Kadınların ‘Hayır’ı bitmeyecek

Referandum sonuçlarını kabul etmediklerini belirten kadınlar, “Hayır, biz bitti demeden bitmeyecek” dedi.

21 Nisan 2017 Cuma | Kadın

Sandıklara en çok sahip çıkan ve kimi yerlerde oy kullanmaları engellenen kadınlar, tüm baskılara rağmen “Hayır” sesini en fazla yükselten kesimlerin başında geliyor. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) mühürsüz zarfları geçerli sayması tartışılırken, referandum sonuçlarına bir tepki de kadınlardan geldi. 

Halkevci Kadınlar’dan Ece Ünsal, hileyle, yalan dolanla yapılan seçimin meşru olmadığını söyleyerek, ülkenin yüzde 50’sinin “Hayır” oyu verdiği anayasanın da meşru olmayacağını belirtti. 

‘Hayır’ için de mücadele 

Kadınların üç aydır yaşamın aktığı her alanda kadınların “Hayır” sesini yükselttiğini belirten Ünsal, “Referandumdan önce de söz verdik, 16 Nisan’dan sonra da kadınların ‘Hayır’ı bitmeyecek. Kürtaj hakkımızı nasıl sokakta aldıysak, Gezi’de binlerce kadın sokağa çıkıp eve girmediysek, tecavüz yasasını geri çektirdiysek ‘Hayır’larımız için de sokakta mücadele etmeye devam edeceğiz. ‘Evet’ kaybetti zaten" dedi.

Kadınlar tek adama teslim olmayacak

“Evet” çıktığı halde OHAL’in tekrar ilan edildiğini hatırlatan Ünsal, kararın korkudan kaynaklı olduğunu söyledi. Ünsal, “En çok da kendileri biliyorlar bu seçimin meşru olmadığını. Gözaltılar başladı bile... Yine korku ve sindirme politikaları uygulayacaklar. Ama ‘Hayır’ diyenler uzun zamandır içlerindeki öfkeyle sokağa çıktı bir kere. Özellikle de kadınlar tek adama teslim olmayacak” diye konuştu.

YSK anasal suç işliyor

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclisi’nden Zeynep Altınkaynak, özel savaş aygıtlarıyla halkların, kadınların, gençlerin baskı altında tutulmasına rağmen 16 Nisan günü Recep Tayyip Erdoğan’ın sandıktan istediği sonucu alamadığını söyledi. Altınkaynak, “ Çıkan sonuç bizce nettir. ‘Hayır’ kazanmıştır. Fakat hem oy kullanma esnasında hem sonrasında ‘Hayır’ını savunmak, korumak için orada olanlara büyük bir baskı uygulanmış, halkların iradesi hiçe sayılmış, toplumun seçimi ve kararı gasp edilmiştir. YSK, Erdoğan talimatıyla açıkça anayasal suç işlemektedir” dedi.

Sonuç yok hükmündedir

Sonucun gayri meşru ve kadınlar için yok hükmünde olduğunu ifade eden Altınkaynak, “Referandumdan önce de, referandum sürecinde de, sonrasında da sokaklardaydık. ‘Hayır’ımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. Kadınların aleyhine olacak hiçbir yasa bizce geçerli değildir” dedi. Referandumun hemen ardından ilan edilen OHAL’le ilk pratiğin uygulandığını belirten Altınkaynak, devreye konulan baskı ve gözaltılara geçit verilmeyeceğini söyleyerek, “Faşizmin hesapları toplumun, kadınların direnişinden döndü, dönmeye de devam edecek. Hayır, biz bitti demeden bitmeyecek” diye konuştu. 

Sonucun meşruluğu yoktur

Referandumun Türkiye ve bölgede halkların ve özellikle kadınların yüksek katılımıyla gerçekleştiğini hatırlatan Demokratik Kadın Hareketi (DKH) Sözcüsü Dilşat Canbaz ise, “Erdoğan iktidarının anayasa değişikliğinde biz kadınlara yönelik hiçbir maddenin olmaması tesadüfi değildir. 15 yıldır iktidarda olan AKP cinsiyetçi, gerici politikalarıyla bunu yaşamımızın her alanında gösterdi. Biz kadınlar olarak mücadeleyi sokaklarda kazandık. İstismar yasası, 25 Kasım, 8 Mart ve Newroz’daki kadın mücadelesiyle AKP- Erdoğan iktidarının gerici politikalarına karşı kadınların birleşik gücüyle cevap olduk. Bugün 16 Nisan’da çıkan sonucun bizler cephesinden hiçbir meşruluğu yoktur. Kazandığımız haklarımızı bugün de, yarın da bırakmayacağız. Birleşik kadın mücadelesini büyüterek sokaklarda olmaya devam edeceğiz” diye belirtti.

OHAL mücadeleyi engelleyemeyecek

Kadınların kapı kapı dolaşarak elde ettiği oyların masa başında kendini vazgeçilmez sayan Erdoğan’ın oyunlarıyla çalınmasını kabul etmeyeceğini söyleyen Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) İstanbul İl Sözcüsü Gülçin Aykul da, "Kadınların ‘Hayır’ı bitmedi, mücadeleye devam’ sözünü rehber alarak sokakta ‘Hayır’ımızı büyütmeye devam edeceğiz. Bundan sonra da kadınların kazanılmış haklarına, emeğine, bedenine, özgürlüğüne saldıran ve sınırlandırmaya çalışan erkek egemen iktidara ve diktatöre biat etmeyeceğiz. ‘Hayatımız, emeğimiz, bedenimiz bizimdir. Senin mi sandın?’ diyen milyonlarca kız kardeşimizle sokakta olmaya devam edeceğiz. YSK'nin hileli kararını tanımıyoruz. Referandum çalışmalarımızdan birleşik kadın iradesinin yarattığı motivasyon ile birlikte ‘Hayır’ pratiğimizden aldığımız güçle seçim sonuçlarının meşru olmadığını haykıracağız ve direnmeye devam edeceğiz” dedi.

Kadın direnişinin OHAL koşullarını yenilgiye uğratan bir noktada olduğunu söyleyen Aykul son olarak, “OHAL’in uzatılması kadın özgürlük mücadelemizi engelleyemeyecek” diye konuştu. 


DİHABER/İSTANBUL


619

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA