Kürtlere ilişkin bilimsel dergi

Dünyanın her yerinde Kürt Çalışmaları ile ilgilenen akademisyenlerin, araştırmacıların birbirlerinden ve çalışmalarından haberdar olmasını sağlayan Kürt Çalışmaları Ağı, Kurdish Studies Journal adlı dergi aracılığı ile daha fazla okura seslenmeyi hedefliyor.

08 Kasım 2013 Cuma | Kültür-Sanat

Kürt akademisinin hızlı bir yükselişe geçtiği günümüzde Kürtler üzerine çalışan veya çalışmak isteyenler için yeni bir kaynak daha eklendi. Kurdish Studies Journal (Kürt Çalışmaları Dergisi) adıyla okurlarıyla buluşan derginin ilk sayısı geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Derginin kurucuları arasında Avrupa’dan Dr. Welat Zeydanlıoğlu, Prof. Dr. İbrahim Sirkeci, Dr. Joost Jongerden ve Amerika’da akademisyen olan Dr. Janet Klein yer alıyor.

Derginin ortaya çıkış hikayesi ise Kürtler ve Kürtçe üzerine çalışan yüzlerce akademisyeni bir araya getiren Kürt Çalışmaları Ağı’na (Kurdish Studies Network) dayanıyor. Gmail ve Facebook üzerinden dünyanın her yerinde Kürt Çalışmaları ile ilgilenen akademisyenlerin, araştırmacıların birbirlerinden ve çalışmalarından haberdar olmasını sağlayan Kürt Çalışmaları Ağı, Kurdish Studies Journal adlı dergi aracılığı ile daha fazla okura seslenmeyi hedefliyor. Kürt tarihi, dili, kültürü, medyası ve eğitimi gibi onlarca konu üzerine okurları bilgilendirmeyi amaçlıyor. Prof. Dr. Martin Van Bruinessen’ın Kürt çalışmalarına dair görüşleri ve kısa bir tarihiyle giriş yapan dergi de, Prof. Van Bruinessen Kürt çalışmalarındaki son dönemdeki olgunlaşma, gelişmeler ve burada Kürt Çalışmaları Ağı’nın oynadığı olumlu role değiniyor.

Sorunlara yoğunlaşılan makaleler

Dergide, Prof. Dr. Van Bruinessen’ın giriş yazısı dışında farklı konulara değinen dört ayrı makale yer alıyor. Londra Üniversite’sinden Dr. Derya Bayır kaleme aldığı makalede uluslararası hukukta ulusların kendi kaderini tayin etme konusunu tartışıyor. Bayır, makalesinde ayrıca Türkiye’deki Anayasa Mahkemesi kararlarında Kürtlerin kendi kaderini tayin etme konusundaki geliştirdikleri yorumlara bakarak uluslararası normlarla nasıl çakıştıklarını dillendiriyor.
Prof. Andrea Fisher-Tahir ise makalesinde özellikle bilimsel olarak kullanılan olguları tartışarak Güney Kürdistan’daki yazılı medyada Enfal operasyonlarının nasıl işlendiğine bakıyor. Güney Kürdistanlı akademisyen Dr. Choman Hardi ise, Güney Kürdistan’daki feminist hareketinin içeriden tarihsel bir analizini yapıyor. Son olarak Kürtler üzerine bir çok kitabı olan İsrailli Prof. Dr. Ofra Bengio ve meslektaşı Bruce Maddy-Weitzman, Kürt diasporasıyla Berberi diasporasını karşılaştırıp ilginç analizlerde bulunuyorlar. Dört makalenin dışında dergide altı tane son dönemde Kürtler üzerine çıkan altı kitabın analitik eleştirisi bulunuyor.


Böyle bir dergiye ihtiyaç vardı
Derginin kurucuları arasında bulunan Dr. Welat Zeydanlıoğlu gazetemize Kürt Çalışmaları için derginin öneminden bahsetti. Dr. Zeydanlıoğlu derginin Kürt Çalışmaları Ağı’’na dayanarak ortaya çıktığını belirtti. Daha önce Kürtler üzerine çıkan iki derginin ise bir kaç sayıdan sonra varlıklarına devam edemediğini aktaran Zeydanlıoğlu, “Kürt çalışmaları alanında Kürtler üzerine bir bilimsel İngilizce dergi olmamasının tam bir trajedi olduğunu söyleyebilirim” diye konuştu.
Son dönemlerdeki Kürt Çalışmalarının farklı mecralarda yol almasının sayesinde böylesi bir bilimsel dergiye çok fazla ihtiyaç olduğunu belirten Zeydanlıoğlu, Kürtler üzerine çalışan yüksek lisans ve doktora öğrencilerin hızla artmasının mutluluk verici olduğunu aktardı. Kürt Çalışmaları Ağı etrafındaki ilişkilerin ve güçlü bağların bir bilinçlilik de yarattığını söyleyen Zeydanlıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Bu dergi ile amacımız Kürtler üzerine yayınlanan İngilizce bilimsel bilgi adresinin doğal adresi olmak. Adres olmanın yanı sıra, bu alanı geliştirmek, temsil etmek ve üretilen bilginin bilimsel ve objektif olmasını sağlamak. Akademik dünyada Kürtlerin de bir yerinin olduğunu göstermek ve bu alandaki üretilen kaliteli bilgiyi yansıtmak ve yaymak yine amaçlarımız arasında yer alıyor. Bu alanda aktif olan akademisyenlerin desteğini ve yazılarını bekliyoruz. Kurumların desteğini ve dergiye abone olmalarını bekliyoruz. Derginin geleceğini de garantiye almak gerekiyor. Bu anlamda ekonomik desteğe ihtiyacımız olacaktır. İmkan dahilinde senede 3 sayı çıkarmak istiyoruz. Bunun yanı sıra temalı konferanslar ve farklı kurum ve üniversiteler ile ortak projeler geliştirmeyi de hedefliyoruz. Şu anda hem Kürdistan hem de Avrupa’daki üniversiteler ile irtibat halindeyiz. Kürdistan üniversiteleri ve öğrencileri ile ilişkileri yoğunlaştırmak amaçlı da bu derginin doğru bir yol göstericisi olacağına inanıyorum.”
Kürt Çalışmaları (Kurdish Studies Journal) dergisine internetteki çeşitli akademik dergi kataloglarından ve indekslerinden ulaşmak mümkün. Derginin web-sitesine www.kurdishstudies.net adresinden de ulaşılabilinir.

 YENİ ÖZGÜR POLİTİKA/LONDRA1998

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA