Gözaltı sayısı bini aştı

Newroz kutlamalarını engellemek için siyasi soykırım operasyonlarını artıran AKP iktidarı, bir haftada bin kişiyi gözaltına aldığını övünerek duyurdu.

21 Mart 2017 Salı | Haber

DTK ve HDK bileşenlerinin 33 merkezde kutlamak istediği Newroz’u engellemek için yasak ve baskılarla yetinmeyen AKP yönetimindeki Türk devleti, siyasi soykırım operasyonlarını arttırdı. Bir hafta önce başlayan ve dün de devam eden operasyonlarda gözaltı sayısı bini aştı.

Türk İçişleri Bakanlığı, 13-20 Mart tarihleri arasında 230 operasyonda "Örgüte yardım ve yataklık" iddiasıyla 999 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. İçişleri Bakanlığı ayrıca "sol terör örgütüyle irtibatlı olduğu değerlendirilen" 28 kişinin de gözaltına alındığını belirtti.

İmam da muhtar da

Bingöl’de dün sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında aralarında HDP İl Eşbaşkanlarının da olduğu en az 10 kişi gözaltına alındı. İsmi öğrenilebilenler şunlar: HDP İl Eşbaşkanları Zerrin Berdibek ve Mahmut Bozan, DBP Belediye Meclis üyesi Cihat Yıldırım, İl Genel Meclisi üyesi Aydın Kaya, Selahattin Demirel, Cengiz Turhan, Türkan Kişin, Aydın Burcun ve Selahattin Burkankolu. Operasyonun bugün kentte düzenlenecek Newroz arifesinde olması dikkat çekti. 

Çaldıran’da 40 gözaltı

Van’ın Çaldıran ilçesinde ise ilçe merkezleri ve bağlı mahallelerde sabah saatlerinde eş zamanlı yapılan ev baskınlarında en az 40 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında DBP İlçe Eşbaşkanı Mehmet Nuri Ürgen, DBP eski İlçe Eşbaşkanı Derya Gönül, 4 belediye meclis üyesi, 1 imam ve 1 muhtar da bulunuyor. Gözaltına alınanlar İlçe Jandarma Komutanlığı’nda tutuluyor.

Kamu emekçilerine

Amed’de sabah saatlerinde çok sayıda adrese eş zamanlı baskın gerçekleştirildi. Baskınlarda çoğunluğu KESK’e bağlı sendikaların yönetici ve üyeleri olmak üzere çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimleri netleşenler şöyle: Büyükşehir Belediyesi’nin DBP’li Meclis üyesi Kasım Birtek, SES Şube eski Başkanı Ramazan Kaval ve sendika üyeleri Şiyar Gültekin, Vahdet Kılıç, Alican Çetinkaya ile TARIM-ORKAM SEN Diyarbakır Şube Yöneticisi Ali Karaoğlan.

Aydın’da 56 gözaltı

Aydın merkez ve ilçelerinde 56 kişi gözaltına alındı. Aydın’ın Nazilli ilçesinde jandarma tarafından bu sabah yapılan operasyonda üniversite öğrencisi 20 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan öğrencilerin İl Jandarma Karakolu’na götürüldü. 


Kürtçe ıslığa saldırı

Dicle Üniversitesi’nde öğrencilerin düzenlediği Newroz etkinliğinde Kürtçe marşın ıslıkla çalınması üzerine saldıran Türk polisi, çok sayıda öğrenciyi döverek gözaltına aldı. 

Amed Dicle Üniversitesi’nde okuyan öğrenciler, Hukuk Fakültesi önünde Newroz etkinliği için bir araya geldi. Daha etkinlik başlamadan öğrencilerden birinin “Çerxa Şoreşê” marşını ıslıkla çalması üzerine polis bu öğrenciyi gözaltına almak istedi. 

Arkadaşlarının polise engel olmak istemesi üzerine onlarca polis saldırmaya başladı. Öğrencilerden onlarcası polis tarafından feci biçimde darp edilerek gözaltına alındı. Buna karşı tekrar öğrenciler fakültenin önünde bir araya gelerek, “Direne direne kazanacağız” sloganı attı. 

Gözaltına alınan öğrenciler İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.  HABER MERKEZİ
729

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA