‘Raperîne Newroz’ tüm dillerde

Newroz için bestelenen “Raperîne Newroz” ezgisini seslendiren MKM’li sanatçılar, sanat ile başkaldırıyı buluşturduklarını söyleyerek, “Direniş sürdükçe sanat sürecektir” vurgusunda bulundu.

21 Mart 2017 Salı | Kültür-Sanat

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM) 2017 Newrozu için bestelediği “Raperîne Newroz” ezgisi şimdiden herkesin dilinde. Ezgiyi seslendiren sanatçılar Berfin Aktay, Emel Bejan ve Mesut Gever, 2017 Newroz’unun önemine dikkat çekti. Kürt sanatçılar, sanata yönelik baskıların yoğun olduğu bir dönemde Kürt halkının direnişini yansıtmaya çalıştıklarını, sorumluluklarını yerine getirdiklerini vurguladı.

Yeni bir serhildanı seslendirdik

Raperîne Newroz şarkısını seslendiren MKM’nin genç sanatçılardan Berfin Aktay, Kürt halkının geçtiği süreçte büyük acıların yaşadığını belirterek, sanatçıların büyük oranda yaşananlardan etkilendiğini söyledi. Yaşanan sürece sanat ile karşılık vermek amacıyla Newroz şarkısını bestelediklerini ifade eden Aktay, “Tarih boyunca Newroz serhildanın ve yeni yaşamın simgesi oldu. Sanatçılar olarak yeni bir serhildanı dillendirmek istedik ve bu nedenle Newroz şarkısını seslendirdik. Heyecanlıyız, sanatçı arkadaşlarımız güçlü duygular ile bu çalışmaya katıldı. Emeği geçen bütün arkadaşlarımız, büyük bir inançla yeni bir başlangıca zılgıtlarını kattı” dedi.

İlhamı devrimci Kawa’lardan alıyoruz

Kürt sanatçıların her albümünün halkın direnişi sonucu ortaya çıktığını kaydeden sanatçılardan Mesut Gever ise “Yok edilip inkar edilen kültürümüzün karşısında Devrimci Kawa ve Çağdaş Kawaların direnişinden ilhamını alıp eserler üretilmektedir” diye kaydetti.

Raperîne Newroz ezgisinin kolektif çalışmanın eseri olduğunu dile getiren Gever şöyle konuştu: “Kültür ve sanat alanında üretilen her eser şüphesiz bize bırakılan direniş miraslardan esinlenerek çıkartılıyor. Bu ezgi ile direniş tarihimize bir damla kadar da olsa katkı sunmak istedik. Sanat üretmek kendi başına bir başkaldırıdır. Başkaldırının olduğu yerde umut vardır. Umudun olduğu yerde yaşam vardır diyoruz. Bu sürece ve devrimi çıkarttığımız bir ezgiyle katkı sunmak istedik. Bu eserle toplumun sanatçılığını yapmak istedik. Tüm zulme ve zalimliğe karşı canını feda eden binlercesinin ruhuyla bu eser üretildi.”

‘Direniş sürdükçe sanat sürecektir’

Newroz’un Kürt halkı için sürekli tarihi öneme sahip olduğunun altını çizen Gever, “2017 Newrozu özgürlük umutlarını daha fazla güçlendirip getirecektir. Bu nedenle bu eserle tarihi Newroz’a katkı sunmak istedik” diyerek, Raperîne Newroz eserini Kürt halkına armağan ettiklerini söyledi.

Newroz’un önemine dikkat çeken Raperîne Newroz şarkısına ses veren bir diğer sanatçı Emel Bejan, Newroz’un Kürt halkı açısından direnişin sembolü olduğunu söyledi. Kürt halkının direnişini Raperîne Newroz ile seslendirdiklerini belirterek, “Direnenlerden güç alarak Raperîne Newroz’u seslendirdik. Söz ve müzik direnişi yansıtmakta yetersiz ancak bunun bir damlası olmak istedik” diye konuştu.


 AMED


592

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA