Öz yönetimle özgür kimliğe!

BDP, “Öz yönetimle özgür kimliğe” şiarıyla hazırlandığı 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak belediye başkanlığı seçimleri için adaylarını tanıttı. Bir ilke imza atan BDP, eşbaşkanlık uygulamasını aday gösterdiği tüm il, ilçe ve beldelerde uyguladı.

27 Aralık 2013 Cuma | Haber


BDP, belediye başkan adaylarını, BDP milletvekilleri, BDP yöneticileri ve yurttaşların katıldığı törenlerle açıkladı. Amed Bölgesi adayları dün BDP Amed İl Binası’nda; Serhat bölgesi adayları, önceki gün Van’daki Diren Salonu’nda gerçekleştirilen törenlerle kamuoyuna duyuruldu. Coşkuyla gerçekleşen törenlerde, adayların tanıtımını BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş yaptı. Adaylarının önemli bir bölümünü açıklayan BDP, açıklanmayan yerlerin kadın ve erkek eşbaşkan adaylarını ise en kısa zamanda kamuoyuna duyuracak.

Eşbaşkanlık tüm belediyelerde

BDP Amed İl Binası Vedat Aydın Toplantı Salonu’nda dün gerçekleşen Amed ve Botan’daki illerin aday tanıtım toplantısına ilgi yoğundu. Yurttaşların büyük bir kısmı salona sığmazken, basın mensuplarının da yoğun ilgi gösterdiği toplantı, sinevizyon gösterimiyle başladı. Sinevizyonda siyasi soykırım operasyonu, Kürtlerin direnişi ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Newroz mesajı ve rehin Kürt seçilmişlerin fotoğrafları yer aldı.
Adayların tanıtımına geçilmeden BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, kısa bir konuşma yaptı. Önceki gün Serhat bölgesi adaylarını açıkladıklarını hatırlatan Demirtaş, adaylarını açıklamaya devam ettiklerini belirterek, kimi il ve ilçelerde çalışmaların devam edeceğini ve söz konusu merkezdeki adayların da kısa sürede açıklanacağını söyledi. Tüm belediyelerde eşbaşkanlık sistemini hayata geçireceklerini vurgulayan Demirtaş, ısrarcı oldukları durumda bu uygulamanın yasalaşacağını ifade etti.

‘Engellemelere rağmen başardık’

Bu seçimle birlikte ilk defa bir partinin kadın aday sayısında dünyanın birinci partisinin BDP olduğuna işaret eden Demirtaş, “Diğer partilere benzemeyeceğimizi ifade ettik. Bunun bilinciyle çalıştık” dedi. Son siyasal gelişmelerle bunun daha iyi anlaşıldığını belirten Demirtaş, “4 yıl içinde 10 bine yakın arkadaşımız 2009 yerel seçimlerinden hemen sonra başlayan  ‘siyasi soykırım’ operasyonlarıyla rehin alındı. Cemaat-AKP el el vererek bu operasyonları başlattı. Buna rağmen biz yerel yönetimleri başarılı bir şekilde sürdürdük. Şırnak’ta neredeyse bir seçilmiş arkadaşımız kalmadı” diye konuştu. 


BDP’li belediyelerin sırrı

Tüm engellemelere rağmen büyük bir hizmet verdiklerini dile getiren Demirtaş, “Hiçbir arkadaşımız hırsız değil, bu yüzden başarılı oldu. KCK operasyonlarında arkadaşlarımızın evleri, iş yerleri didik didik arandı. Ne bir kasa ne de bir ayakkabı kutusu bulunmadı. Halkın parası ranta verilmedi. Halkına bağlı dürüst şeffaf belediyecilik yapıldığı için bu hizmetler yapıldı. Halkımız yereldeki hizmetleri gördü ve bize destek oldu” dedi.

‘Paralel devletten hesap sorulsun’

Hükümetin yolsuzluklarına dikkat çeken Demirtaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Başbakan her BDP’li belediyenin kentini ziyaret ederken ‘kokudan geçilmiyor’ diyor. Kanalizasyondan gidersen elbette öyle kokar. Kanalizasyondan geçmeyi bırak da bir caddeden git. Hepsi boğazlarına kadar bu işlere bulaşmışlar. Bakanlardan tutun çocuklarına kadar bataklığa batmış durumdalar. Bunların bugüne kadar saklamaya çalıştıkları buymuş meğer. İnanın ki bu buz dağının görünen yüzü. İl ve ilçelerde yaşanan yolsuzlukların haddi hesabı yok. Bakanlıklarda, alımlarda ihalelerde her yerde yolsuzluk kokusu var. Erdoğan paralel devleti bahane edebilir. Hesap verip halkın karşısına çıkmazsanız asıl o zaman paralel devlet güçlenir. Biz paralel devletten hesap sorulmasını istiyoruz. Bu paralel devlet yeni değil. İttihat Terakki döneminden bu yana var. Derin devlet gitti paralel devlet geldi.”

Öcalan uyarmıştı

Bakanların istifasının tek başına durumu kurtarmayacağını ifade eden Demirtaş, “Kim hırsızlık yapmışsa onların mutlaka yargıya teslim edilmesi ve halka hesap verir hale getirilmesi gerekir. Bir yandan hırsızlığın üstünü kapatıp bir yandan paralel devleti bitireceğim diyorsanız yanılırsınız. Paralel devlet gelip sizi tasfiye eder, sizin yerinize oturur. Sayın Öcalan bir yıldır bunu söylüyor. Başbakan bunu iyi biliyor” diye konuştu.

‘Alternatifiz ve umutluyuz’
Fethullah Gülen’in hükümete beddua etmediğini, aslında savcıları göreve çağırdığını belirten Demirtaş, “Hoca orada ‘bunların evini başlarına yıkın’ derken beddua etmiyor. Savcılara talimat vererek, gereğini yapılmasını istiyor. Çünkü hoca aynı bedduayı bize de okumuştu. Bu nedenle beddualarını iyi biliriz. Ama asıl bedduası tutacak olan Robaskîli aileler ve faili meçhul cinayetlere kurban giden ailelerin bedduası tutacak. Halkımızı bunlara mahkum etmeyeceğiz. Biz bunlara alternatif olarak çıktık. Biz halkımızın kaderini imamın ordusuna, Mustafa Kemal’in askerlerine ve Tayyip’in hırsızlarına teslim etmeyeceğiz. Biz alternatifiz ve umutluyuz” dedi.
Demirtaş, BDP il, ilçe ve belde adaylarını tek tek duyurdu, netleşmeyenlerin de en kısa sırada duyurulacağını söyledi. Her ilin adayları BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve il milletvekiliyle birlikte sahnede halkı selamladı.

HABER MERKEZİ807

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA