Junker’den demokrasi uyarısı

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, yayınlanan bir makalesinde “Türkiye, Avrupa Birliği’ne girmek istiyorsa demokratik değerlere bağlı kalmalı” dedi.

17 Temmuz 2017 Pazartesi | Dünya

Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan, şaibeli 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde kalabalıklara hitabında “Önce hainlerin kafalarını koparacağız” derken, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’den Türkiye’ye “Demokratik değerlere bağlı kal” uyarısı geldi. 

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Alman Bild Sonntag gazetesine Türkiye ile ilgili makale yazdı. 

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Pazar günü Alman Bild Sonntag gazetesi için kaleme aldığı Türkiye ile ilgili makalesinde “Türkiye, Avrupa Birliği’ne girmek istiyorsa demokratik değerlere bağlı kalmalı“ dedi. 


‘Avrupa’nın temel değerlerini anlamalı’

Juncker makalesinde, Alman Die Welt gazetesinin Türkiye temsilcisi Deniz Yücel ve diğer gazetecilerin yargılanmadan tutuklanmasını eleştirip bu durumun “İnsan hakları, basın özgürlüğü ve hukukun üstünlüğünü temel alan birliğin ilkeleriyle uyumlu olmadığını” yazdı.

Juncker, “Avrupa Birliği’ne girmek isteyenler, değerler birliğine girmek istiyor demektir. Avrupa hala elini uzatıyor. Ama Türkiye, açıkça Avrupa renklerini göstermeli ve Avrupa’nın temel değerlerini anlayıp ciddiye almalı” yorumunu yaptı.

Avrupa’nın en zor zamanlarında bile Türkiye’nin yanında olduğunu ifade eden ve 15 Temmuz sonrası gördükleri karşısında çok üzüldüğünü belirten Juncker, Türkiye’de idam cezasının gelmesi durumunda ise AB’nin Türkiye’ye kapılarını kapatacağını söyledi. 

Mayıs ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya geldiğini de makaleye aktaran Juncker, “O dönemde Erdoğan’ın Avrupa’dan uzaklaşmak yerine Avrupa’ya yaklaşmak istediği izlenimini aldım” dedi.


AB’den 15 Temmuz açıklaması 

Öte yandan şaibeli 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde AB tarafından bir açıklama yapıldı. 

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Temsilcisi Johannes Hahn, Türkiye ile dayanışma içerisinde olduklarını bildirdi.

Darbe girişimini kınadıklarını ve Türkiye ile dayanışma içinde olduğunu belirten Mogherini ve Hahn’ın ortak bildirisinde “İnsan hakları, temel özgürlükler ve hukuk yasasına saygı Avrupa Birliği’nin temel ilkeleridir. Bunlar, Türkiye ve AB halklarının gayesi ve ilişkilerimizin temelini oluşturmaktadır. Önemli bir partner, aday ülke ve Avrupa Konseyi üyesi olarak Türkiye bu ilkeleri taahhüt etti” denildi.

Türkiye’nin darbe girişiminin sorumlularını hukuk yasası ve yargı bağımsızlığına tam anlamıyla uyarak adalet önüne getirmeye hakkı olduğu belirtilen açıklamada, “AB, istikrarlı, ekonomik açıdan canlı ve demokratik bir Türkiye ile çalışmaya devam etmeye hazır ve de isteklidir” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, 25 Temmuz’da Brüksel’de, AB ve Türkiye temsilcilerinin katılımıyla yüksek seviyede siyasi diyalog toplantısı yapılacağı da duyuruldu. 


Yine göbek bağını kendisi kesti!

Avrupa Birliği’nin yürütme erki durumundaki Avrupa Komisyonu’ndan Türkiye’ye yönelik bu eleştiriler, uyarılar ve öneriler gelirken, Türk yetkililerin hiç bir sorumluluk hissi duymadan Avrupa Birliği’ni suçlaması dikkat çekiyor. 

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz yıldönümündeki konuşmasında AB’yi eleştirdi. 

Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümündeki konuşmasında AB’ye yönelik şu ifadeleri sarfetti: “Ne yaparsan yap AB’nin tavrı ortada. 54 yıl geçti. Hala bizimle bunlar dalga geçiyor. Verdikleri sözleri tutmazlar, ‘vize uygulaması‘ dersin tutmazlar, mültecilerle ilgili ‘şu kadar para vereceğiz’ derler vermezler. Biz kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz, başka bu için çaresi yok. Hamburg’daki G20’de bize hala tutuklanan FET֒cüleri soruyorlar, 250 şehidi sormuyorlar.”

Erdoğan, Fethullah Gülen Cemaati’yle ilgili soruşturma kapsamında yargılananlar için idam cezası getirilmesi çağrısını, adı ‘15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ olarak değiştirilen Boğaz Köprüsü’nde konuşmasında da tekrarlayıp, “Bu hainlerin kafasını kopartacağız” dedi. 


 HABER MERKEZİ678

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA