarafından şantaj yapılarak tutuklandı. İtirafçılığa zorlanan 21 yaşındaki Altınok, mücadele arkadaşlarıyla ilgili polise bilgi verdi. Fakat polis onun peşini bırakmıyordu, bu kez PKK davalarında tanıklık yapmaya zorlandı.

Eser Altınok, 1998 yılının ilk günlerinde hayatına son vermek için benzin içti ve tedavi gördüğü Koblenz askeri hastanesinde 5 Ocak günü yaşamını yitirdi. Altınok arkasında bıraktığı mektupta şunları diyordu: “Hiçbir zaman PKK’ye layık olamadım. Ben bir kişiyi değil bir sınıfı yakacağım, içimdeki emperyalizmi yakarken, yüreğimi küle döndürmek istiyorum. Benzini yutar içime de akıtırsam, yüreğimi içinden yakmış olacağım.”


BERLİN’DEKİ 15 ŞUBAT KATLİAMI

15 Şubat 1999’da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın kaçırılması ve Türkiye’ye teslim edilmesini protesto etmek için ilk ayağa kalan dünya kentlerinden birisi de Berlin'di. Öcalan'ın uluslararası bir komployla kaçırıldığını ve bunda İsrail'in de parmağının olduğunu duyan Berlinli Kürtler, soluğu İsrail’in Berlin Konsolosluğu önünde aldılar.

17 Şubat 1999 günü öğlen saatlerinde İsrail’in Berlin Konsolosluğuna yürüyen kalabalık gruba konsolosluktan ateş açıldı. Kürdistanlı göstericilerden Sema Alp, Ahmet Acar ve Mustafa Kurt olay yerinde, Sinan Karakuş (Serhat) ise 10 gün sonra hastanede yaşamını yitirdi. Saldırıda 13 Kürt de yaralandı.


457

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA