ABD İran politikasını yeniden şekillendiriyor

Trump yönetimi ABD’nin İran politikasını yeniden şekillendirme niyetinde. Trump bunun için ekibinden kapsamlı bir İran raporu istedi. Rapor üç ay içinde hazırlanarak Başkan’a sunulacak.

21 Nisan 2017 Cuma | Dünya

Trump yönetimi ABD’nin İran politikasını yeniden şekillendirme niyetinde. Trump bunun için ekibinden kapsamlı bir İran raporu istedi. Rapor üç ay içinde hazırlanarak Başkan’a sunulacak. 

Trump’ın yönetiminin iş başına gelmesiyle birlikte İran ile ABD arasındaki gerilim tırmanmakta. Trump yönetimi en son İran ile yapılan nükleer anlaşmayı ve Tahran’ın Ortadoğu politikalarını inceleme altına aldı. İncelemenin ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatı ile Ulusal Güvenlik Konseyi önderliğinde başlatıldığı öğrenildi. Bu bilgi ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın önceki gün ABD Kongresi'ne gönderdiği İran mektubuyla ortaya çıktı. Tillerson, "İran terörizme destek olmaya devam ediyor" başlığıyla Kongre’ye gönderdiği mektupta, Tahran yönetiminin 2015'teki nükleer anlaşma koşullarına uymaya devam ettiğini bildirdi ancak ülkenin teröre destek veren ülke konumunu sürdürdüğünü ve yaptırımların kaldırılmasının ABD ulusal güvenlik çıkarlarına uygun olup olmadığının incelendiğini kaydetti. 

‘İran Ortadoğu’da ABD’nin çıkarlarını hedef alıyor’


İran'ın Ortadoğu politikasının da inceleneceğini  ifade etti. ABD Dışişleri Bakanı, Tahran yönetiminin Lübnan, Irak, Suriye ve Yemen'de, ABD çıkarları aleyhinde faaliyetler yürüttüğünü de öne sürdü ve "Nükleer anlaşma hedefine ulaşamıyor" dedi. 

‘Kontrol altına alınmazsa Kuzey Kore'nin izinden gidebilir’

İran'ı Ortadoğu'da Amerikan çıkarlarını hedef almakla ve provokasyonla suçlayan Tillerson, "İran kontrol altına alınmazsa Kuzey Kore'nin izinden gidebilir" görüşünde. Tillerson mektubunda, "Kapsamlı bir İran politikası, ülkenin yarattığı tüm tehditlere karşı tedbir alınmasını gerektiriyor" ifadelerini kullandı. 

‘Rapor 3 ay içinde tamamlanacak’

Konuya ilişkin Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer de günlük basın brifinginde değerlendirmelerde bulundu.  Spicer İran raporunun 3 ay içerisinde hazırlanarak Beyaz Saray'a sunulacağı bilgisini verdi. Spicer, Trump'ın bu rapor talebiyle tedbirli bir adım attığını ve bunun sonucuna göre Trump yönetiminin İran'la nükleer anlaşma kapsamında durdurulan yaptırımların akıbetiyle ilgili değerlendirme yapacağını dile getirdi. 

Trump İran politikasını değiştirme niyetinde

Trump yönetiminin asıl hedefi İran politikasını yeniden şekillendirmek. Eski Başkan Barack Obama da İran'ın terörizme destek verdiğini, bölgede ABD çıkarları aleyhine hareket eden silahlı grupları desteklediğini kabul ediyordu. Ancak Obama tüm bu gelişmeleri nükleer anlaşmadan ayrı tutarak ele alıyordu. Ancak Trump yönetimi iki konunun birbirinden ayrı tutulamayacağını vurgulayarak, İran politikasının yeniden şekillendirilmesi gerektiğini düşünüyor. ABD Başkanı Donald Trump, seçim kampanyası boyunca İran'la yapılan anlaşmayı "gelmiş geçmiş en kötü anlaşma" olarak niteliyordu. Obama ise anlaşmanın küresel nükleer tehditleri gidermenin tek yolu olarak görüyordu.  


WASHINGTON


569

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA