Frankfurt’ta Jineoloji semineri

Almanya’nın Frankfurt kentinde bulunan Amara Kadın Meclisi ve Frauen Lesben Gruppe ile ortak düzenlenen Jineoloji seminerine onlarca kadın katıldı.

21 Mart 2017 Salı | Kadın

Almanya’nın Frankfurt kentinde bulunan Amara Kadın Meclisi ve Frauen Lesben Gruppe ile ortak düzenlenen Jineoloji seminerine onlarca kadın katıldı. 

Frankfurt’ta düzenlenen seminer iki bölümden oluştu ve  Kürdistanlılarla dostlarının katılımıyla renk kazandı. Amara Meclisi adına açılılış konuşması yapan Meliha Danışır-Akbaba, “Tüm kadınları 8 Mart’ın direnişi ve Newroz’un coşkusuyla selamlıyoruz. Bu kadar farklı kadın örgütlerinin bugün burada bir araya gelmesini çok önemli buluyoruz. Biz kadınlar hep birlikte hareket edersek daha güçlü oluruz. Ayrıca kadın çalışmaları açısından da ortak örgütlülük şarttır” dedi. 

Ardından Frauen Lesben Gruppe (Kadın Lezbiyen Grubu) adına konuşan Cora Mor, kadınları selamlayarak, Kürt kadınları ile ortak çalışmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi. 

Jineoloji = Kadın Bilimi

Avrupa Jineoloji adına semineri veren Yvonne Heine, ilk bölümde Jineoloji ve hedefinin ne olacağını anlattı. Heine, “Jin kadın/yaşam anlamına geliyor. Loji ise bilim” diyerek, Jineoloji’nin aynı zamanda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın bir projesi olduğuna dikkat çekti. Heine, Kürt Kadın Hareketi’nin farklı kadın hareketlerine bıraktığı en güçlü mirası olarak nitelendirilen Jineoloji’nin dünya kadın hareketleri içerisinde de tartışılan bir konu olduğunu söyleyerek “Kadınlar olarak neydik ve nereye gidiyoruz” konusunu açımladı. 

Seminerin ikinci bölümünde ise Jineoloji ve Feminizmin üzerinde soru ve cevap şeklinde devam etti. Ataerkil ve eril zihniyetin kadın bedeni üzerindeki kirli hesaplarına karşı kadınların da jineoloji ideolojisiyle yanıt vereceği dile getirildi. 

Seminere ayrıca Arjantinli kadın misafir ile Alman dostların katılımı da renk kattı. Amara Kadın Meclisi, 2 Nisan’da yapacakları kongreye tüm kadınları davet ettikten sonra seminer ”Jîn, Jiyan, Azadî” ve “Na, Na, Na” sloganlarıyla ve halaylarla son buldu.  FRANKFURT


540

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA