'2 Mart genelgesi geri çekilsin'

Almanya’nın başkenti Berlin’de Kürt kurumları, Almanya Federal İçişleri Bakanlığı’nın 2 Mart’ta eyaletlere gönderdiği genelgede PYD, YPG ve YPJ’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda bayrak ve flamayı yasaklamasına kınadı.

21 Mart 2017 Salı | Haber

HIDIR ATEŞ / BERLİN


Almanya’nın başkenti Berlin’de Kürt kurumları, Almanya Federal İçişleri Bakanlığı’nın 2 Mart’ta eyaletlere gönderdiği genelgede PYD, YPG ve YPJ’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda bayrak ve flamayı yasaklamasına kınadı. 

Bakanlık, genelgeyi 1993 yılından itibaren Almanya’da yürürlükte olan PKK yasağının güncellenmesi olarak açıklamıştı. Almanya’da faaliyet yürüten Kürt kurumları genelgeye ilişkin görüşlerini dün Relexa Hotel’de ortak bir basın açıklamasıyla duyurdu. 

Civaka Azad tarafından organize edilen ve değişik Alman medya kuruluşlarından gazetecilerin de izlediği basın toplantısına NAV-DEM adına Yavuz Fersoğlu, YXK Temsilcisi Hêvîn Tekin, Rojava Berlin Temsilciliği’nden Masod Hasan ve Cumhuriyetçi Avukatlar Birliği’nden Thomas Jannisen katıldı.

NAV-DEM adına Yavuz Fersoğlu, Birleşmiş Milletler’in (BM) Türk devletinin Kürdistan’daki savaştan dolayı suçladığı bir dönemde Almanya’nın ise bu kararı aldığını belirterek şöyle konuştu: "Bu genelge Merkel hükümetinin Erdoğan’ın önünde diz çökmesi ve Almanya’nın Kürt kimliğini inkar ettiği anlamına geliyor. Almanya, Kürt Sorunu'nun çözümüne katkı sunması gerekirken, Kürtlere yönelik yasağın çerçevesini genişletmesi düşündürücüdür."

Rojava Berlin Temsilciliği’nden Masod Hasan ise Almanya’nın aldığı bu kararın kendilerine hayal kırıklığı yaşattığını belirtti.

Temsilcisi "Bizim DAİŞ, El Nusra gibi çetelere verdiğimiz bu mücadele sayesinde Almanya ve Avrupa’da insanlar güvende yaşıyor" dedi.

'Anlam veremiyoruz'

Hêvîn Tekin ise YXK’nin kısa tarihini anlatarak şöyle konuştu: "YXK, Alman üniversitelerinde tanınan ve kabul bir gören bir öğrenci kuruluşudur. YXK’nin yasak kapsamına alınmasına bir anlam veremiyoruz" dedi. 

'Dış politikanın bir parçasıydı'

Cumhuriyetçi Avukatlar Birliği’nden Thomas Jannisen ise yasağın hukuki boyutlarını anlattı. 2 Mart genelgesinin eyaletlere gönderildiğini, hangi eyaletlerin nasıl bir tavır alacağını bilemediklerini belirten Jannisen "Almanya’nın 1993’te yürürlüğe koyduğu PKK yasağı da dış politikanın bir parçasıydı. Bu yasak da aynı nedenle alındı. Fakat yasağın Newroz’dan önce gelmiş olması dikkat çekici bir durumdur" dedi. 510

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA