Arayışımızdan vazgeçmeyeceğiz

Fransa'nın başkenti Paris'te ağızlarını siyah bantla kapatarak sessizce yürüyen kadınlar, katledilen üç Kürt kadın devrimci için adalet istedi.

21 Nisan 2017 Cuma | Kadın

Fransa'nın başkenti Paris'te ağızlarını siyah bantla kapatarak sessizce yürüyen kadınlar, katledilen üç Kürt kadın devrimci için adalet istedi. Eylemlerin diğer adresi ise İsviçre'nin Basel kentiydi. 

9 Ocak 2013'de Fransa'nın başkenti Paris'te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez için adalet ve aydınlık talebi sürüyor. 

Paris'te Avrupa Kürt Kadın Hareketi öncülüğünde gerçekleşen adalet eylemine Sosyalist Kadınlar Birliği üyeleri de destek verdi. 

Saat 14.00'de Paris Demokratik Kürt Toplum Merkezi önünde toplanan grup, Fransa Hükümetinin sessizliğini protesto etmek için ağızlarını bantlayarak, katliamın gerçekleştiği Kürdistan Enformasyon Bürosu önüne kadar sessiz yürüyüş gerçekleştirdi. 

Büro önünde Kürt özgürlük mücadelesi şehitleri anısına yapılan saygı duruşunun ardından açıklama yapıldı. Açıklamada “Dört yıldır Fransa devletinden bu katliamın arkasındaki karanlık ellerin açığa çıkarılmasını talep ediyoruz, bu talebimizi adalet yerine gelinceye kadar sürdüreceğiz” denildi.

Aynı amaçla Basel'de eylem vardı. Ronahî Kadın Meclisi tarafından her ay yapılan adalet eylemi önceki gün gerçekleştirildi. Katliamda yaşamlarını yitiren üç Kürt siyasetçinin fotoğraflarının bulunduğu ‘adalet istiyoruz’ yazılı pankartın açıldığı eylemde, çok sayıda bildiri dağıtıldı. 


 PARİS/BASEL383

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA