‘Ağlama anne güzel yerdeyim’

Türk devletinin yaptığı Roboskî Katliamı’nın anlatıldığı „Ağlama anne, güzel yerdeyim“ adlı belgeselin ilk gösterimi İstanbul’da yapıldı. Belgesel, katliamda ölen 34 kişinin hikayesini anlatıyor.

09 Kasım 2012 Cuma | Kültür-Sanat

MAZLUMDER ve İnsan Hakları Derneği (İHD) tarafından kurulan Roboskî’ye Adalet Platformu tarafından hazırlanan „Ağlama anne, güzel yerdeyim“ belgesel filminin ilk gösterimi önceki akşam İstanbul’da yapıldı  
Ümit Kıvanç’ın çektiği „Ağlama anne, güzel yerdeyim“ adlı belgesel filmin gösterimine; İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, filmin ekibi, çok sayıda gazeteci ve kurum temsilcisi katıldı.

34 bir sayı değil öldürülen insanlar

Film gösterimi öncesi bir konuşma yapan Ümit Kıvanç, hareket noktalarının, Roboskî’ye Adalet Platformu ile aynı olduğunu belirterek, şunları söyledi: „34 dediğimiz yalnızca bir sayı değildir. Bu 34’lerden biri köpek seviyordu, biri kepçe kullanmak istiyordu, öteki aşıktı, yani hepsi birer insandı. Bu ülkede bizden çalınan en büyük şeylerden biri de; biri öldüğü zaman onu somut bir insan olarak kavrayamamamız. Onun için bu belgeselde esas eksen bu yöndedir. Doğrudan siyasi beklentileri olanları tatmin etmeyecektir.“ Konuşmasının sonunda İHD ve MAZLUMDER’e teşekkür eden Kıvanç’a, her iki derneğin genel başkanları tarafından plaket verildi.

‘Korkutmaya çalışıyorlar’

Türk devletinin gerçekleştirdiği katliamda biri kardeşi olmak üzere 11 akrabasını kaybeden Veli Encü de yaptığı konuşmada, 34 insanı katledenlerin neden cezalandırmadığını sordu. Fikret Encü’nün tutuklandığını hatırlatan Veli Encü, üzerlerindeki baskı ve tehditlerin artarak devam ettiğini söyledi. Encü, „Davamızdan vazgeçirmeye, korkutmaya çalışıyorlar“ dedi.
İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, adalet arayışlarının süreceğini belirtti. MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal da, Roboskî katliamının Kürt sorununun bir sonucu olduğunu söyledi, 30 yıldır çok büyük acılar yaşandığını dile getirdi. Kürt sorunu çözülmezse acıların devam edeceğine işaret eden Ünsal, „Umarım bir daha böyle filmler yapmak zorunda kalmayız“ dedi.
Konuşmaların ardından belgesel filmin gösterimine geçilirken, film boyunca birçok izleyici gözyaşlarını tutamadı.

Bir annenin rüyası

Filmin ismi ise bir annenin anlatımından. Oğlunu her gün rüyasında gördüğünü anlatan anne, onun kendisine „Ağlama anne, güzel yerdeyim“ dediğini aktarıyor. „Ağlama anne, güzel yerdeyim“ adlı belgeselde, katledilen 34 insanın tek tek hikayesi, aileleri tarafından anlatılıyor. Sevdiklerini anlatırken o anı yeniden yaşıyorlar. Yarım kalan yaşamlar ve hayaller için yeniden gözyaşı döküyorlar. Bütün aileler, kaybettikleri oğulları, eşleri, kardeşleri ile güzel anılarını anlatırken, çoğu yaşadıkları yoksulluğa ve yapmak zorunda oldukları sınır ticaretine dikkat çekiyor.

Ölümün ardından kutlama

Filmin başında yılbaşı kutlamalarından görüntüler yer alıyor. Roboskî Katliamı yılbaşından bir kaç gün önce gerçekleştirilmiş ancak kutlamalar iptal edilmemişti. Bu duruma dikkat çeken yönetmen Kıvanç, filmde bir yandan ana akım medyanın yılbaşı programlarından alınan ‘coşkulu anlatım’ seslerini, diğer taraftan da Roboskîli ailelerin boş evlerini gösteriyor.
Yine katliamın ardından Başbakan ve bakanların katliam hakkında yaptıkları açıklamalar da belgeselde yer alıyor.

İSTANBUL731

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA