Görkemli Newrozlarla 'Hayır' diyorlar

Avrupa’da Kürtler ve dostlarının Newroz coşkusu sürüyor. On binlerce kişinin katıldığı etkinliklerde Newroz ruhuyla 16 Nisan’daki referandumunda 'Hayır' çıkması için herkesin sandık başına gitmesi istendi. Stockholm’deki Newroz resepsiyonuna katılan PYD Eşbaşkanı Salih Muslim ise Almanya’nın PYD, YPG ve YPJ’nin flamalarını yasaklamasını "ikiyüzlülük" olarak niteledi.

21 Mart 2017 Salı | Haber

Avrupa’da Newroz kutlamaları sokak etkinlikleri, resepsiyon ve gecelerle devam ediyor. Almanya’nın Hamburg, Fransa’nın Marsilya, Avusturya’nın Graz, İngiltere’nin Londra ve İsveç’in Stockholm kentlerinde binlerce kişi Newroz kutlamalarına katıldı. Avrupa dışında Japonya’da ise 2 merkezde Newroz kutlaması vardı. 

Kutlamalarda ayrıca 16 Nisan’da referandumunda Newroz ruhuyla güçlü bir 'Hayır' çalışması yapılacağının da mesajı verildi. 

Hamburg’ta 2 bin kişi katıldı

Hamburg'da düzenlenen Newroz kutlamalarında coşku hakimdi. Wandsbek Markt’ta düzenlenen kutlamaya 2 bine yakın kişi katıldı. Etkinliği Hamburg PYD organize etti. 

Bir dakikalık saygı duruşunun ardından Hamburg DKTM Temsilcisi Demhat Amed şunları söyledi: "2017 Newroz'u Önderliğimizin ve halkımızın özgürlük Newroz'u olacak. Halk olarak Rojava'da insanlığın ve devrimin öcülüğünü yapıyoruz. Dün nasıl ki zalim Dehak'a karşı mücadele edip tarihe altın harflerle adımızı yazdıysak, bugün de çağımızın Dehak’ı Erdoğan’ın zulmüne karşı direniyoruz. Her zamankinden daha fazla özgürlüğe yakınız."

Hamburg PYD Temsilcisi Heja Muhammed ise Rojava'da gerçekleşen devrimin kadın öncülüğünde geliştiğine dikkat çekerek "Kürt kadını hayatın her alanında dünya kadınlarına örnek olmaya devam ediyor" dedi.

Gecenin kültür programında ise sanatçılar Xelîl Xemgîn, Erdoğan Emir, Deniz Deman, Xanemir, Attila-İbo ikilisi, Grup Rengê Nu, Koma Zarokên Medya ve Govenda Sîpan Amara folklor grubu sahne aldı.

Graz’da Newroz ateşi

Avusturya’nın Graz kentinde Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin organize ettiği Newroz kutlaması Griesplatz’ta yapıldı. Newroz ateşi anneler tarafından yakıldı. Konuşmalarda referandumunda Kürt halkının AKP ve MHP faşizmine karşı güçlü bir 'Hayır' ile cevap vereceği vurgulandı. Hawar Komo’nun şarkıları eşliğinde Newroz ateşi etrafında halaylar çekildi. 

Marsilya’da gece

Newroz kutlamasının yapıldığı bir diğer yer ise Fransa’nın Marsilya kentindi. Newroz gecesinde konuşan Marsilya Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı Jale Yurtsever, Kürt halkı ve dostlarının Newroz’u Mehmet Tunçların, Pakize Nayırların mücadele ruhuyla kutladığını söyledi. Arîn Mîrkan ve TEV-ÇAND Kültür Meclisi Çocuk Korusu sahne aldı. Mesajların ardından Zelal Gökçe, Bülent Turan ve Koma Zelal sahne aldı. 

Kürt siyasetçi Süleyman Günyeli de "Bu Newroz ateşi bu yıl ihaneti yakan ateş olsun. Bu Newroz başta Başkan Apo’ya, zindandaki direnişçilere, dağdaki savaşçılara, Şengal’deki Êzîdî halkımıza ve tüm halkımıza kutlu olsun" dedi. 

İsveç’te Newroz resepsiyonu

Rojava ve Kuzey Suriye İsveç Temsilciliği önceki gün başkent Stockholm'de PYD Eşbaşkanı Salih Muslim'ün de katıldığı bir resepsiyonla Newroz'u kutladı.

Temsilcilik binasındaki resepsiyona Kürt derneklerinin yöneticilerinin yanı sıra Güney Kürdistan Yönetimi İsveç Temsilcisi Şoreş Qadir Rahem, KNK İsveç Temsilcisi Ahmet Karamus, Sol Parti Milletvekili Amineh Kakabaveh, gazeteci Joakim Medin, İsveç Barış Konseyi Başkan Yardımcısı Kemal Görgü, PJAK, PYD İsveç temsilcileri ve Kürt aydınları katıldı.

Muslim: İkiyüzlülük

Resepsiyonda konuşan Salih Muslim dünyada YPG/YPJ'ye büyük sempati olmasına rağmen Almanya'nın YPG ve PYD bayraklarını yasakladığına dikkat çekti. Muslim Almanya'nın tutumuna "Bunlar Uluslararası koalisyonda bizimle DAİŞ'a karşı savaşıyorlar ama aynı zamanda bayraklarımızı yasaklıyorlar. Bu ikiyüzlülüktür. Biz sadece kendi haklarımızı istiyoruz. Her gün insan haklarından söz ediyorlar ama bizlerin hakları söz konusu olduğunda sessiz kalıyorlar" diyerek tepki gösterdi.

17 Nisan'da İsveç Rojava ve Kuzey Suriye Bürosu açılışının birinci yılı olacak. 

Büronun Temsilcisi Ster Kardoxi, ANF'ye son bir yıl içinde yürüttükleri çalışmaları değerlendirdi. Büro açıldıktan sonra İsveçli kurum ve kuruluşlarla ilişki kurmaya öncelik verdiklerini söyleyen Kardoxi, "Bu süre içinde yakın ilişkiler kurduk. Rojava'daki gelişmeleri kurumlar ve İsveç halkına duyurduk" dedi.  Y.ÖZGÜR POLİTİKA HABER EKİBİ


1219

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA