PKK ve PAJK’lı tutsaklardan açlık grevine destek

PKK ve PAJK’lı tutuklular adına açıklama yapan Deniz Kaya, 131 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için açlık grevi başlatacaklarını bildirdi.

17 Temmuz 2017 Pazartesi | Haber

PKK ve PAJK’lı tutuklular adına açıklama yapan Deniz Kaya, 131 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için açlık grevi başlatacaklarını bildirdi. 

Ankara Sincan Cezaevi'nde açlık grevi eylemleri 131. gününe giren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'ya destek vermek ve işlerine geri dönme talebiyle kamu emekçilerinin Yüksel Caddesi'nde sürdürdüğü eylem 251. gününe girdi. Hem işlerine geri dönmek hem de Gülmen ve Özakça'ya destek olmak için İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklaması yapmak isteyen eylemciler, dün de polis saldırısına maruz kaldı. Kamu emekçilerinin taşıdığı “Açlık grevinin 130'uncu günü. Nuriye Gülmen ile Semih Özakça işe geri alınsın” pankartını yırtan polis, 5 kamu emekçisini gözaltına aldı.

Gözaltına alınan Alev Şahin, Ziya Tezcan, Serhat Aydın, Cemal Toksoy ve Levent Öncel, Emniyet’e götürüldü.

Cezaevinde bulunan PKK ve PAJK’lı tutsak adına Deniz Kaya tarafından yapılan yazılı açıklamada ise Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın durumuna dikkat çekildi. aKaya, özetle şunları söyledi: “Büyük bir irade davası ve direniş ortaya koyan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın eylemini sahiplenmek her onurlu insanın görevidir. Bu iki onurlu insan tüm emekçilerin hak-hukuk mücadelesini savunuyorlar. Nuriye ve Semih’in eylemini sahipleniyor, eylemin kendi eylemimiz olarak görüyor, eylemlerine eylemlerimizle güç veriyoruz. Ayın 17'sinden itibaren emekçi arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu her zindan da, 3’er kişiyle 3 günlük protesto ve dayanışma açlık grevine gireceğiz.”  


 ANKARA


534

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA