Mücadele azmini miras bıraktı

Fatma Kurtulan, kadın siyasetine büyük katkıları olan Türkan Yüksel’i anlatırken, ‘Arkasında biz kadınlara, mücadele azmini ve kadın özgürlüğüne sevdasını bıraktı’ dedi.

17 Temmuz 2017 Pazartesi | Kadın

HDP Eşbaşkan Yardımcısı Fatma Kurtulan, "Türkan, arkasında biz kadınlara, mücadele azmi ve kararlılığıyla kadın özgürlüğüne sevdasını bıraktı” ifadesiyle Şirnex’te yaşamını yitiren Türkan Yüksel'i anlattı. 

Uzun yıllar kadın mücadelesi yürüten ve daha sonra YJA Star’a katılan Türkan Yüksel’in (Nûdem Maraş) 22-28 Nisan 2017 tarihleri arasında Şirnex’te gerçekleşen operasyonlarda yaşamını yitirdiği açıklandı. Mereş’in Elbîstan ilçesinde dünyaya gelen Yüksel, 1997-2011 yılları arasında DEHAP Kadın Kolları çalışmasında ve Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) çalışmalarında yer aldı. Yüksel, Halkın Demokrasi Partisi (HADEP), Demokratik Toplum Partisi (DTP) gibi partilerde de çeşitli görevlerde bulundu.

Türkan Yüksel’in kadın mücadelesine katkıları ve yürüttüğü çalışmaları, uzun zaman birlikte çalışma yürüten arkadaşı HDP Eşbaşkan Yardımcısı Fatma Kurtulan anlattı.


Cins mücadelesini aksatmazdı

Yüksel’in gençlik yıllarında mücadeleye başladığını belirten Kurtulan, Yüksel’in çok neşeli ve çok gülen biri olduğunu ve kadın bilincini ile kadın bakış açısını özümseyen biri olduğunu aktardı. Kurtulan, şöyle dedi: "Hep gülerdi, gülmek çok yakışırdı Türkan’a. Olay ve olgulara kadın bilinci, kadın kimliği üzerinden bakardı. Cins bilinciyle yaşamın her alanında mücadele etmeye çalışan ve bu konuda gerçekten başarılı olan bir arkadaştı. Kadınlar olarak güç aldığımız biriydi. Şu çok önemliydi;  kadınların konumlanmasında özellikle kimliği esas alan, yani bireylere takılıp kalan bir konumda değil daha çok kadın kimliği esaslı planlamalar yapan, bunun mücadelesini veren, günlük yaşamda da hiçbir zaman kadın mücadelesini, cins mücadelesini vermeyi aksatmayan bir pozisyondaydı. Sürekli çoğaltmayı, büyütmeyi, kadınları bir araya getirmeyi hedefliyordu."


Yatay örgütlenmeye önem verirdi

Yüksel ile birlikte DTP, DÖKH çalışmalarında ve 2009 yerel seçimlerinde Wan’da birlikte çalışma yürüttüklerini aktaran Kurtulan, Yüksel’in mücadele hayatı boyunca kadın mücadelesine sunduğu katkıları dile getirdi. Kurtulan, “Yatay örgütlenme modelini oturtmayı hedefleyen bunda büyük emek veren bir arkadaşımızdır. Değişik kesimlerle, değişik kadın kurumlarıyla çalışmada da çok başarılıydı" diye aktardı.


Kadın siyasetçiliğine katkısı

Kürt siyasi hareketinin Meclis'e ilk girdiği dönemin kendileri açısından yeni bir deneyim olduğu aktaran Kurtulan, Türkan Yüksel'in Meclis'teki kadın grubuna büyük emeklerinin olduğunu söyledi. Kurtulan, “O dönemde bizim örgütlü bir kadın duruşuna sahip olmamızda, kadına dair mecliste çalışmalar yapmamızda, kadın şiddetinin görünür olmasına dair çalışma yapmamızda Türkan’ın teşvik edici bir durumu vardı. Bunun üzerine çok yoğunlaşıyordu. O dönem 8 kişilik bir kadın grubuyduk, Meclis'te kadına dair yasaların çıkmasında, kadın renginin yansıtılmasında, kadın bakış açısıyla mevcut tasarılara damga vurulmasında teşvik edici bir duruşu vardı. 2009 yılında belediyeyi almamızda emeği oldu. Kadınların o dönem belediyelerde hem meclis üyeliklerinde hem belediye başkanlıklarında bulunabilmesi için çok çaba göstermiş ve başarılı olmuştu. Yani Wan’da ilk defa biz o dönem belediyeyi ve bununla birlikte ilçeleri de almıştık" diye konuştu. 


Faşizm dağ yolunu açıyor

Mücadelelere rağmen Türkiye'de demokratik siyaset kanallarının açık olmadığını belirten Kurtulan, "Türkan demokratik siyaset imkanı bulabilseydi, kanallar açık olsaydı, biz bunları yaşamazdık. Türkiye’nin anti demokratik yapılanması, gün gün büyüyen faşizan tutumlar, yaşamın her alanında faşizmin kurumlaşması dağ yolunu açık bırakıyor. Dolayısıyla burada o imkanı bulamayanlar, dağ yolunu tercih ediyor. Türkan’ın hikayesi de biraz böyle" dedi. 


‘Bize mücadele azmini bıraktı

“Türkan arkasında biz kadınlara, mücadele azmi ve kararlılığıyla kadın özgürlüğüne sevdasını bıraktı” diyen Kurtulan, Yüksel’in yaşamını yitirmesinin kadın kimliği ve mücadelesi adına büyük bir kayıp olduğunu söyledi.


 ANF/AMED1333

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA