Faşizm gösterisi eşliğinde kıyım

Türk devleti, içindeki çatışmanın birinci yıl dönümü vesilesiyle sokaklara saldığı yığınlarla gösteri yaparken yeni bir KHK ile özellikle başta DBP’li belediyelerden olmak üzere binlerce kişinin daha tasfiyesine imza attı.

17 Temmuz 2017 Pazartesi | Haber

Türk devleti, içindeki çatışmanın birinci yıl dönümü vesilesiyle sokaklara saldığı yığınlarla gösteri yaparken yeni bir KHK ile özellikle başta DBP’li belediyelerden olmak üzere binlerce kişinin daha tasfiyesine imza attı.

OHAL kapsamında kamu görevinden çıkarılanlara ilişkin listelerin de bulunduğu 692 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK), Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Kararnameye göre: Adalet Bakanlığı’ndan 418 kişi, Diyanet’ten 551 kişi, Dışişleri Bakanlığı’ndan 45 kişi, Emniyet’ten 2303 kişi, İçişleri Bakanlığı’ndan 1486 kişi, Sağlık Bakanlığı'ndan 789 kişi, TRT'den 29, Jandarma'dan 235 kişi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nden 546 kişi, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) 102, Milli Savunma Bakanlığı'ndan 9 kişi, Yüksek Öğretim Kurumu'ndan (YÖK) 302'si akademisyen 356 kişi ihraç edildi.


Belediye emekçilerini hedefledi

HDP Sözcüsü Osman Baydemir,  “Son KHK ile belediyelerdeki emekçiler hedeflenmiştir. Diyarbakır, Van, Mardin ve Urfa Büyükşehir Belediyelerinden; Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Hakkâri, Şırnak, Iğdır, Kars, Mersin Akdeniz, Muş, Siirt, Dersim belediyelerinden toplamda yüzlerce emekçi herhangi bir yargı kararı ve hükmü olmaksızın işlerinden atılmışlardır” dedi. Baydemir yazılı açıklamasında şunları ifade etti: "İktidarın halk iradesi ile seçilmiş olan belediyelere darbesini bir kez daha kınıyoruz. Yerel seçimlerde halkın oylarıyla sandıkta seçilmiş olan ve kendi yerellerini yöneten belediyelere, el konulması ve kayyumların atanması, Belediye eşbaşkanlarının ve belediye meclis üyelerinin tutuklanması ve cezaevlerinde siyasal rehinler olarak tutulmaları, Belediyelerin tüm başarılı kurumlarının ve derneklerin AKP yandaşlarına devredilmeleri, kadın özgürlük ve eşitlik mücadelesi ile kazanılmış tüm kadın kurumlarının kapatılmaları, Kürtçe tabelaların sökülmeleri ve anadilinin adeta yasaklanması ve Kürt halkının tarihsel ve kültürel değerlerinin tahrip edilmesi yetmemiştir.”


Yığınla mağduriyet

Bu arada Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SAMER), OHAL kapsamında çıkartılan KHK’lerin Kürt illerine yansımasını raporlaştırdı; son KHK hariç, şimdiye kadar çıkartılan 12 KHK’nin sonuçlarını mercek altına aldı. 


20 Temmuz’da yansıdı

15 Temmuz’un ardından 20 Temmuz 2016’da toplanan Bakanlar Kurulu kararıyla üç ay süreyle uygulanmak üzere ilan edilen ve şimdiye kadar 4 defa uzatılan OHAL ilanının ve KHK uygulamalarını bölgesel olarak inceleyen SAMER, yığınla hak ihlali ve mağduriyetlikleri kayıt altına aldı. Raporda, 7'si kapatılma ya da ihraç listesi içeren ilgili KHK’ler ile toplam 83 bin 45 kişi kamudan ve TSK’den ihraç edilirken, kapatılan toplam bin 500 dernekten 175’i sonrasına geri açıldı, bin 325’i fiilen kapatıldı. Beş haber ajansı, 16 TV, 24 radyo, 62 gazete, 19 dergi ve 29 yayınevinin faaliyetlerine son verilirken, toplam 2 bin 614 kuruma kilit vurulduğu kayıt altına alındı. 

KHK uygulamalarından etkilenen Kürt illerinde ise toplamda 14 bin 298 kişi kamudan ihraç edilirken, 462 dernek, 11 sağlık kurumu, 139 okul, 26 öğrenci yurdu, 27 vakıf, 18 gazete, 2 üniversite, 3 TV kanalı, bir radyo kanalının kapatıldığı tespit edildi. Bununla birlikte farklı KHK’lerle ihraç edilen kamu personellerinin 187’si iade edilmiş olup; kapatılan okulların 12’si, derneklerin 47’si, vakıfların 4’ü ve gazetelerin 7’si yeniden faaliyete girmiştir.  


 ANKARA
Siyasi soykırım sürüyor

Bitlis, Van, Balıkesir, İstanbul ve Manisa'da çeşitli tarihlerde gözaltına alınan, aralarında HDP ve DBP yöneticilerinin de bulunduğu 41, önceki gün çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklandı


841

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA