7 gerillanın isimleri açıklandı

Türk ordusunun gerilla denetimindeki Medya Savunma Alanları’na yönelik hava saldırısında yaşamını yitiren 7 gerillanın kimlik bilgileri açıklandı.

18 Ocak 2013 Cuma | Haber

HPG Anakarargah Komutanlığı önceki gün yaptığı açıklamada, Medya Savunma Alanları'na karşı 14 Ocak'ta geliştirilen kapsamlı hava saldırılarında 7 gerillanın yaşamını yitirdiğini bildirmişti. HPG Basın ve İrtibat Merkezi(BİM) gerillaların kimlik bilgilerini açıkladı. Buna göre hayatını kaybeden gerillalar şunlar:

- Hakkari doğumlu, Dijwar Colemerg kod adlı Cebrail Ölmez.
- Mardin doğumlu, Zana Koser kod adlı Lokman Göktaş.
- Van doğumlu, Zerdeşt Tolhildan kod adlı Muhammed Elver.
- Amed doğumlu, Brusk Dorşin kod adlı Özkan Buzak.
- Sine (Doğu Kürdistan) doğumlu, Erdal Ciwan kod adlı Şaxwan Miradi.
- Piranşehir (Doğu Kürdistan) doğumlu, Afat İntikam kod adlı Selam Şadur.
- Derik (Batı Kürdistan) doğumlu, Koçer Zozan kod adlı Erdal Şalo.

Silê köyü vuruldu

Türk savaş uçaklarının 15 Ocak'ta gerçekleştirdiği hava saldırısında ise sivillere ait yerleşim alanları bombalandı. Sile köyünde şans eseri can kaybı olmazken, çok sayıda ev tahrip oldu. HPG-BİM bombardımana ilişkin şu açıklamayı yaptı: "15 Ocak günü 22:00-23:00 saatleri arasında Medya Savunma Alanlarımızdan Kandil bölgesi sınırları içinde bulunan Silê köyüne yönelik işgalci TC ordusu savaş uçakları tarafından bir bombardıman düzenlenmiştir. Silê köyünde bulunan 6 evin tamamen isabet alınarak vurulduğu saldırıda birçok evde tahrip olmuş ve kullanılamaz hale gelmiştir. Tamamen sivil yerleşim yerlerinin hedef alındığı saldırıda can kaybı olmazken büyük haddi hasar meydana gelmiştir."

 ANF/BEHDİNAN
Çatışma bölgesine gidildi

İHD heyeti, Çukurca'da yaşamını yitiren gerillalardan 3'ünün naaşını aramak için çatışma bölgesine gitti.
Hakkari’nin Çukurca ilçesinde 7 Ocak'ta çıkan çatışmada yaşamını yitiren 14 HPG’liden 11'inin cenazeleri Malatya Adli Tıp Kurumu’nda bekletilirken, 3 cenazenin ise çatışma alanında olduğu tahmin ediliyor. İHD Hakkari Şubesi tarafından oluşturulan heyet önceki gün Çukurca'ya gitmiş ancak bölgeye gitmelerine izin verilmemişti. Heyet dün de Çukurca'daydı. Çukurca Kaymakamı Mustafa Temiz ile görüşen İHD’liler, cenazeleri aramak için çatışma bölgesine gitti. İHD Şube Başkanı İsmail Akbulut öncülüğündeki heyete korucular eşlik etti.
Gerilla ailelerinin ise Malatya'ya gidişleri sürüyor. Çukurca'da yaşamını yitirdiği açıklanan 5 gerillanın ailesi daha dün Malatya'ya gitti. HPG'li Semar Tunç (Jiyan Amara), Mehdi Kurt (Rohat Garisa), Mehmet Zuhat Kızmaz (Mervan Amed), Fatma Aytaç ile Metin Boran'ın aileleri, cenazeleri almak için Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu. Önceki gün 4 aile daha Malatya'ya giderek başvuruda bulunmuştu.

 MALATYA4494

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA