Gerilla kimlikleri açıklanıyor

HPG, Amed, Bingöl ve Batman'da yaşamını yitiren 3 HPG'linin daha kimliğini açıkladı.

17 Şubat 2012 Cuma | Haber

Halk Savunma Güçleri Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM), 13 Şubat günü Mardin ile Amed'in Çınar’ın ilçesi arasında yaşanan çatışmada bir gerillanın yaşamını yitirdiğini, bir gerillanın da yaralandığını doğruladı. Gerillaların kimlik bilgilerini de açıklayan HPG-BİM, "Çatışma sonucunda Doğu Kürdistan’lı Yunus kod adlı Kazım Hüseyinzade arkadaşımız kahramanca savaşarak şahadete ulaşırken Zindan Gılord kod isimli İsmet Akın ise yaralı olarak düşmana esir düşmüştür" dedi.Batman'ın Kozluk İlçesi Gomika (Günyayla) yakınlarında 3 Şubat'ta özel harekat timlerinin de katıldığı bir operasyonda 5 gerillanın hayatını kaybettiğini hatırlatan HPG-BİM, gerillalardan birisinin 1984 Muş doğumlu Murat Şakar kod isimli Mustafa Cesur olduğunu kaydetti. HPG daha önce yaptığı bir açıklamada Kozluk'ta hayatını kaybeden 3 gerillanın kimliğini duyurmuştu. İsimleri açıklanan 4 gerilla aileleri tarafından alınarak toprağa verilirken Malatya'da halen söz konusu operasyonda yaşamını yitiren 1 gerilla bulunuyor.

Savcı 6 isim açıkladı

HPG-BİM, 9 Şubat günü Bingöl’ün Ilıcalar beldesinde hayatını kaybeden 9 gerilla ile yaralı olarak esir düşen 2 gerilladan birisinin kimlik bilgilerini daha açıkladı. HPG, 1986 Muş doğumlu Tîrêj Roj kod adlı Cahit Acar'ın da söz konusu çatışmada yaşamını yitirdiğini belirtti. Acar'ın cenazesi önceki gün ailesi tarafından teşhis edilerek alınmış ve memleketinde toprağa verilmişti. HPG tarafından daha önce ismi açıklanan Haşim Kaya ve Mehmet Aksoy isimli gerillalar da aileleri tarafından alınmıştı. 
Malatya Adlı Tıp'ta halen Ilıcalar'da yaşamını yitiren 6 gerilla bulunurken, 5 gerilla ailesinin daha teşhis için savcılığa dün başvuru yaptığı öğrenildi. Malatya Savcılığı tarafından yapılan açıklamaya göre Adli Tıp'taki cenazeler; "Siirt doğumlu Hakan Özdemir, Siirt doğumlu Cihat Güneş, Siirt Baykan doğumlu İrfan Erdan, Diyarbakır Lice doğumlu Hadi Eryılmaz, Diyarbakır Lice doğumlu Renas Tekin ve Urfa Suruç doğumlu Cazim Yılmaz'a ait."
HPG'li Özdemir ve Tekin'in aileleri çocuklarının cenazelerini teşhis ettiği belirtilirken; Güneş, Erdan ve Eryılmaz aileleri de teşhis için savcılığa başvuru yaptı.

 HABER MERKEZİBinler uğurladı

Bingöl'ün Ilıcalar Beldesi kırsalında 9 Şubat'ta çıkan çatışmada yaşamını yitiren HPG'li Cahit Acar'ın (Tîrêj Roj) cenazesi önceki gün toprağa verildi. Bingöl'ün Ilıcalar Beldesi kırsalında 9 Şubat'ta çıkan çatışmada yaşamını yitiren HPG'li Cahit Acar'ın (Tîrêj Roj) cenazesi önceki gün yoğun kara rağmen binlerce kişi tarafından doğduğu köy Muş'un Malazgirt İlçesi'ne bağlı Toraka'da (İyikomşu) toprağa verildi. Acar'ın ablası Rubaşa Acar, "Kardeşim şerefli ve namuslu bir yolda yaşamını yitirdi. Onun için ağlayarak düşmanları sevindirmeyeceğim" dedi.

DİHA/BİNGÖL

TSK köyleri bombaladı


Zap’a bağlı çok sayıda köye Türk ordusu tarafından havan ve obüs atışı yapıldı.
HPG Basın-İrtibat Merkezi’nin (HPG-BİM) verdiği bilgilere göre 15 Şubat günü saat 11.00’dan 16 Şubat günü saat 07.00’ye kadar gerillanın denetimindeki Medya Savunma Alanlarına bağlı Zap’ta çok sayıda köy bombalandı. HPG-BİM, Çiyareş, Şikefta Birîndara alanı, Geliyê Feqira, Ferhat, Angola, Rubar, Karker, Xeregol ve Marya Tepeleri ile Sarkê, Sipindarok, Zevê, Sernê, Sarkê, Dıtaza, Nêrweh, Bîmê, Sêvê, Bêtkarê ve Baluka köylerinin Türk ordusu tarafından yoğun bir şekilde havan ve obüs saldırısına maruz kaldığını bildirdi.

ANF/BEHDİNAN
5802

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA