YPG iki tarafla çatışıyor

Batı Kürdistan Halk Savunma Birlikleri(YPG) hem Türk devlet destekli çeteler hem de BAAS rejimi askerleriyle çatışıyor.

19 Ocak 2013 Cumartesi | Haber

Serêkaniyê'de silahlı çeteler ile YPG'liler arasında üç gün önce başlayan çatışmalar dün de devam etti. Gece boyunca süren çatışmalarda yaralanan çete mensupları Ceylanpınar Devlet Hastanesi'ne getirildi. 54 çete mensubunun getirildiği Ceylanpınar Devlet Hastanesi'nin önceki akşam boyunca sivil yurttaşlara kapatılması ilçede tepkilere neden oldu.

Çete mensuplarının elinde bulunan bir tankın dün sabah Türkiye sınırına yakın bir noktada yakıt ikmali ve manevra yaptığı görüldü. Hastane önünde bekletilen bir tank ise YPG tarafından imha edildi.
Serêkaniyê'de devam eden çatışmalar nedeniyle Ceylanpınar'da önceki gün tatil edilen okullar dün yeniden eğitime başladı.

70 çete mensubu öldürüldü

Üç gün önce Batı Kürdistan sınırını geçen, Türkiye’nin silahlandırarak destek verdiği çeteci gruplar Serêkaniyê’de bir kez daha Kürtlerin mahallelerine saldırı düzenledi. Çeteci gruplar saldırı sırasında Batı Kürdistan Halk Savunma Birlikleri (YPG) savaşçılarının sert müdahalesiyle karşılaştı. Serêkaniyê’de çatışma içerisinde olan YPG savaşçılarından Rustem Azad, Ronahi TV’ye yaptığı açıklamada, çatışmalarda şimdiye kadar 70’e aşkın çete mensubunun öldürüldüğünü, onlarcasının da yaralandığını söyledi. Bir YPG savaşçısının yaşamını yitirdiği, birinin de yaralandığı bildirildi. Yaşamını yitiren YPG savaşçısının Ferhad Eli Qewas, yaralanan YPG savaşçısının ise kardeşi Xalid Eli Qewas olduğu öğrenildi.
Serêkaniyê’deki çatışmalar, Newaf Raxib Elbeşir’e bağlı oldukları öğrenilen, Türkiye tarafından silahlandırılan çeteci grupların sınırı geçerek kentteki Kürt mahallelerine saldırması üzerine çıktı.

42 sivili kaçırdılar

Çatışmalar sürerken Tilebyed ve Sêrakaniyê kenti arasında otobüsleri durduran çetelerin 42 sivili kaçırdığı belirtildi. Yolcuların Sêrakaniyê üzerinden Güney Kürdistan'a geçmek istedikleri öne sürüldü. Çetelerin araçları içindeki yolcularla nereye götürdükleri bilinmiyor.

27 asker YPG'ye teslim oldu
Batı Kürdistan'ın Girkêlegê kentine 25 km uzaklıkta bulunan Girziro köyünde YPG'nin kuşatması altında olan Suriye ordusuna bağlı taburdan 13 asker daha teslim oldu.
12 Ocak'ta Girziro köyünde YPG ile BAAS ordusu ve rejimine bağlı silahlı güçlerle çıkan çatışmada, 1 asker ölmüş, 8 rejim yanlısı da yaralanmıştı. Aynı gün 4 asker teslim olurken 7 rejim yanlısı da YPG’liler tarafından esir alınmıştı. Bunun üzerine askerler geri çekilmek zorunda kalmıştı.
Bu çatışma ardınan YPG güçleri, köyde 200 askerin bulunduğu askeri taburu kuşatmaya aldı. 13 askerin de dün YPG güçlerine teslim olduğu bildirildi.
Şu ana kadar teslim olan askerlerin sayısı 27'ye yükseldi. YPG'nin tabur etrafındaki kuşatması sürüyor.

SERÊKANİYÊ4579

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA