Efrîn sahipsiz değil

Avrupa'daki Kürtler, Türk devletinin Rojava'nın Efrîn kentini işgal girişimini hafta sonu gerçekleştirdikleri eylemlerle protesto etti. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a özgürlük talepleri de dillendirildi.

17 Temmuz 2017 Pazartesi | Haber


ALMANYA

Köln’de, PYD ve Kürt Demokratik Toplum Merkezi öncülüğünde yapılan mitinge, ağırlıkta Köln ve çevresinde yaşayan Kürdistanlılar katıldı. Eylemde, 'Özgürlüğümüzün garantisi öz savunmadır', 'AKP-DAİŞ faşizmine hayır', 'Erdoğan Efrîn'e saldırıyor' yazılı Almanca pankartlar ve Erdoğan-DAİŞ işbirliğini yansıtan karikatürlü dövizler taşındı. 

Eylemde PYD tarafından hazırlanan bildiriler okundu ve dağıtıldı. Eylemde Çerxa Şoreşê, Rojava marşı okundu.  

Hannover'de PYD öncülüğünde organize edilen Efrîn yürüyüşü de tren garı önünde başladı. Alman antifaşist grupların da destek verdiği yürüyüş, şehrin en kalabalık caddelerinde yapıldı. Yürüyüşte, 'Efrînli sivillere yönelik Türk devlet terörü durdurulsun' yazılı pankart, TEV-DEM flamaları ve çok sayıda Almanca döviz taşındı. PYD bildirisinin okunduğu yürüyüşte sık sık 'Bijî Serok Apo', 'Bijî berxwedana Efrînê', 'Katil Erdoğan' sloganları atıldı.

Dresden Demokratik Toplum Merkezi Meclisi ve UTA Kadın Meclisi'nin çağrısıyla Efrîn’e yönelik saldırılara karşı bir eylem gerçekleştirdi. Prager caddesinden Alauen Park’a kadar gerçekleştirilen yürüyüşün ardından bir miting yapıldı. Mitingde Türk devletinin Efrîn ve Şehba bölgesine yönelik saldırıları protesto edildi. Eylemde sık sık 'Terörist Erdoğan' ve 'Bijî Serok Apo' sloganları atıldı.

Giessen ise, Giessen Demokratik Kürt Toplum Merkezi'nin (DKTM) öncülüğünde yapılan mitingde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a özgürlük istendi, Efrîn yönelik Türk devleti ve çetelerinin saldırıları protesto edildi. Cumartesi günü Kirchenplatz'da yapılan mitingte, çok sayıda bildiri dağıtıldı. 

PYD'nin öncülüğünde Kiel kentinde yapılan eyleme kadın ve gençlerin çoğunlukta olduğu yaklaşık 250 Kürdistanlı katıldı. İki saat süren eylemde, Rojavalı Fehime Efrînî, Kiel DKTM Eşbaşkanı Hasan Eroğlu ve Alevi Derneği temsilcisi konuştu. Konuşmalarda AKP yönetimindeki Türk sömürgeciliği protesto edilirken, saldırılara çözümü olarak ulusal birlik vurgusu yapıldı. 


İSVİÇRE

İsviçre’nin Zürih kentinde PYD öncülüğünde miting düzenlendi.

Türk Konsolosluğu önünde yapılan miting, 14 Temmuz Ölüm Orucu şehitleri için yapılan bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. YPG, YPJ bayraklarının taşındığı mitingde konuşan PYD Zürih Temsilcisi, işgal planlarına karşı devamlı alanlarda olacaklarını belirtti. Açıklamalarda Efrîn'e yapılması düşünülen işgalin sonucunun hezimet olacağı, işgalin yaşama geçmemesi için her türlü direnişin sergileneceği vurgulandı. 

PYD Kadın Örgütlenmesi adına yapılan kısa açıklamada, “Tüm Rojava’da kadınlar nasıl kendi toprağını savunduysa, Efrîn’de de aynı durumun yaşanacağını kimse unutmasın" denildi.


FRANSA

Fransa’nın Rennes şehrinde de Öcalan üzerindeki tecrit ve Efrîn’e yönelik saldırılar protesto edildi.

Cumartesi günü Charles de Gaulle Meydanı'nda saat 17.00'den itibaren toplanmaya başlayan eylemcilere bir çok yabancı kurum ve dernekler de destek verdi. Yaklaşık 300 kişiyle başlayan eyleme Kürt Dostluk Derneği, Barış Hareketi, Uluslararası Dernekler evi, Rennes Uluslararası Dayanışma ve Enformasyon Merkezi, Rene Palacios Arjantin Derneği de katılım sağladı. Eylemde 'Öcalan’a özgürlük Kürdistan’a statü' ve 'Türk devleti Efrîn’den elini çek' pankartları eşliğinde Republique Meydan’ına kadar yürüyen eylemciler, burada bir miting düzenledi. 


 HABER MERKEZİ 


676

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA