Mülteci kadınlar örgütleniyor

Karawane ve Sosyalist Kadınlar Birliği’nin ortak organize ettiği Mülteci Kadın Konferansı Hamburg’da düzenlendi. Değişik uluslardan kadınların katıldığı konferansta, kadının ortak ve örgütlü mücadelesinin önemine vurgu yapıldı.

23 Nisan 2013 Salı | Kadın

Almanya'nın Hamburg kentinde, Mülteci Kadınlar Konferansı sonuçlandı. Cumartesi ve Pazar günü yapılan iki günlük konferansa 150 delege katıldı.

'Dün neden ülkelerimizi terkediyorduk? Almanya'ya geldikten sonra yaşadıklarımız nelerdir?' sorularına cevap arayan kadınlar, konferans boyunca mülteci olarak yaşadıkları sorunları ve çözüm yöntemlerini tartışarak, bir dizi karar aldı.
Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) ve Karawane örgütü tarafından ortaklaşa düzenlenen konferansa, değişik ulustan kadınların katılımı dikkat çekti.  
Konferansta Almancanın yanı sıra Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Farsça sunumlar yapıldı. Siyasi ve ekonomik sebeplerden dolayı ülkelerini terk etmek zorunda kadınların göç yollarında cinsel, sözlü ve fiziki şiddet başta olmak üzere bir çok baskıyla karşılaşıldığına dikkat çeken kadınlar, tüm bu baskı ve izolasyon politikalarının kadının ortak mücadele ve örgütlü gücüyle ortadan kaldırılabileceğine dikkat çekildi.

Avrupa'da vahşi izolasyon!

Daha güzel bir yaşam için ülkelerinden gelen bir çok kadının hayal kırıklığı yaşadığını belirten katılımcılar, Avrupa koşularında kadının vahşi bir izolasyona tabii tutulduğuna vurgu yaptı. Mülteci kamplarının özelikle ormanlık alanlarda yapıldığını belirten kadınlar, ulaşımın zorluğu, sosyal yaşama katılamama, psikolojik hastalıklar, hijyen koşularının yetersizliği, çocukların eğitim ve can güvenliği başta olmak üzere bir çok sorunla boğuşmak zorunda kaldıklarını ifade etti.
Burada yaşanılan olumsuzluk ve izolasyon koşularının ülkelerinde devam etmekte savaşın bir uzantısı olduğunu belirten kadınlar, bunu asla kader olarak kabul etmeyeceklerini söyledi. Kaldıkları mülteci kampında yüz kişinin aynı banyoyu kullandığını hatırlatan Afrikalı bir kadın, yine aynı mutfakta yemek yaptıklarını belirterek sağlıksız yaşam koşularını gözler önüne serdi.

Öğretmenin ırkçılığı!

Tunuslu bir kadın ise, okulda öğretmenin "Büyüdüğünüzde ne olmak istersiniz" sorusuna oğlunun "Mühendis olmak istiyorum" demesine karşılık öğretmenin, "Senden mühendis olmaz. Olsa olsa ya çöpçü olursun ya şoför" demesi üzerine oğlunun o günden sonra okula gitmek istemediğini vurguladı.
Afrikalı bir diğer kadın da, gittikleri Sosyal Amt'ta 'AIDS'li olabilirler' diye hiç birşeye dokunamadıklarını ifade etti ve göçmen kadınlara karşı uygulanan kaba ayırımcılığı somut bir şekilde ifade etti. Kadınların erkeklere oranla daha çok aşağılandığı ve hakaretlere maruz kaldığını söyleyen göçmen kadınlar, bütün bu zincirleri parçalamanın tek yolunun bir araya gelip örgütlü bir güç olmaktan geçtigini söyledi. Avrupa'da kamp ve mülteci yurtlarında kalan tüm kadınlara ulaşmayı hedeflediklerini söyleyen katılımcılar, kadın dayanışmasının beraberinde daha güzel bir yaşam getireceklerine inandıklarını kaydetti.

Göçmenlere karşı ortak politika

Konferansın ikinci gününde bireysel değil kolektif haklar için mücadele edilmesi ve bunun örgütlü bir biçimde olması gerektiği üzerine tartışmalar yoğunlaştı. Avrupa Birliği ülkelerinin mülteci ve göçmenlere karşı ortak politikalarının olduğu, ama mülteci ve göçmenlerin ortak mücadelede eksik olunduğu, bunun için de örgütlenmek zorunda oldukları da dikkat çekilen hususlar oldu.
"Direniş, tarih boyunca akan bir nehirdir. Kimse bu nehrin akışını bugüne kadar durduramadı. Bizim mücadelemiz ve örgütlülüğümüz bu nehrin akıntısını daha da güçlendirecektir" diyen kadınlar, bu fikirden hareketle yoğun tartışmalar yürüttü.  
Kadınlar, 'Kerwane Mülteci Kadın Hareketi' isimli bir örgütlenmeye gitme kararı aldı. Bu örgütün inşası için Almanya'nın değişik bölgelerinde 10 kadının katılımıyla bir koordinasyon kuruldu.

Alınan kararlar

- Berlin'de 13-16 Haziran tarihleri arasında Almanya'yı yargılamak üzere kurulacak olan Halk Mahkemesi'ne kadınlar olarak ayrıca hazırlanma, katılma ve kadınlar olarak da bir iddianame hazırlama,
- Konferasın sonuç bildirgesinin çıkartılması, Almanya'nın her yerinde konferansın tanıtım toplantılarının örgütlenmesi,
-  Farida ve Sara isimli sınırdışı ile karşı karşıya olan iki mülteci kadının durumuna ilişkin eylemler yapma ve bürokratik girişimlerde bulunma,
- Önümüzdeki yıl İkinci Mülteci Kadın Konferansı'nı örgütleme kararları alındı.  

 Y.ÖZGÜR POLİTİKA/HAMBURG2715

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA