Ne savaşmaktan ne stranlardan vazgeçeriz

''Kendimi bildim bileli böyle bir merkez dışında bize bir yer inşa edildiğini hatırlamıyorum. Dengbêjlik bizim için çok güzel bir şey. Savaşacağız ama stranlarımızı da söyleyeceğiz ki kimse kötü gözle bakmasın bize. Herkes bilmeli ki ne savaşmaktan vazgeçeriz ne de dengbêjlikten.''

27 Şubat 2017 Pazartesi | Kültür-Sanat

Dengbêjleriyle ünlü Şengal, “dengbêj merkezine” kavuştu. Şengal Dağı eteklerindeki Xanêsor kasabasında açılan merkez, Kürt müziğinin kadim seslerini bir araya getiriyor.

Xanêsor Dengbêj Merkezi’nin açılış etkinliğinde konuşan merkez üyesi Xelîl Hacı, çalışmanın bir ihtiyaçtan kaynaklandığını söyledi ve bunu şöyle gerekçelendirdi: “Bence eğer dengbêjlik kalmamışsa kültür de kalmamıştır. Bu merkezin açılmasının amacı 73’üncü fermana yanıt vermektir. Êzidî kültür ve sanatını güçlendirmektir.”

Kadın dengbêj Dayê Xezal “Çok mutluyum” derken; dengbêj Haci Miçî ise merkezin Êzîdî toplumuna hayırlı olmasını diledi ve ekledi: “Burası bizim için tarih gibidir ve dengbêjliğimizin unutulmasını istemiyoruz.”

‘Herkes bilmeli ki...’

Dengbêj Ali Derbas ise merkezin “Şengal’deki en kutsal yerlerden biri” olduğunu belirtti ve devam etti: “Kendimi bildim bileli böyle bir merkez dışında bize bir yer inşa edildiğini hatırlamıyorum. Dengbêjlik bizim için çok güzel bir şey. Savaşacağız ama stranlarımızı da söyleyeceğiz ki kimse kötü gözle bakmasın bize. Herkes bilmeli ki ne savaşmaktan vazgeçeriz ne de dengbêjlikten. Dengbêjlerimiz stranlarını unutmuş. Bu merkezle bu eksikler de giderilebilecek.”  

Üç kardeş ve baba merkezde

Genç dengbêj Şefîk ise görüşlerini şu sözlerle dile getirdi: “Tüm kültürümüz dengbêjliğimizle bağlantılı. Birçok ferman geldi başımıza. Eğer bu stranlar olmasaydı şimdi hepsi unutmuluştu. Biz üç kardeşiz ve babamızla birlikte bu merkezde yer alıyoruz. Ailemiz sanat işiyle meşgul. Babam dengbêjdi ve ben de onun bir oğlu olarak stranlardından etkilendim. Bunu Êzîdîlerin bir kültürü olarak görüyorum. Kutsal bir şey.”

Açılışa katılan Şengal Kadın Meclisi Üyesi Dayma Edûl merkezle gurur duyduklarını belirtirken Şengal Kültür Sanat Yönetimi üyesi Heso Îbrahim ise, “Görevimiz, tarihi yeniden canlandırmak ve onun öğrencisi olmak” dedi. 


 ROJNEWS / ŞENGAL


2130

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA