Dul Kadınlar Derneği kuruldu

Kobanê’de Kobanê Dullar Derneği, yapılan bir toplantıyla kuruldu. Suriyeli Kadınlar İnisiyatifi’nin de katıldığı toplantı, savaşta yaşamını yitirenler anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

29 Ekim 2013 Salı | Kadın

Toplantıda konuşan Yekîtiya Star Koordinasyon Üyesi Roza Tolhildan, derneğin kurulmasındaki amacın, toplumun tüm kesimlerinde yer alan kadınların örgütlendirilmesi olduğunu söyledi. Tolhildan şöyle konuştu: “Hiçbir kadın çocuklarını terketmemeli. Bilhassa toplumsal geriliklerden kaynaklı zorluk ve engellerle karşılaşan dul kadınlar, çocuklarını terketmemeli. Seslerini örgütlülük yoluyla duyurmalılar.”

Konuşmalar ardından dernek yönetmeliği üzerine tartışmalar yürütüldü ve çeşitli kararlara gidildi. Kararlardan birkaçı şöyle: Dul kadınlara karşı toplumdaki mevcut önyargıların kırılması için çalışmalar yürütülmesi, sosyal, kültürel, sağlık bakımından bilinç düzeylerinin yükseltilmesine dönük seminer, eğitim, konferans çalışmalarının yürütülmesi, dul ve öksüzleri sağlık imkanlarından yararlandırma, onlar için iş imkanlarının sağlanması, maddi yardım sunulması, ekonomik projeler oluşturulması yanında kendilerini yönetebilmeleri için aktifleştirilmeleri, derneği işletecek bir komite kurulması, kurulan derneğin, toplumda öksüz ve dulları tespit etmesi, iş imkanları yaratması ve destek için uluslararası kurumlarla ilişki geliştirmesi...
Toplantı sonunda 15 kişiden oluşan bir yönetim de seçildi.

ANHA/KOBANÊ3026

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA